"שרונה מממנת את דימונה": משה כחלון במאמר מיוחד ל-TheMarker

שר האוצר: "כמעט כולם רוצים שאיכשל. זה לא יעזור להם"

משה כחלון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עדי עמנואל
משה כחלון

בשנה האחרונה התחוללה בישראל אחת המהפכות החברתיות הגדולות ביותר של השנים האחרונות - המדינה הפסיקה לספסר בקרקעות של הילדים שלנו ולמכור אותן לכל המרבה במחיר. במשך עשרות שנים סיפסרה המדינה בקרקעותיה על חשבון הזוגות הצעירים, על חשבון הילדים שלנו, על חשבון הציבור כולו. השיטה האכזרית הזאת היתה המכונה המשומנת ביותר להעברת כספים מהאזרחים למדינה ולניפוח הקופה הציבורית.

לפני שנה, באחת ההחלטות הראשונות של מועצת מקרקעי ישראל בראשותי, הפסקנו את המחדל הזה. החלטנו לקחת את כל קרקעות המדינה ולהפנות אותן לאלה שזקוקים להן יותר מכל - הזוגות הצעירים וחסרי הדיור. מרגע קבלת ההחלטה, כל שיווקי הקרקעות הם אך ורק במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

הזדמנות אמיתית לזוגות צעיריםצילום: מוטי מילרוד

במדינות שבהן מתקיים שוק קרקעות משוכלל יש תחרות גם על מחיר הקרקע, וכך מתקבל מחיר תחרותי שנקבע על ידי כוחות הביקוש וההיצע בשוק. בישראל, לעומת זאת, יותר מ–90% מהקרקעות שייכות לרשות מקרקעי ישראל, כלומר למדינה. המשמעות היא שלמדינה יש כוח מונופוליסטי אדיר לקבוע את מחירי הקרקע, ובמרוצת השנים היא ניצלה אותו היטב. המדינה לא השכילה להבין שהקרקעות האלה שייכות לאזרחיה, ולא לאף אחד אחר.

בתוכנית מחיר למשתכן מעניקה המדינה הנחות משמעותיות במחיר הקרקע לטובת זוגות צעירים וחסרי דיור. הקבלנים המשתתפים במכרזים מתחרים על המחיר הנמוך ביותר לדירה, בהתאם למפרט קבוע שמפורסם באופן שקוף באינטרנט. כך נוצר להם תמריץ לתת את המחיר הנמוך ביותר לדירה עבור הזוגות הצעירים, בלי לפגוע באיכות הדירה.

עד כה נבחרו קבלנים זוכים במכרזים לכ–10,000 יחידות דיור, והשילוב בין ההנחה על הקרקע לתחרות על המחיר הנמוך ביותר למשתכן בא לידי ביטוי בהנחות של מאות אלפי שקלים במחיר הדירה הסופי לרוכשים. השימוש במנגנון זה מאפשר לאזרחים רבים, זוגות צעירים ברובם, לרכוש את דירתם הראשונה במחירים סבירים ובתנאים נוחים. זוהי מטרה בעלת חשיבות ציבורית ראשונה במעלה: הורדת יוקר המחיה וצמצום האי־שוויון והפערים החברתיים שנפערים והולכים בחברה הישראלית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המגרשים בשרונה מממנים 
את ההנחות בדימונה

כחלון בטקס הנחת אבן פינה בפרויקט מגורים בלודצילום: דוברות עיריית לוד

עלותה של התוכנית למדינה מוערכת במיליארדי שקלים, שצריכים להגיע ממקור אחר. אז מאין מגיע הכסף למימוש התוכנית? התשובה הראשונה והפשוטה יותר היא שזה פשוט עניין של סדרי עדיפויות. בדיוק כמו העלאת שכר החיילים, קצבאות השלמת הכנסה לקשישים והמאבק ביוקר המחיה, החלטנו להציב את הדיור לזוגות הצעירים בראש סדר העדיפויות. אני חושב שכולם יסכימו כי המדינה אחראית לכך, ואפילו חייבת לאפשר לילדיה את הזכות לקורת גג.

התשובה השנייה היא מ"שרונה לדימונה". למה הכוונה? בדצמבר 2015 שיווקה רשות מקרקעי ישראל מגרש להקמת שני בנייני יוקרה ליד מתחם שרונה בתל אביב. המגרש נמכר לזוכה ב–830 מיליון שקל. לא רחוק משם, במתחם רשות השידור בשרונה, נמכר מגרש נוסף ביותר ממיליארד שקל. ההכנסות משני פרויקטים אלה לבדן מאפשרות לנו לממן הנחה של מאות אלפי שקלים לאלפי זוגות צעירים בכל רחבי הארץ, בפרויקטים של מחיר למשתכן בקרית מוצקין, עתלית, ירוחם, ראשון לציון ודימונה. הכסף ממכירת הקרקע למגדלי יוקרה בשרונה מממן הנחה של מאות אלפי שקלים לזוגות בדימונה (כמשל, כמובן). אם זה לא מהלך של צמצום הפערים החברתיים והאי־שוויון, אני לא יודע מה כן.

נקודה נוספת שבגינה הותקפתי רבות בשנה האחרונה היא שתוכנית מחיר למשתכן מגבירה את הביקוש לדיור, היות שמשתתפים בה זוגות צעירים שללא התוכנית לא היו מסוגלים לעולם לקנות דירה. הבנתם? הענקנו סיכוי ותקווה לצעירים שמעולם לא יכלו לחלום על קורת גג, ועל כך אנחנו מותקפים. מבחינתי, הרגע שבו ניגש אלי זוג צעיר בעפולה עם תינוק בן חצי שנה בידיים, לאחר שרכשו דירה בתוכנית מחיר למשתכן, ואמרו לי שללא התוכנית לעולם לא היו יכולים לרכוש דירה - זה הרגע שעבורו חזרתי לפוליטיקה והקמתי את מפלגת כולנו.

הספקולנטים, הקבלנים, היזמים והבנקים לא אוהבים את מחיר למשתכן. האמת, אני מבין אותם. בתור אנשי עסקים שצריכים להשיא את רווחיהם, התוכנית אינה טובה להם. כמו המדינה, הם התרגלו להרוויח הרבה יותר על הגב של הזוגות הצעירים, ולכן מנסים להערים קשיים בכל דרך.

בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: עמית שאבי

צריך לומר את האמת: חוץ מהזוגות הצעירים, כל השחקנים במשק מעוניינים בכישלון התוכנית, אבל זה לא יעזור לאף אחד - תוכנית מחיר למשתכן תימשך ככל שיידרש. כבר שיווקנו כ–30 אלף דירות בתוכנית, כאמור, כ–10,000 מהן כבר נמכרו לקבלנים. עד סוף 2017 נשווק 100 אלף יחידות דיור בכל רחבי הארץ, ונמשיך במגמה זו בשנים הבאות.

התוכנית היא כמו אוטובוס שיצא מהתחנה הראשונה. הוא מתמלא בהדרגה ככל שעוברים החודשים וככל שנסגרים המכרזים. אני לא חושב שיש גורם אחד בשוק או במערכת הפוליטית שהיה מאמין כי אחרי שנה נצליח להפעיל תוכנית שעובדת באופן מוכח בשטח, ששווקו בה עשרות אלפי יחידות דיור ושמאות זוגות צעירים כבר רכשו בה דירות.

מלבד מחיר למשתכן, אנו נוקטים פעולות נוספות להגדלת היצע הדיור, ריסון המשקיעים, קיצור הליכי התכנון וחיסול הביורוקרטיה. אני מאמין שיחד עם הפעולות הללו, ככל שהתוכנית תתקדם, היא תשפיע בסופו של דבר על שוק הדיור כולו ותצנן אותו. אני לוקח אחריות על נושא הדיור, אני מנווט, ובסוף הדרך אתן לציבור דין וחשבון.

ממשלות נבחרות 
כדי לשרת את הציבור

משמאל: הדמייה של תוכנית מחיר למשתכן, על קו החוף של עתליתצילום: רשות מקרקעי ישראל

לגבי המשכנתאות, אני ומשרד האוצר לא נאפשר לגורמים אינטרסנטיים לפגוע בתוכנית בשום דרך. לא נאפשר מצב שבו זוג שזכאי למשכנתא ועומד בקריטריונים לא יקבל אותה בגלל אינטרסים כאלה ואחרים.

אפשר רק לתהות מדוע בחרו הבנקים להערים קשיים דווקא על הזוגות שביקשו לקחת משכנתא בתוכנית מחיר למשתכן. התוכנית היא ללא ספק אחת הבטוחות שקיימות כיום בשוק הנדל"ן בישראל. מעבר לכך שזוהי תוכנית הדגל של הממשלה בתחום הדיור, הרי ש–100% מהדירות בה נמכרות מראש. בדיוק מאותה סיבה בחרו חלק מהקבלנים שלא לפנות לקבלת ליווי בנקאי, הרי כל הכסף הדרוש להם לבניית הפרויקט מתקבל עם תחילתו.

חוק המכר קובע כמה חלופות שנועדו להבטיח את השקעתם של רוכשי הדירות. מהסיבות שפירטתי, חלק מהקבלנים שזכו במכרזי מחיר למשתכן בחרו שלא לפנות לקבלת ליווי פיננסי מהבנקים, והסתפקו בחלופה אחרת הקבועה בחוק המכר, שלפיה ניתן להבטיח את השקעותיהם של רוכשי הדירות בפרויקט, באמצעות רישום הערת אזהרה על שמם. אף שמדובר בחלופה אפשרית ואף מקובלת, עדיין החליטו הבנקים לעמוד על שלהם ולהקשות על הזוגות הצעירים.

שר האוצר משה כחלון ושלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות-תרשיחאצילום: שלמה שרביט

היות שאני ומשרד האוצר עומדים מאחורי הפרויקט ומאמינים בו באמונה שלמה, החלטנו להעניק ערבות מדינה בסך 550 מיליון שקל, וכך הבאנו לפתרון הסוגיה. הזוגות הצעירים יקבלו את המשכנתא המיוחלת בתנאים הנוחים ביותר בשוק, ובא לציון גואל.

ממשלות נכנסות ויוצאות, נבחרות ומתחלפות, אך כולן נבחרות כדי לשרת את הציבור כולו ולעבוד למענו. מעל הכל, אנחנו, ההורים לילדים בוגרים ומתבגרים, חייבים להבטיח כי לדור הצעיר יהיו מדינה וחברה טובות יותר מאלה שהיו לנו. זה הציווי שעל פיו אני פועל. זה מה שמנחה אותי. משבר הדיור הוא בהחלט אתגר, אבל לא גזירת גורל.

הכותב הוא שר האוצר וראש מפלגת כולנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker