מעוניינים לשכור דירה בזול? ההגבלה המוזרה והמקוממת של המדינה

המכשולים בפרויקט להשכרה בהרצליה: זכאות עד גיל 40, המדינה מסירה מעצמה אחריות לתלונות מצד השוכרים, מחיר דמי הניהול 
אינו ידוע ומי שיוותר על הזכייה - ייקנס ב-2,000 שקל

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט ההשכרה לטווח ארוך, שנבנה בהרצליה
נמרוד בוסו

שבועיים חלפו מאז פתח שר האוצר משה כחלון בטקס חגיגי את ההרשמה להגרלה לפרויקט להשכרה ארוכת טווח במחיר מפוקח בשכונת גליל ים בהרצליה. בין הנרשמים תוגרל הזכות לשכור אחת מ-68 דירות בפרויקט השכרה ארוכת טווח במחיר הנמוך ב-20% ממחירי השוק הנוכחיים בהרצליה, מתוך פרויקט השכרה בן 273 דירות שבונה אפריקה ישראל. עד כה נרשמו 500 זכאים להשתתפות בהגרלה, שההרשמה לה צפויה להינעל ב-8 ביולי.

על אף הבשורה שבפתיחת ההרשמה, סקירה דקדקנית של סעיפי החוזה ותנאי הזכאות לכניסה להגרלה שביצעו שני עורכי דין מהרצליה - תומר שילה וארז משעל - עבור המקומון "צומת השרון" בסוף שבוע שעבר, מעלה תהיות לגבי טיב העסקה שיעשה מי שישכור דירה בפרויקט.

בין היתר מצאו השניים כי החוזה כולל סעיפים שעלולים להביא את השוכרים לפינוי מוקדם ואף לחשיפה לתביעות כספיות כבדות מצד החברה היזמית אפריקה ישראל. כל זאת, כשיזמית הפרויקט - המדינה באמצעות החברה הממשלתית דירה להשכיר - הממונה על ייזום וקידום פרויקטי ההשכרה ארוכת הטווח מטעם המדינה - מוציאה עצמה לחלוטין מהתמונה, ואינה אחראית עוד כלפי השוכרים.

נקודה זאת באה לידי ביטוי באחד מסעיפי חוזה השכירות שעליו יידרשו הזוכים לחתום מול החברה היזמית אפריקה ישראל מגורים, שלפיו "ידוע לשוכר כי מדינת ישראל אינה מחויבת כלפיו לשמירה על זכויותיו במסגרת הסכם השכירות, והוא לא יוכל לבוא אליה או אל מי מטעמה בכל טענה או דרישה. באחריות השוכר לוודא שבהתקשרותו עם המשכירה ובהתנהלותו עמה טרם ובמהלך תקופת השכירות ואף לאחר מכן - נשמרות זכויותיו לפי כל דין וכן לפי התנאים בהם מחויבת המשכירה במסגרת המכרז". במלים פשוטות, בכל מקרה של מחלוקות משפטיות ואחרות של אחד השוכרים מול אחת מענקיות הבנייה במשק, יהיה עליו להתמודד בכוחות עצמו.

"צורם שהמדינה, משרד האוצר ומשרד השיכון שהיו השושבינים של הפרויקט, אינם אחראים כלפי הדיירים וכל טענה שיכול ותהיה לשוכרים, היא כלפי היזם בלבד", אומר עו"ד שילה. "ראוי היה שהמדינה תקיים גוף מפקח שפתוח לפניות הציבור ויהווה לדיירים כתובת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במענה לטענה זו מסרו גורמים בחברת דירה להשכיר כי כלל ההתחייבויות החוזיות מצד החברה היזמית יישמרו, ושדירה להשכיר מחזיקה במנגנוני פיקוח כמו ערבות כספית שהפקיד היזם. ואולם הסעיף הפוטר את המדינה מכל אחריות כלפי הדייר, בפרויקט שאת תנאיו היא עצמה גיבשה, נראה תמוה.

סעיף מפתיע נוסף מגיע כשבוחנים את הקריטריונים לזכאות להשתתפות בהגרלה. מזוגות נשואים או ידועים בציבור נדרש כי לפחות אחד מהם יהיה בן פחות מ-40. כלומר - זוג הורים בני יותר מ-40 ללא דירה אינו זכאי להשתתפות. בדירה להשכיר טענו כי קביעת הזכאות לא היתה בשליטת החברה. הליך ההגרלה המתואר באתר החברה כולל פרט תמוה נוסף, והוא חיובם של הזוכים בתשלום פיקדון בן 2,000 שקל שלא יוחזר להם, כתנאי להגעה למעמד בחירת הדירה.

אלא שעל פי שיטת ההגרלה, מי שיזכה בהגרלה, אך ידורג במקומות הנמוכים (למשל 55 מתוך 68 הזוכים) יגיע למעמד הבחירה עם מספר אפשרויות מצומצם. במקרה שכזה - ייתכן כי ייאלץ לוותר על זכייתו וכספו יאבד.

בדירה להשכיר טוענים כי סעיף זה מוצג בצורה שגויה באתר הפרויקט, וכי מי שלא יממש זכייתו יקבל את כספו בחזרה.

"החוזה יבטיח לשוכרים מגורים לאורך זמן"

נקודה נוספת שעל הניגשים להביא בחשבון היא היעדר מידע לגבי גובה דמי השכירות שעל השוכרים יהיה לשלם. במסגרת החוזה המוצג באתר האינטרנט של אפריקה ישראל, נותרה התיבה הנוגעת לגובה דמי הניהול ריקה, ויש בכך כדי לייצר חוסר ודאות לגבי רמת ההוצאות שבה ייאלצו הזוכים בדירות הפרויקט לשאת.

חוסר ודאות קיים גם לגבי יכולתם של הזוכים להתגורר לאורך זמן בפרויקט, ולמצות את תקופת השכירות המקסימלית העומדת על 10 שנים.

דמי השכירות המפוקחת כפי שפורסמו על ידי דירה להשכיר ואפריקה ישראל (כ-3,500 שקל לדירת שלושה חדרים וכ-4,650 שקל לדירת ארבעה חדרים), תקפים לשלוש השנים הראשונות בלבד, בסיומן יהיה על השוכרים לחדש את החוזה - שוב לתקופה של שלוש שנים - תוך עדכון שכר הדירה לרמה של 80% ממחיר השוק העתידי.

כך ייעשה גם בתום התקופה השנייה לקראת החתימה על פרק זמן השכירות השלישי שיהיה ארבע שנים. במקרה של עליית מחירים לאורך התקופה באזור, שמיועד לפיתוח משמעותי בשנים הקרובות (במסגרת בניית שכונת גליל ים שתמנה 4,000 דירות).

לדברי שילה, כולל החוזה סעיפים שאותם הוא מכנה "דרקוניים", שהחמור שבהם לדבריו היא יכולתה של יזם הפרויקט אפריקה ישראל לשנות את הוראות תקנון הבניין "כפי שיימצא לנכון וללא קבלת הסכמת הדיירים".

מדירה להשכיר נמסר בתגובה: "חוזה השכירות נועד להגן על דיירי הפרויקט ולהבטיח להם מגורים ברמה ובאיכות גבוהה לאורך זמן. מטבע הדברים, עם אכלוסו של הפרויקט, קביעת חברת הניהול שלו ותחילת המגורים בו, תתקיים בין חברת הניהול והדיירים דינמיקה מקובלת של הידברות והתאמות בהתאם לאורח החיים במתחם ולאינטרס של כלל הדיירים".

עוד ביקשו להבהיר כי "את קריטריון הגיל קבעה תוכנית בניין העיר שאושרה בעיריית הרצליה ובוועדה המחוזית לתכנון ולבניה והוא לא מתקיים בפרויקטים אחרים של החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker