פרויקט הפינוי-בינוי הגדול אי פעם בישראל: שכונה שלמה תיבנה כדי לקלוט את המפונים

במסגרת התוכנית, יוקצו 2,500 מתוך 3,500 הדירות בשכונה החדשה "נחלת עילית" בראשון לציון לקליטת תושבי שכונת השיכונים ברמת אליהו - שתיהרס עד היסוד ותיבנה מחדש

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בראשון לציון אישרה לפני כשבועיים תוכנית להקמתה של שכונה חדשה בעיר - "נחלת עילית" - בהיקף של כ-3,500 דירות. כעת צפויה התוכנית, המקודמת בשטח התחום בין שכונת נחלת יהודה שבצפון העיר וכביש 4, להגיע לאישורה של ועדת התכנון המחוזית של מחוז המרכז.

באופן חסר תקדים, רוב הדירות בשכונה החדשה - 2,500 מהן - אינן מיועדות למכירה לציבור הרחב, כי אם לאכלוסם של תושבים שיעברו אליהן משכונת רמת אליהו השכנה, שהמיועדת כולה להיהרס ולהיבנות מחדש, בהליך של בינוי־פינוי־בינוי.

דירה ישנה ברמת אליהו
דירה ישנה ברמת אליהוצילום: חן גלילי

מדובר בקרקעות מדינה, אשר במסגרת הסכם הגג שעליו חתמה לפני כשנה וחצי העירייה עם משרדי הממשלה, הוסכם כי ישמשו כ"קרקע משלימה" לטובת הפיכתו של הליך התחדשות עירונית מסיבי בשכונת רמת אליהו לבעל כדאיות כלכלית. רמת אליהו היא אחת השכונות הוותיקות בעיר, אשר החלה את דרכה כמעברה לקליטת עליה בשנות קום המדינה ולאחר מכן התפתחה לשכונה קשת יום בעלת חתך סוציו–אקונומי נמוך. כיום מתגוררים בשכונה 13 אלף איש ב-4,300 יחידות דיור, רובן בבנייני "רכבת".

על פי תוכנית העירייה, לאחר פינויים של 2,500 משקי הבית הראשונים המתגוררים בשכונה אל הבניינים החדשים שייבנו בשכונת נחלת עילית, הממוקמת מעברו השני של כביש 4, צפויים כלל הבניינים שיתפנו (כמחצית מהבניינים בשכונה) להיהרס. במבנים החדשים שייבנו במקומם ישוכנו דיירי השכונה שטרם פונו עד לנקודה זו, ואז תיהרס ותיבנה מחדש גם מחציתה הנותרת של השכונה.

הבנייה בשכונת נחלת עילית צפויה להיות בנייה רוויה של בניינים בני 6 עד 20 קומות, חלקם בשימושים מעורבים, כלומר כאלה אשר ישלבו מסחר ותעסוקה לצד המגורים. אלה מתוכננים להיבנות לאורך שדרה ראשית אשר תחצה את השכונה. עוד כוללת השכונה שטח של 70 דונם למבני ציבור ומוסדות חינוך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף לאישור תוכנית השכונה החדשה, הוצגו במליאת הוועדה המקומית ראשון לציון גם עקרונות תוכנית הבינוי של רמת אליהו על ידי מהנדס העיר, האדריכל אלי יהלום. התוכנית מציעה יצירת רשת דרכים הכוללת הוספת כביש מרכזי אשר יחבר את השכונה צפונה לחולון, וכן ציר אשר יקשר את השכונה מערבה באמצעות גשר מעל לכביש 4, אל השכונה החדשה המתוכננת נחלת עילית.

בשכונה יוקמו כ-7,000 יחידות דיור בבנייה רוויה של 8 עד 20 קומות. לדברי האדריכלית נעמה מליס, שמשרדה אמון על תכנון השכונה, "מדובר בתהליך ארוך והשכונה צפויה לשנות את פניה לאורך הזמן - וכמובן שנדרשת סבלנות רבה ורצון טוב מצד כל המעורבים".

בתחילת השנה הקימה עיריית ראשון לציון מינהלת מיוחדת לקידום תונית הפינוי–בינוי של רמת אליהו בראשות ניצב בדימוס דוד מנצור, שתפקידה יהיה ללוות את תושבי השכונה בתהליך בהסברה וסיוע. כמו כן, אמונה המנהלת על ניהול המגעים עם גורמי המדינה באשר לביצוע הפרויקט, ובכלל זה תיאום המכרזים מול רשות מקרקעי ישראל וכן על הקשר עם יזמי הבניה ברמת אליהו ובנחלת עילית.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי "לשכונה כמו רמת אליהו לא הספיקו הפלסטרים שניתנו לה לאורך השנים. הגיע הזמן לשינוי בסיסי מהשורש, שיעמיד את השכונה בשורה אחת עם כל שאר השכונות בראשון לציון. מדובר בתוכנית המאתגרת ביותר שאני זוכר בכל ימי במועצת העיר, כבר יותר מ-20 שנה. יש לנו עוד דרך ארוכה עד ליישום התוכנית, אבל תושבי רמת אליהו יכולים כבר לראות את האור בקצה המנהרה ולדעת שיש להם אופק אמיתי שיבטיח שינוי מהותי באיכות החיים בשכונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker