הקרב על 16 אלף דירות: מנהלי "הגוש הגדול" נגד רון חולדאי

מנהלי הגוש הגדול רומזים: ארקיע עומדת מאחורי יוזמת ראש העיר תל אביב לעצירת הפינוי של שדה דב ■ עיריית תל אביב: "הכוונה היא למצוא פתרון שיאפשר לשדה דב להמשיך לפעול, לצד בנייה מצומצמת יותר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון חולדאי בנמל יפו
רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב יפוצילום: תומר אפלבאום

מנהלי שטח הגוש הגדול, שעל קרקעותיו פועל שדה התעופה שדה דב מזה עשרות שנים ללא תמורה, יצאו במתקפה חריפה על ראש עיריית תל אביב רון חולדאי. זאת בעקבות התנגדותו הפומבית לפינוי שדה דב, אותה הביע בשבוע שעבר במכתב ששלח אל שרי האוצר, התחבורה והתיירות, לאחר קרוב לעשור שבו שותפה העירייה למהלכים לפינויו, ואף מובילה את צוות ההיגוי לתכנון מחודש של המתחם.

בגוש הגדול, בחלק שכולל את שדה דב, אמורות להיבנות 16 אלף דירות.

"נדהמנו מעיתוי המכתב, ובעיקר ממהותו ומתוכנו העומדים בסתירה גסה לפעולותיה של העירייה בראשה הינך עומד, והמטיף ופועל להפרת הסכמים חתומים שהמדינה צד להם, ולהפרת פסק דינוי של בג"ץ אשר המדינה והעירייה צדדים לו ומחויבים על פיו", נכתב. "נודה כי למקרא מכתב זה לא נוכל שלא לתמוה מהם ושל מי הם האינטרסים בשמם הינך פועל ואשר עליהם הינך מבקש לגונן".

חמשת מנהלי הגוש הגדול שמינה בית המשפט כדי לייצג את מאות בעלי הקרקע בגוש הגדול הם עורכי הדין משה ליפקה, שבמהלך שנות ה-80 כיהן כמנהל מינהל מקרקעי ישראל (כיום – רשות מקרקעי ישראל), רחל זכאי, לשעבר היועצת המשפטית של  המינהל, אליהו מינקוביץ, גלית רוזובסקי ומיכאל שפטלר.

אזור הגוש הגדול בתל אביב. סינרגיה בין עירוניות אינטנסיבית לבין שימור ערכי טבע קיימיםצילום: אבי שרף

בשנת 2007 חתמה עמם המדינה על הסכם לפיו שדה דב יפונה, ובמקום יקודם תכנון למגורים מסחר ותעסוקה, וזאת בתמורה ל-505 מזכויות הבניה במתחם, אותם תקבל המדינה במתנה. על פי ההערכות השמאיות האחרונות שביצעו המנהלים, מדובר בזכויות בשווי 1.1 מיליארד דולר. מאז נעשו מספר מהלכים נוספים לקידום הפינוי, בהם גם חתימת הסכם למימון פינוי השדה ב-2012.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בשנת 2011 מינה בית המשפט ועדת היגוי משותפת למדינה, לעירייה ולמנהלים לתכנון שטח שדה דב, אשר בראשותה עומד מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי. מאז פועלת הוועדה לקידום תוכנית לשדה, ולאחרונה אימצה תוכנית מתאר לשטח המצויה בשלבי הגשה לוועדה המקומית לתכנון ולבניה של עיריית תל אביב. במכתבם לחולדאי תוהים המנהלים כיצד איפשר את פעילות הוועדה לאורך זמן רב כל כך, בהשתתפות רבים מנציגי העירייה, ותוך הוצאת "מיליוני שקלים כספי ציבור של העירייה והמדינה וגם של הבעלים הפרטיים על תכנון שלפי הצעתך, דינו גריסה".

במהלך השנה האחרונה התגברה ההתנגדות לפינויו של השדה, שנקבעה לסוף חודש יוני הנוכחי, בעיקר מצד עיריית אילת שטענה כי תיפגע, וכן מצד חברת ארקיע. עתירה לבג"ץ שהגישו השתיים נדחתה לפני מספר חודשים, בכפוף לדחייה של פינוי השדה בעשרה חודשים – לסוף אפריל 2017.

לטענת המנהלים, מתעלם מכתבו של חולדאי מכך שכבר ניתן בנושא פסק דין חלוט. לגבי ארקיע אף הוסיפו כי על אף שזו אינה מוזכרת במכתבו של חולדאי, "עיון ראשוני בתשריט שצירפת למכתבך כחלופה המוצעת מלמד על דמיון מפתיע ביותר בין ההצעה שהציעה חברת ארקיע בוועדת הכלכלה של הכנסת לפני כשנתיים, לבין המוצע במכתבך. אף טרחת ושיגרת העתק למנכ"ל החברה ניר דגן. אנו רוצים לקוות כי מדובר בצירוף מקרים בלבד ולהצר על כך שלא כיבדת בהעתק אף אותנו, כנציגי הבעלים עליהם עומד שדה דב, ואשר בהם עושה חברת ארקיע שימוש ללא כל תשלום לבעלים".

את פנייתם סיכמו בקריאה לכיבוד פסק הדין, ובדרישה כי "עיריית תל אביב ואתה כעומד בראשה תפסיקו לאלתר כל פעולה לסיכולו".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "המכתב התקבל לפני שעה קלה בעירייה ופרטיו נלמדים זה עתה. כוונת העירייה, כפי שהוצגה במכתבו של ראש העירייה, הינה למצוא פתרון שיאפשר לשדה דב להמשיך לפעול, לצד בנייה מצומצמת יותר שתיתן מענה לזכויות הבעלים הפרטיים שהמנהלים מייצגים אותם. לפי הצעה זו, המדינה ולא הבעלים הפרטיים תידרש לדחות את מימוש זכויותיה עד למציאת חלופה לשדה דב. אנו מצפים מהמנהלים שלא יתבצרו בעמדתם ויגנו על אינטרסים צרים, אלא יסייעו לבחינת החלופה, שיש בה תועלת לאומית של הצלת העיר אילת בפרט ועתיד התעופה האזרחית בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker