העימותים סביב מסמך המדיניות של עיריית חיפה יעכבו את המימוש של פרויקטי תמ"א 38

המדיניות שאימצה העירייה היא של הגבלה וצמצום של יישום תמ"א 38 בחיפה ■ התוצאה בפועל עלולה וצפויה להיות בהתאם - הקבלנים והיזמים לא ייראו כדאיות כלכלית בביצוע הפרויקטים, ויירתעו מלבצעם

יוסי מילר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
יוסי מילר

לאחר דיונים ארוכים ומאבקי אינטרסים מנוגדים, אישרה בימים אלה עיריית חיפה את מסמך המדיניות בנושא , שעל פיו ייבחנו ויאושרו בוועדה המקומית כל הבקשות להיתרי בנייה עבור פרויקטים אלה של התחדשות עירונית. ואולם, המסמך החדש נעדר תוקף משפטי מחייב, וצפוי ליצור עימותים רבים בין קבלנים ויזמים לבין העירייה, שיעכבו מימוש פרויקטים מסוג זה.

חשיבותו של מסמך המדיניות גדולה מאוד, וללא ספק הוא יהיה גורם משפיע ביותר בעיצוב פני העיר חיפה וסביבתה בשנים הקרובות. עם זאת, מבחינה משפטית פורמלית, למסמך זה תוקף משפטי חלש, והוראותיה של תוכנית המתאר הארצית גוברות עליו.

שכונת הדר הכרמל בחיפה. המלה האחרונה של הקבלנים עוד לא נאמרה
שכונת הדר הכרמל בחיפה. המלה האחרונה של הקבלנים עוד לא נאמרהצילום: אבישג שאר-ישוב

חולשתו המשפטית של מסמך המדיניות, אף שאושר על ידי מועצת העיר חיפה, נובעת מכך שעל פי הדין, רק ההוראות של תמ"א 38, שאושרו על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה ועוגנו בחקיקה ראשית של הכנסת, והן בלבד, המחייבות. הרשות המקומית יכולה (לפי סעיפים 23 ו-24 להוראות התמ"א) לקבוע בתחום שיפוטה כללים מחייבים שונים (מרחיבים או מצמצמים, לפי שיקול דעתה), אך ורק בדרך של ייזום ואישור תוכנית מפורטת כדין, בפרוצדורה הנדרשת בחוק התכנון והבנייה - דבר שכידוע לא נעשה בחיפה.

במצב דברים זה, סירוב של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה או של ועדת הערר המחוזית למתן היתר בנייה לבקשה העומדת בתנאי תמ"א 38 הלאומית, אך ורק בגלל שאינה עומדת בתנאי מסמך המדיניות, ניתן לתקיפה משפטית.

קיימת כבר פסיקה מפורשת הקובעת זאת, והיא ניתנה בסוף 2014 על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב (בתיק עת"מ 39846-10-14). אמנם הוגש עליו ערעור לבית משפט העליון (בתיק עע"מ 400/15) וניתן פסק דין בערעור זה ממש באחרונה (ב–25 במאי) על ידי העליון, שאימץ הסכם פשרה שלפיו פסק הדין בוטל, אך הדין נותר בעינו ללא שינוי. מסמך המדיניות הוא בגדר "הנחיות פנימיות" בלבד של הרשות המינהלית, ואלה אסור להן שיהיו מנוגדות לדין המחייב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המלה האחרונה של החברות הקבלניות והיזמיות, שיידרשו עתה להתאים את תכנון הפרויקטים של תמ"א 38 להוראות מסמך המדיניות, ולמעשה לצמצם אותם - ודאי לא נאמרה עדיין. בהחלט צפוי שתבוא תקיפה משפטית שכזו מצדן, שסיכוייה להצליח גבוהים.

פרקטית, המדיניות שעולה מהמסמך שאימצה העירייה היא של הגבלה וצמצום של יישום תמ"א 38 בעיר. הדבר נכון במיוחד בשכונות שעל הר הכרמל. התוצאה בפועל עלולה וצפויה להיות בהתאם - הקבלנים והיזמים לא ייראו כדאיות כלכלית בביצוע הפרויקטים, ויירתעו מלבצעם.

נכון להיום, עדיין לא ניתן תוקף לתיקון 3א' לתמ"א 38 בכל המדינה. נוסח התיקון, ששמו הפורמלי "שינוי הוראות בנושא חישוב שטחים במסלול הריסה ובנייה מחדש", אושר על ידי המועצה הארצית כבר בנובמבר 2015, אך הוגשו לו הסתייגויות על ידי ועדות הערר המחוזיות. לפני כחצי שנה מונה פרופ' דמיטרי מזו כחוקר לבדיקת ההתנגדויות, אך עד היום טרם סיים את עבודתו. מסיבה זו מעוכבים בכל רחבי המדינה פרויקטים רבים מאוד של תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש. לכל חברה קבלנית או יזמית העוסקת בתחום, מדובר כמובן בנזק כספי עצום.

במדינה שבה תמ"א 38 הוגדרה כתוכנית בעדיפות לאומית לצורך הגנה על חיי אדם, ושבה משבר הדיור הוגדר זה מכבר כמשבר לאומי שמשאבים מרביים מגויסים לפתרונו, עיכוב ושיתוק אלה הם מצב שלא יעלה על הדעת.

הכותב הוא שותף מייסד במשרד עורכי הדין מילר ושות', המתמחה בנדל"ן ותכנון ובנייה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker