הצעת החוק לשכירות הוגנת עברה בקריאה טרומית בכנסת

יוזמת החוק, סתיו שפיר: "שוכרי הדירות בישראל לא מבלים במלונות ברחבי העולם עם מיליארדרים. מקבלי ההחלטות בישראל לא מכירים את המציאות בישראל"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

הצעת החוק הממשלתית והצעות חוק פרטיות של מספר חברי כנסת בנושא שכירות הוגנת עברו היום (ד') פה אחד בקריאה טרומית בכנסת, ללא נמנעים או מתנגדים, והן יועברו לדיון והכנה בוועדת הכלכלה של הכנסת.

הצעת החוק, שיזמו חברי הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו), מטפלת במערכת היחסים בין השוכר למשכיר ומגדירה בין מהי דירה ראויה למגורים, מי אחראי לתיקונים בדירה, גובה הערבויות שיכול בעל דירה לדרוש והגדרת תקופה בת שלושה חודשים להודעה מוקדמת לפני פינוי דירה. הצעת החוק אינה כוללת מנגנון לפיקוח על עליית שכר הדירה בעת חידוש החוזה או משך תקופת החוזה, וסוגייה זו אמורה להיות מטופלת באמצעות תמריצים לבעלי הדירות במסגרת החלטת ממשלה ולא במסגרת החוק.

שפיר תיארה בכנסת כמה מהבעיות עמן מתמודדים שוכרי הדירות: "כמעט חמש שנים מאז שהנחנו את האוהלים בשדרות רוטשילד; השוכרים אף פעם לא פורקים את כל הארגזים, כי מי יודע מתי הם יצטרכו לעזוב. שני מיליון אזרחים חיים בשכירות בישראל. המחירים עולים משנה לשנה וכולם חיים בחוסר ודאות, הם נדרשים לשלם ערבויות בגובה עשרות אלפי שקלים, לתקן תיקונים שלא קשורים אליהם ולקבל הודעות מפתיעות שהם צריכים לפנות את הדירה בתוך שבועיים".

לדבריה, "החוק מגדיר את הבסיס להשכרת דירה. המטרה היא לאזן בין הכוח של השוכר והמשכיר, לאזן בין זכויות השוכר וזכות הקניין של בעל הדירה. בית הוא לא מוצר רגיל. זה לא מילקי שאפשר לקנות מוצר אחר או לא לקנות בכלל. משפחה שבעל הדירה מודיע לה שהיא צרכה לפנות את הדירה בתוך שבועיים תעדיף לשלם כל סכום ולחתום על חוזה נצלני מאשר לעבור דירה".

חברת הכנסת סתיו שפיר

שפיר הוסיפה כי בעתיד היא מתכוונת להרחיב את החוק גם לנושא השנוי במחלוקת - מנגנון פיקוח על שכר הדירה. "חבורה של כלכלנים התקבצה כדי להתריע כמה החוק מסוכן לשוק השכירות. אחת הטענות היא שאם נגדיר מהי דירה ראויה זה יפחית את הדירות בשוק ויעלה את שכר הדירה. לטענתם, אם יש מי שמוכן לגור בדירה לא ראויה - זה בסדר. זה כמו להגיד שאם יש רכב עם מנוע לא תקין אבל יש מישהו שמוכן לנהוג בו, זה בסדר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"טענה אחרת ששמענו היתה שהסדרת היחסים תיצור שוק שחור - בישראל כבר יש שוק שחור", טענתה שפיר. "כשזימנתי את רשות המיסים לוועדת השקיפות בראשותי, גילינו שרשות המסים לא יודעת כמה דירות עומדות להשכרה, כשהיא אמורה לגבות מס על ההשכרה הזו. הרשות פנתה ל-30 אלף משכירי דירות ו-80% הודו שהם לא משלמים מס".

לדברי שפיר, "המחקר בעולם תומך בהצעה ומדינות שיש בהן רגולציה מאוזנת הצליחו להוריד את מחירי השכירות כי מחירי הדירות ירדו. כמה ממקבלי ההחלטות בישראל לא יודעים איך נראים המגורים במציאות הישראלית. השוכרים האלה לא מבלים במלונות בעולם עם מיליארדים".

פולקמן, שהיה שותף ליוזמת החוק, אמר כי "זו רק תחילת הדרך בעידוד שכירות הוגנת וארוכת טווח. בשכירות יציבה הוגנת יש מרכיב של צמצום פערים. 80% משוכרי השכירות חתומים על חוזה לשנה, ועשינו מאמץ לעודד יציבות באמצעות תמריץ ולא פיקוח. המחיר יטופל דרך היצע, בנייה של שכירות מוסדית ועידוד פרויקטים של דירה להשכיר. צריך לבנות עוד 20 אלף חדרי מעונות, ולבנות מגורים בשכירות ביוזמת רשויות מקומיות ודיור ציבורי".

שרת המשפטים, איילת שקד, הוסיפה כי "לטעמי, פיקוח על מחירי השכירות יביא לתוצאה הפוכה - שוק השכירות יפרח ובעלי הדירות לא ישקיעו בדירות. הניסיון בעולם אומר שבעלי הדירות העדיפו אפיקי השקעה אחרים. השוק לא נשמע לחוקי ההנדסה החברתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker