בעל השליטה באדמה, אורן קובי: "הם רוצים את ענבל אור 2" - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בעל השליטה באדמה, אורן קובי: "הם רוצים את ענבל אור 2"

קובי נחקר היום בבית המשפט על ידי הנאמן עו"ד חגי אולמן ועל ידי השופט איתן אורנשטיין ■ אורנשטיין: "אתה לא עונה לעניין", קובי: "ההסתכלות היא לא נכונה"

6תגובות

אורן קובי, בעל השליטה בחברת אדמה, נחקר היום בבית המשפט על ידי עו"ד חיות גרינברג שמייצגת את עובדי החברה, שמשכורתם לא שולמה, הנאמן עו"ד חגי אולמן והשופט אורנשטיין. קובי טען כי ניהל את החברות כדין, ועורך דינו, אילן שביט, ביקש מבית המשפט לזמן לחקירה את עורכי הדין ורואי החשבון של החברה וביקש מבית המשפט להציע הסדר חלופי להמשך פעילות החברות במקום פירוק.

השופט איתן אורנשטיין אמר כי "אני לא רואה אפשרות לתת לו להפעיל את החברות. נעשתה פה משיכת רוחים אסורה. הוא לקח כספים של אחרים ועד היום לא קיבלתי תשובה איפה הם. איך שופט יכול לתת לו להמשיך לנהל את החברות?" אורנשטיין החליט לתת שהות לשקול מתווה, שיציע קובי, שיהיה לתועלת כל הנושים ויהיה חלופה עדיפה על פני פירוק או פשיטת רגל. חברת אדמה וחברות נוספות שנמצאות בהליך של בפירוק זמני, שמנוהל על ידי עו"ד חגי אולמן.

עיקר הדיון נסוב סביב שאלת כספי הרוכשים שלא הופקדו בנאמנות והשאלה האם החברות האחריות וחברת האחזקות של קובי התנהלו ב'ערבוביה' כאשר כל אחת מהן התנלה בנפרד. אולמן טען כי מדובר בניהול מעורבב של כל החברות ואילו קובי הכחיש זאת.

במהלך החקירה המתוחה אורנשטיין נדרש לקרוא את קובי לסדר מספר פעמים, לאחר שזה לא השיב לשאלות, שאל שאלות והתפרץ במהלך החקרה.

אורן קובי
עופר וקנין
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במסגרת השאלות לגבי נכסיו האישיים של קובי, שאל אולמן את קובי: "בתצהיר ציינת כי שווי הנכסים שלך נטו עומד על 20 מיליון שקל". קובי השיב כי הערך גבוה מזה וכששאל אותו אורנשטיין מה הסכום, השיב לו קובי: "זה לא רלוונטי". אורנשטיין פנה אליו: אל תגיד לי מה רלוונטי, מה השווי הנכסים?" קובי השיב כי אינו יודע וצריך למכור אותם כדי לדעת.

אולמן המשך להתייחס לרכוש הפרטי ושאל אודות שעוני היוקרה שרכש קובי. "זה מה שמעניין אותך? השעונים? הם רוצים את ענבל אור 2". אולמן התעקש ושאל היכן השעונים וקובי השיב: "מכרתי אותם לפני חצי שנה או שנה, בחו"ל כי הייתי צריך את הכסף".

אולמן שאל גם לגבי כספים של לקוחות ספציפיים ששילמו עבור קרקעות חקלאיות, אך הכספים שלהם לא הופקדו בחשבון הנאמנות. למשל רוכשי קרקע חקלאית בבנימינה ששילמו 7.25 מיליון שקל שמתוכן הופקדו רק 2.38 מיליון שקל בנאמנות.

על כך השיב קובי: "זו היתה עסקת מזומן וכל התמורה שולמה. העסקה השולמה והרוכשים קיבלו הערת אזהרה. אז מה הבעיה?"

אולמן הציג חברה נוספת שהיתה בבעלות קוב, לוגיסטיק לייזר שהוא אינו הבעלים שלה מזה 5 שנים ולמרות זאת שנתיים האחרונות קובי העביר אליה חצי מיליון שקל מחברת אדמה.

קובי: "ללוגיסטיק לייזר היה חוב לבנק הפועלים של 900 אלף שקל. באפריל 2015 הגעתי לבנק בבקשה לסלק את החוב".

אורנשטיין: "האם נכון שההלוואה נפרעה מחשבון אדמה?", קובי השיב: "כל כסף שהועבר מאדמה נרשם בספרי החברה או בכרטיס החו"ז. הכל בתיאום עם רואה חשבון".

החקירה המשיכה לדיון בחובות האישיים של קובי כמו פיגור של חודשיים בתשלומי המשכנתא על דירות שבבעלותו, בהיקף של 45 אלף שקל בחודש.

אולמן ביקש להוכיח שהחברות של קובי לא מנוהלות בנפרד והציג העברות כספים בין החברות, שכל אחת בסכומים של מאות אלפי שקלים.

קובי השיב: "זה לא נכון. רואה החשבון שלנו אמר שאפשר להעביר מחשבון חברה לחשבון חברה אבל ברישומים כל העברות עברו דרך חברת האחזקות. כל דבר גם בחובה וגם בזכות עובר דרך חברת האחקות. אין קשר בניהול, בעובדים, בהשמה, בקומה, במנהלים, בתחום".

אולמן התמקד בפרויקט פי גלילות ששיווקה חברת "טרה", גם היא בבעלות קובי, והציג הסכם מכר שחתומה עליו חברת אדמה. "כנראה שיש פה טעות" השיב קובי. "מי ששיווקה את הפרויקט זו חברת 'טרה'. כנראה שעורך הדין שעובד עם שתי החברות רשם בטעות אדמה".

אולמן הציג רוכשים נוספים שקנו קרקעות בהרליה ובנימינה, אחד בשיווק של "טרה" והשני של אדמה ושילמו 1.3 מיליון שקל לשתי העסקאות בצ'ק אחד, מכתב של חברת "טרה" שנחתם בחותמת של אדמה ועסקה של לקוח שקנה קרקעות מטרה וקיבל קבלות מחברת אדמה.

קובי הסביר את העסקה האחרונה: "אם היה לקוח שבא והתעניין בפרויקט פרדס חנה באדמה והוא לא רצה, אחד הסוכנים הציעה לו פרויקט של החברה האחות 'טרה' בבנימניה".

אורנשטיין התמקד בעסקה הזו שבחוזה המכר בכלל נכתב שהתמורה לקרקע תופקד בחשבון נאמנות  "כלומר, הצ'קים לא רק שהם לא על שם החברה שהיא לא צד להסכם, אלא גם לא על שם עורך הדין אמר שהיה הנאמן של הכסף". קובי השיב: "הלקוח הזה חתם על העסקה ושילם בצ'קים דחויים בפריסה, הוא עדיין לא סיים את התשלומים אבל קיבל את הקרקע".

אורנשטיין: "אתה אומר שההסכם לא תואם את המציאות? יש הסכם שאומר שהתמורה תופקד בנאמנות. אתה בא ואומר שכתוב מה שכתוב אבל המציאות שונה, ושהלקוח קיבל את שלו. ואני שואל שוב למה החוזה לא תואם למציאות. למה?".

קובי: "רשום גם שאחרי שמסתיימת העסקה, הכסף, הרווח אמור להיות מועבר אלינו. אם הושלמה העסקה, ואני העברתי לו את הקרקע, אז איזה נאמנות יש פה?"

כאן עבר הדיון לשאלה בנוגע להוצאות הפרטיות שלצורכן השתמש קובי בכספי חברת אדמה. אורנשטיין: "לדעת אולמן הוצאת כספים מחשבון החברה לצרכים אישיים כמו גינה ושיופצים של דירות בבעלותך. ויש טענה שאתה מימנת את החשמל בבית מחשבון החברה".

קובי: "זה לא נכון. אנחנו עשינו עם החברה עבודות במיליון שקל. רוב העבודה היתה במשרדים. וכל הוצאה ששילמתי רשמתי תחת הכרטיס האישי שלי".

בין הספקים, השירותים והעבודות נרשמו עבודות של חשמל חכם, גינון בשווי 300 אלף שקל, מטבח בשווי 365 אלף שקל, אדירכל בעלות של 600 אלף שקל, אך קובי טוען שהאדירכל קיבל רק 400 אף שקל וטיפל גם במשרדי החברה.

אורנשטיין שאל את קובי לגבי סוגייה שכבר עלתה במהלך הדיונים: מדוע הוא משך מיליוני שקלים מהחברה לצרכים אישיים בעת שהיתה לה הערת "עסק חי"? קובי השיב: "כל הכרטסת שלי מול אדמה מסתכמת ב-12 מיליון שקל. אתה חייב להבין את מבנה החברות וצריך להבין איך מתנהלת קבוצת חברות. כמו שמשכנו מחברת החזקות החזרנו מיליוני שקלים מחברות אחיות. למשל לוג מדיה הזרימה לחברת האחזקות 4 מיליון שקל".

"אתה לא עונה לעניין" התעקש אורנשטיין. "כשרואה חשבון נותן הערת 'עסק חי' הוא מביא בחשבון את ההכנסות וההוצאות. זו חברה חדלת פרעון והמחברה הזו משכת מיליונים של שקלים. קובי השיב: "ההסתכלות היא לא נכונה".

אולמן פירט בפני קובי ובית המשפט חברות בחו"ל שרשומות על שם קובי כמו חברות באיי הבתולה, בהונג קונג וברפובליקה הדומינקנית. קובי טען שהן אינן פעילות.

במהשך חקר עורך דינו של קובי, אילן שביט, שהפנה את תשובת הלב לאחריות של עורכי הדין וראי החשבון. "מה היתרון בהקמת חברת אחזקות שהסבירו לך רואי החשבון?".

קובי השיב: "כדי להעלות כספים בדיווידנד פטור ולמשוך רווחים דרך חברת האחזקות". שביט: "האם התקבלו אישורים למשיכות מחברת האחזקות?" קובי השיב: "כן. של רואי החשבון".

שביט הציג אישורים של משרד רואי החשבון שואל את קובי האם הערת 'עסק חי' נרשמה אחרי שהוצאו ההוצאות? ועל כך השיב קובי בחיוב.

אורנשטיין התעקש: "הדו"חות המתוקנים עם הערת עסק חי יצאו ב-18 במאי 16', בשעה שמשכת את המשיכות ב-16', האם חשבת שמותר או אסור לך למשוך את הכספים?".

קובי השיב: "מבחינת הפעילות השוטפת, החברה היתה מרוויחה. מבחינה תזרימית היו לחברה קשיים אבל היא הרוויחה כסף".

אורנשטיין: מה קרה שבתוך חודשיים הכל התהפך? החברה הפכה מחברה מרוויחה לחברה חדלת פרעון. הגשת דו"ח כספי ל-15' ואחר כך דוח מתוקן עם הערת 'עסק חי' ולא שאלת את רואי החשבון מה קרה?".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#