בריכות והרחבות: סוף לחגיגות הבנייה הבלתי חוקית - יו"ר קק"ל ופולשים רבים יחויבו להתפנות

רשות מקרקעי ישראל מנהלת הליכים נגד 15 פולשים נוספים ביישוב גן נר בגלבוע ■ הפולשים בנו על אדמות מדינה בריכות שחייה, יחידות דיור, הרחבות של בתים, חצרות, סככות וחניות פרטיות

רז סמולסקי
רז סמולסקי

רשות מקרקעי ישראל החלה באכיפה ופינוי של 16 הסגות גבול לקרקעות ציבוריות שהתגלו ביישוב הקהילתי גן נר בגלבוע (מדרום לעפולה). הרשות פנתה ל-16 תושבים, ובראשם יו"ר קק"ל, ח"כ לשעבר וראש המועצה האזורית מעלה גלבוע לשעבר, דני עטר, לפנות לאלתר קרקעות מדינה אליהן פלשו בשנים האחרונות.

ברמ"י מדווחים כי מדובר בריכוז חריג של פלישות לשטחים ציבוריים פתוחים ביישוב אחד, וכי מדובר רק בשלב הראשון. בעתיד יטופלו פלישות נוספות, שנכון לעכשיו נאמדות בכ-150.

גן נר הוא יישוב קהילתי המונה כ-2,600 תושבים, שנוסד בשנות השמונים על ידי משפחות מיישובים חקלאיים בעמק יזרעאל ומהגלבוע, והוא משתייך מוניציפלית למועצה האזורית מעלה גלבוע.

מתברר, כי לאורך השנים האחרונות, תושבים מהיישוב לא הסתפקו בשטחים הלגיטימיים שלהם, ועשו לעצמם מנהג לפלוש לאדמות שכנות, עליהן בנו בריכות שחייה, יחידות דיור, הרחיבו בתים קיימים, הפכו אותן לחלק מחצרות ביתם, הקימו סככות, חניות פרטיות, מחסנים ומשרדים, מסלעות נוי והכל לשימושם הפרטי.

בין הפולשים נמנה יו"ר קק"ל, דני עטר. כפי שנחשף לפני כחצי שנה עטר סלל  דרך פרטית על קרקע ציבורית, שנמצאת בין הבית שלו לבית של בנו אדם. בדצמבר 14' דנה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של המועצה האזורית גלבוע בתוכנית שנועדה לאשר בדיעבד את הכביש ואישרה אותה. זאת בשעה שעטר עצמו היה יו"ר הוועדה המקומית ויו"ר המועצה האזורית גלבוע. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
בריכה בגן נרצילום: רשות מקרקעי ישראל

בתגובתו לערוץ אמר אז עטר, בין היתר, כי ב-2014 הוגשה תוכנית בניין עיר המסדירה את הייעודים והשימושים בשטחים הפרטיים הפתוחים ובשטחים הציבוריים הפתוחים - "כולל מעבר וחניה לבעלי מגרשים צמודים". מי שעמד אז בראש הוועדה המקומית היה עטר, מתוקף תפקידו כראש המועצה האזורית. ואולם רמ"י סיכלה את אישור התכנית, לאחר שהציבה מספר תנאים לתמיכתה בה.

חשיפת TheMarker מנובמבר האחרון העלתה כי גם בני משפחתו של עטר, המתגוררים ביישוב, השתתפו בחגיגת הפלישות והחריגות - ואולם עתה נראה כי החריגות של עטר היו ככל הנראה יותר מאשר כביש הגישה. סקר ומדידת שטחים שערכו לאחרונה מפקחי רמ"י ביישוב מעלה חשש כי גם הבריכה שהקים עטר בביתו נמצאת על שטח שאינו שלו.
עטר לא היה היחיד, ובפעולה אותרו, כאמור, עוד 15 פלישות שונות לאדמות המדינה. ל-TheMarker נודע כי בסקרי המדידה שביצעה רמ"י נמצאו עוד כ-150 פלישות.

האדמות אליהן פלשו התושבים, הן אדמות מדינה המיועדות לשמש כשטחים ציבוריים פתוחים לרווחת כל תושבי הישוב הקהילתי. מדובר בעבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

בריכה וטרמפולינה בגן נרצילום: רשות מקרקעי ישראל

למסיגי הגבול הוגשו התראות לפיהן עליהם לפנות בעצמם את הקרקע, ואם לא יעשו כן, יפונו בהתאם לחוק. בעקבות ההתראות שנשלחו, פנו חלק מהפולשים למפקחי רשות מקרקעי ישראל והודיעו על כוונתם לפנות את הפלישות. אחד הפולשים אף פינה את יחידת הדיור שהציב על אדמות מדינה בסמוך למגרש שבבעלותו.

כעת לפולשים יש אפשרות לפנות את הפלישות בעצמם, ואם לא יעשו כן בתום תקופה מסוימת, תגיש החטיבה לשמירת הקרקע ברמ"י תביעות משפטיות לסילוק יד, וכן תביעות נוספות לתשלום דמי שימוש לכל תקופת השימוש וההחזקה הלא חוקית בקרקע התפוסה. רמ"י נערכת למבצע אכיפה מקיף ביישוב לפינוי כלל הפלישות לאדמות המדינה. דני עטר בחר שלא להגיב לדברים.

ראש המועצה האזורית הגלבוע, עובד נור, הגיב כי "אנחנו פנינו לרמ"י כשהפקחים התחילו לפעול ונפגשנו עם מנהל אגף פיקוח מחוז צפון של רמ"י. ביקשנו אורכה של שנה לתקן את הפלישות ולסגת מהן לפני הפעלת סנקציות על ידי רמ"י ואנחנו מחכים שרמ"י יענה לבקשה זו. אני מצפה ומקוה שרמ"י יאפשר לתושבים להסדיר את הדברים. אנחנו נסייע לתושבים לא להיות עבריינים".

ישראל סקופ, מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל אמר: "מדובר בתופעה חמורה של ריכוז חריג ביותר של עבירות מקרקעין בישוב קטן יחסית. הפולשים פוגעים למעשה בכלל תושבי גן נר, מאחר והם תפסו בכוח הזרוע קרקעות שהיו אמורות לשרת את רווחת כלל תושבי היישוב הקהילתי כגינות ושטחים ציבוריים פתוחים. נתקלנו באווירה של חוסר שיתוף פעולה מצד התושבים, אשר ניסו למנוע בכל מיני טענות מהמפקחים מלמלא את עבודתם ולבצע מדידות של הקרקע, ובמקרה קיצון היה אף ניסיון תקיפה כנגד מפקח".

חניה בגן נרצילום: רשות מקרקעי ישראל

"מסיגי גבול שלא יתפנו בעצמם ותידרש פעולת אכיפה של רמ"י לפינויים, ייתבעו להחזיר למדינה את כל עלויות הפינוי לרבות עלויות כוח האדם והפעלת ציוד מכני וכמו כן את דמי השימוש הרטרואקטיביים בקרקע, זאת בנוסף להליכים הפלילים הכרוכים בעבירת הסגת גבול במקרקעי ציבור", הוא הוסיף.

לדבריו, "ראש המועצה האזורית והוועד המקומי פנו בבקשה לפגישה, בה הובהר להם כי מבצע האכיפה יימשך. ראשית יטופלו ההפרות שצוינו, ובשנת 2017 יקבעו יעדים חדשים לטיפול באכיפה, ביישוב. אנו מצפים שכל מי שמחזיק שטח ציבור לא כדין יפנה לאלתר את הסגות הגבול והחריגות השונות, באם לא יעשה כן, הוא ייתבע לסילוק יד ובתביעה כספית להחזר עלויות ודמי שימוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker