צבי זרחיה

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום א' בהצעת חוק שכירות דירה שהגישה שרת המשפטים איילת שקד. הצעת החוק לא מקפיאה את שכר הדירה כפי שהציעו בתחילה ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) וח"כ רועי פולקמן (כולנו), אבל מכילה כללים על השוכרים.

על פי הסיכום בין שקד לחברי הכנסת שהגישו הצעות חוק פרטיות בנושא, ועדת השרים לחקיקה תאשר את כל הצעות החוק, הממשלתית והפרטיות, ולאחר האישור בקריאה טרומית, ההצעות הפרטיות יוצמדו להצעת החוק הממשלתית של שקד, המחילה כללים על המשכירים, לעומת ההצעה שהגישה ח"כ סתיו שפיר, שביקשה לפקח על עליית המחיר.

איילת שקד
איילת שקד צילום: נועם מושקוביץ

בהצעת החוק הממשלתית, השרה שקד בלמה את הדרישה להקפאת המחירים בשוק השכירות, דבר שהיה מוביל  לדעתה להקפצת מחירים באופן מיידי, להזנחת הדירות מצד המשכירים, לחוסר רצון להשקיע בהן ולהתערבות רגלוטורית מיותרת בשוק החופשי.

מצד שני, הצעת החוק קובעת כללים להגנה על השוכרים שלא ניתן יהיה להתנות אותם במסגרת חוזה מול המשכירים. על פי ההצעה, המשכיר יהיה רשאי לגבות ערובה מראש, עד שליש מדמי השכירות עבור שליש מהתקופה, ולא יותר מפי שישה מדמי השכירות לחודש, ואם הערובה כרוכה בהוצאה כספית של השוכר, היא תוגבל בעד פי שלושה מדמי השכירות לחודש.

עוד קובעת הצעת החוק כי על המשכיר חלה החובה למסור את הדירה בהתאמה מלאה למה שהוסכם עם השוכר. המשכיר לא יוכל להוסיף בחוזה תנאי הפוטר אותו מאחריות לאי התאמה או לפגם שיתגלה בנכס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החוק מגדיר גם מהי דירה שאינה מתאימה למגורים, אותה אסור להשכיר: דירה שיש בה גורם סיכון בלתי סביר לבטיחות או לבריאות השוכר, דירה שאין בה מערכת חשמל, תאורה וביוב תקינים, ודירה שאין בה פתחי אוורור. נוסף על כך, משכיר לא יהיה רשאי לדרוש מהשוכר לשלם עבור ביטוח דירה המשולם על הנכס.

חברת הכנסת סתיו שפיר
חברת הכנסת סתיו שפירצילום: אמיל סלמן

עוד קובעת הצעת החוק כי המשכיר רשאי יהיה להודיע על סיום החוזה 90 יום לפני תום החוזה, ואילו לגבי השוכר ההוראה מקלה יותר והוא יהיה רשאי להודיע על כך למשכיר 60 יום לפני תום החוזה. הוראה זו לא תינתן לתניה, אלא לטובת השוכר.

שקד הסבירה כי: "הצעת החוק הממשלתית מאזנת בין הצורך להגן על השוכרים, המהווים את "החוליה החלשה" לעומת המשכירים, ועם זאת אנחנו מקפידים שלא לפגוע בשוק השכירות החופשי ולהכניס רגולציה במקום שאין בה צורך, ושהנזק שתייצר יעלה על התועלת.

"כך, ברור שהגבלת מחירי השכירות יובילו להקפצת מחירי השכירות בטווח המיידי, דבר שייפגע בראש ובראשונה בשוכרים. אני בטוחה שההסכמה אליה הגעתי עם חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר, תוביל לשוק שכירות סביר יותר והוגן יותר".

"סוף סוף יש תקווה"

ח"כ סתיו שפיר אמרה כי "אחרי מאבק עיקש שניהלתי בכנסת וביחד עם אלפי צעירים וצעירות בשנתיים האחרונות, סוף סוף יש בשורה של ממש לשני מיליון שוכרי הדירות בישראל. החוק שהגשתי ביחד עם חה״כ רועי פולקמן בשנה שעברה, עולה להצבעה בוועדת השרים ביום ראשון וקיבל את הסכמתה של שרת המשפטים, איילת שקד.

"בחודשים האחרונים ניהלנו משא ומתן ארוך עם משרד המשפטים כדי להגיע להסכמה על החוק, שיכלול הסדרה של חוזה השכירות, תנאים בסיסים להשכרת דירה, הגדרה של יחסי השוכר והמשכיר ועוד. לראשונה זה עשרות שנים נעשה צעד של ממש כנגד ניצול חולשתם של השוכרים וכניעתם לחוזים לא הוגנים, לתשלומים של עשרות אלפי שקלים בערבויות ובטחונות במזומן, וחוסר וודאות מוחלט לגבי עתידם בדירה.

"הקלה על שוק השכירות תעודד שכירות ארוכת טווח ותוריד את הביקושים לדירות לרכישה, מה שבעתיד יביא לירידה במחירי הדיור. אני מאוד שמחה על ההתקדמות, ומזכירה שמדובר רק בשלב הראשון. בהמשך נדרוש צעדים נוספים להגדלת היצע הדירות להשכרה וליצירת מודלים אפקטיביים של שכירות הוגנת וארוכת טווח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker