אחרי עשורים של הזנחה: ממשלת נתניהו מקדמת תכנון ובנייה במגזר הערבי - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אחרי עשורים של הזנחה: ממשלת נתניהו מקדמת תכנון ובנייה במגזר הערבי

מתברר כי האינטרסים של המגזר הערבי בתחום התכנון והבנייה מקודמים דווקא תחת הממשלות האחרונות בראשות בנימין נתניהו ■ במגזר טוענים: "בממשלה מתחילים להפנים את המצוקה ביישובים הערביים, אבל לא כל הפתרונות ישימים"

3תגובות
בנייה למגורים בעיר קלנסווה. "הרשות המקומית צריכה לקחת את המושכות"
אייל טואג אייל טואג

בשבוע שעבר סערה המערכת הפוליטית בישראל בעקבות הקמתה של "הממשלה הימנית ביותר 
אי פעם" (כפי שלפחות נטען בלא מעט כלי תקשורת בעולם). המינוי השנוי במחלוקת של אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון קיבל השבוע את הגושפנקה הרשמית, עם כניסתו של יו"ר מפלגת ישראל ביתנו למשרדו החדש בקריה. באותו שבוע ממש, התקבלו שתי החלטות מעניינות, ולכאורה לא קשורות, בתחום התכנון.

ביום שלישי שעבר, החליטה הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (ותמ"ל) בראשותו של סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ערן ניצן, על הפקדת תוכנית בנייה של שכונה חדשה בעיר הערבית טייבה שבאזור המשולש, בהיקף של כ-2,300 דירות, וכן שטחי תעסוקה ומסחר של 30 אלף מ"ר בנוי - אחת התוכניות הגדולות ביותר שאושרו בשנים האחרונות במגזר הערבי.

יומיים לאחר מכן, חתם שר הפנים, אריה דרעי, על אישור ההמלצות של ועדת גבולות שמינה משרדו, אשר לפיהן יש להוסיף לשטחה המוניציפלי של העיר סח'נין, הנמצאת בגליל התחתון, שטח של כ-2,100 דונם על חשבון המועצה האזורית השכנה משגב.

סמיכות הזמנים בין שתי ההחלטות האלה - ששתיהן משמעותיות ביותר עבור שניים מהיישובים הערביים הגדולים בישראל - אינה מקרית. במהלך השנה וחצי האחרונות ניתן להבחין ביותר ויותר החלטות תכנוניות המבקשות להגדיל את הפיתוח במגזר הערבי, וזאת לאחר עשורים ארוכים של הזנחה וקיפאון של התכנון ביישובי המגזר. אחת ההשלכות השליליות של הזנחת התכנון היתה הפיכת עבירות הבנייה במגזר לנורמה.

להחלטות אלה מצטרפות כמה החלטות נוספות מהעת האחרונה, הנוגעות ליישובי מיעוטים, ובהן אישור שנתנה הוותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה של 900 דירות ביישוב טורעאן שבגליל התחתון, קידום ואישור תוכניות מתאר חדשות ליישובי המגזר הערבי וליישובי העדה הדרוזית, ואישור שורת החלטות אודות תיקוני גבולות או חלוקת הכנסות בין מועצות מקומיות ערביות ומועצות אזוריות יהודיות בגליל ובנגב.

כל אלה נובעים או משתלבים בתוך שורת ההמלצות של צוות 120 הימים - צוות עבודה ממשלתי בין־משרדי שפעל ב-2014, בתקופת הממשלה הקודמת, בהובלת הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי.

"אחד החסמים הגדולים העומדים בפני בנייה במגזר הוא תוכניות האיחוד והחלוקה, שמתארכות זמן רב ולעתים קרובות כלל אינן מגיעות לידי סיום". נאסר קייס
עופר וקנין עופר וקנין

הצוות, שמיפה את בעיות המקרקעין והדיור בחברה הערבית, הגיש שורה של המלצות להתמודדות עם מצוקת הדיור ביישובים ערביים, ובהן הכשרת בנייה בלתי־חוקית במרקם הבנוי של יישובים ערביים; הסדרה של רישום הבעלות על קרקעות; הפקדת סמכויות התכנון בידי המועצות המקומיות; הקמת ועדה שתדון בהרחבת גבולותיהם של יישובים ערביים, ועוד.

חלק גדול מהמלצות אלה קיבלו תוקף של החלטת ממשלה בדצמבר 2015, כשנכללו בפרק הדיור של תוכנית החומש לפיתוח כלכלי באוכלוסיית המיעוטים שאושרה בממשלה.

לא צריך אמנם להיסחף, ועדיין לא מדובר בהיקף החלטות שצפוי לשנות באופן גורף את מצבן הקשה של רבות מהרשויות המקומיות הערביות, אבל גם גדולי המבקרים יסכימו כי רוחות חדשות מנשבות בקרב קובעי המדיניות בתחום התכנון והבנייה.

לא ניתן שלא לתהות כיצד דווקא תחת הנהגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - שאינו מפספס הזדמנות להפגין עוינות כלפי האוכלוסייה המהווה חמישית מכלל אזרחי המדינה ("הערבים נוהרים לקלפיות", "מדינה בתוך מדינה" וכן הלאה), ושחלק ניכר מחברי ממשלתו מחזיק בעמדות לאומניות - מתחולל שינוי זה.

"גם כיום אישור תוכנית מתאר לרשות מקומית ערבית הוא הליך ארוך יותר מאשר אישור של תוכנית דומה לרשות מקומית יהודית". גידא רינוואי זועבי
אבישג שאר-ישוב

לטענת ג'ידא רינאוי־זועבי, מנכ"לית עמותת אינג'אז לקידום הרשויות המקומיות במגזר הערבי, אכן ניתן לראות בשנים האחרונות שינוי בכיוון קבלת ההחלטות - שינוי שמקורו, לטענתה, טמון בשינוי גישה של הפקידות הבכירה, בעיקר במשרד האוצר, ופחות בדרג הפוליטי.

"במשרדי הממשלה מתחילים להפנים את מצוקת התכנון והבנייה. צוות 120 הימים היה מהלך משמעותי בניסיון להציע פתרונות יישומיים למצוקה הזאת", היא אומרת. עם זאת, לדבריה, בשלב זה לא ניתן להעריך עד כמה להחלטות המתקבלות כיום תהיה השפעה ממשית. "מבחן התוצאה עדיין לפנינו. אנחנו רואים שגם כיום אישור תוכנית מתאר לרשות מקומית ערבית הוא הליך ארוך יותר מאשר אישור של תוכנית דומה לרשות מקומית יהודית", היא אומרת.

"נושא נוסף שכמעט שלא נדון הוא האופן שבו החלטת הממשלה מכוונת את מירב התמיכה שלה לתכנון בנייה רוויה בלבד, בלי לספק כל אפשרות לתכנון ובניית בתים צמודי קרקע. בכך מכוונים את הזוגות הצעירים הערבים למגורים בבנייה רוויה בלבד, בעוד שלזוגות צעירים יהודים יש מגוון פתרונות וסוגי נכסים העומדים לבחירתם וכוללים בנייה צמודת קרקע", מוסיפה רינאוי־זועבי.

"הצעדים מנותקים מהמציאות"

עו"ד קייס נאסר, דוקטורנט לתכנון ערים באוניברסיטת תל אביב, מסכים עם רינאוי־זועבי ומוסיף כי ריבוי ההחלטות התכנוניות אינו מעיד בהכרח על כך שבתקופה הקרובה כבר תתאפשר בנייה בהתאם לתוכניות. "מאחר שרוב קרקעות היישובים הערביים הן פרטיות, אחד החסמים הגדולים העומדים בפני בנייה במגזר הוא תוכניות האיחוד והחלוקה, שמתארכות זמן רב ולעתים קרובות כלל אינן מגיעות לידי סיום", הוא אומר.

אמיר לוי, הממונה על התקציבים
מיכל פתאל

"כשאתה בוחן את שורת הצעדים שעליהם החליטה הממשלה, אתה לא רואה כל מנגנון שתומך בקידום מהיר יותר של תוכניות מסוג זה. זאת, נוסף על העובדה שעבור רוב בעלי הקרקעות גם כך אין תמריץ מספק כדי להסכים לוותר על חלקות הקרקע הפרטיות לטובת בנייני מגורים. צריך להבין שלבנייה כזאת אין שוק במגזר - זאת אינה צורת מגורים מקובלת. לכן, במידה רבה הצעדים שאישרה הממשלה מנותקים מהמציאות".

מורן אביב, מתכננת ערים בעמותת סיכוי לקידום שוויון אזרחי, מוסיפה כי צעד משלים נוסף שנדרש כדי שתוכניות הממשלה לקידום הבנייה במגזר הערבי אכן ייצאו לפועל, הוא תמיכה מאסיבית ברשויות המקומיות - ובפרט במחלקות ההנדסה שלהן - הן על ידי מימון והן על ידי הכשרה.

"אחרי שההחלטות מתקבלות ושטחים מועברים לחזקת הרשויות המקומיות הערביות, מישהו צריך לקחת את המושכות ולהמשיך, באמצעות קידום תוכניות ולאחר מכן באמצעות הוצאת היתרים ופיקוח - והמישהו הזה הוא הרשות המקומית", אומרת אביב. ואולם לטענתה, לאחר שנים ארוכות של הזנחה, לא ניתן לצפות מהרשויות הערביות לקום בבת אחת ולהתחיל בתכנון מאסיבי של שכונות מגורים ואזורי תעסוקה. "זה שריר שהיה רדום אצלם הרבה זמן", היא מסבירה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#