ח"כ פולקמן: "פיקוח על מחירי השכירות - צעד דורסני", דפני ליף: "יש פה צביעות - למה צריך להעלות את שכר הדירה?"

הדברים נאמרו בפאנל שוק השכירות ■ פולקמן: "אני לא חושב שפיקוח מדינה על המחיר יעזור. נתמרץ בעלי דירות לתת חוזים ארוכים, ונסבסד חברת ניהול וביטוח דירה"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

עבר השבוע בועדת השרים, אך ללא פיקוח על עליית שכר הדירה. ח"כ רועי פולקמן (כולנו), שקידם את החוק עם ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), הסביר את החוק בפאנל שוק השכירות בוועידת הדיור לצעירים, שהנחתה העיתונאית יעל דראל.

"רוב החוק לא עוסק במנגנון המחירים. הרוב עסק בדירה ראויה ובחוזה הגון", הוא אמר. "אני לא חושב שפיקוח מדינה על המחיר יעזור. אנחנו רוצים לעודד יציבות, שאנשים יוכלו לגור בדירה 4 שנים. אנחנו נתמרץ בעלי דירות לתת חוזים ארוכים, נסבסד חברת ניהול וביטוח דירה. יש מודל אנגלי שעובד יפה. המתווה שמתמרץ חוזים ארוכי טווח, זה מהלך שהמטרה שלו שיהיו עשרות אלפי חוזים הוגנים ארוכי טווח".

רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמןצילום: אמיל סלמן

לדברי פולקמן, המתווה יעבוד גם בתל אביב, שבה בעלי הדירות יכולים להעלות את שכר הדירה. "יש הרבה בעלי דירות הוגנים וכאלה שלא רוצים להחליף דייר כל שנה", הסביר. "פיקוח לדעתי זה צעד דורסני, ומצאנו צעד ראשון חשוב ומידתי לשיפור שוק השכירות".

על השאלה מדוע יש התנגדות להקמת רשם השכירות שעובד בברלין בישראל, השיבה מנכ"ל משרד המשפטים, אמי פלמור כי "שרת המשפטים, איילת שקד, מאמינה בשוק חופשי ופחות רגולציה ובירוקטריה. בברלין רק 15% מהבתים והשאר בבעלות תאגידים. זו תרבות שונה והשוואה לא נכונה, להקים עוד ועוד מנגנונים ציבוריים לא יעילים ולא אפקטיביים.

"נשאלת השאלה איך עושים רגולציה על אנשים שחסכו כסף ורכשו דירות להשקעה? הצעת החוק היא הצעה שאומרת שאנחנו נתערב במקומות בלתי נסבלים של דירות לא ראויות וערבויות גבוהות מדי", היא הוסיפה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דפני ליף השיבה לפלמור: "לאורך כל תקופת ההתדיינות על החוק, משרד המשפטים נמנע מלשמוע את ועד שוכרי הדירות. יש פה צביעות, לכל בן אדם יש אינטרס בשוק הנדל"ן ויש אנשים שיש להם אינטרס להעלות את המחירים. בשוק הנדל"ן והשכירות יש את הקרע שכל אחד מסתכל וחושב, זה או אני או הוא. המצב היום הוא שהשוכר אינו מוגן, כשמדברים על פיקוח נשאלת השאלה בכמה צריך ואפשר להעלות את שכר הדירה. אבל למה צריך להעלות את שכר הדירה?".

אבי ברזילי, משנה למנכ"ל אריה ישראל נכסים, אמר כי שוק השכירות אינו פיתרון לשוק הדיור. "התרופה לא בידי הממשלה והמחירים ירדו רק כאשר הריבית תעלה. את התרבות של בעלות על דירה צריך לשנות. אנשים באירופה גרים באותה דירה במשך שנים. כשזה מאות דירות בארץ זה כלום. כשיהיו עשרות אלפי דירות, לזוג צעיר תהיה דילמה אם לקנות או לשכור דירה. היום אין לו דילמה כזו כי זה לקנות דירה או להיות נתון לחסדיו של בעל הדירה. רק אז אולי נוכל לשנות את התרבות ואנשים שיכולים לקנות דירות יעדיפו לגור בשכירות".

תגובות