אושרה אחת מתוכנית הבנייה הגדולות אי פעם במגזר הערבי

לפי התוכנית שאושרה, השכונה החדשה תכלול 2,300 דירות בבנייה רוויה של עד 13 קומות ושטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של 30 אלף מ"ר בנוי

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) אישרה בשבוע שעבר את הפקדת התוכנית לבניית כ-2,300 דירות למגורים בטייבה. שטח התוכנית מכיל 600 דונם, המצויים בחלקה המערבי של העיר, בין כביש 444 לכביש 6.

מדובר באחת השכונות הגדולות ביותר שאושרו אי פעם במגזר הערבי. השכונה האחרונה שאושרה שמספר הדירות בה היה גדול יותר היתה שכונת הגליל בנצרת שקידמו משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל. בשכונה זו נבנות כיום 3,100 יחידות דיור.

ילדים במגרש בטייבהצילום: עבדאללה שמא

התוכנית נמצאת על קרקעות פרטיות, וכוללת תהליך איחוד וחלוקת השטח וכן הקצאה של 40% מכלל הקרקעות לצורכי הציבור. על פי התוכנית, תיבנה השכונה בבנייה רוויה - בבניינים של עד 13 קומות וברמת צפיפות ממוצעת של שבע יחידות דיור לדונם.

בנוסף, התוכנית תכלול שטחי מסחר בהיקף של 20 אלף מ"ר בנוי - רובם במתחם קניות פתוח ("פאוור סנטר"), שאינו נפוץ בחברה הערבית. עוד ייכללו שטחים של כ-10,000 מ"ר בנוי עבור תעסוקה ומשרדים וכאלה שיוקצו למבני ציבור.

הוועדה, בראשותו של סגן הממונה על התקציבים באוצר ערן ניצן, הדגישה בהחלטתה את חשיבות "אישור תוכנית מגורים בטייבה ובמגזר הערבי בכלל, לאור מצוקת הדיור המתרחבת בשנים האחרונות". בנוסף הודגשה החשיבות בתוספת שטחי מסחר בעיר, לאור המחסור הקיים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית קודמה והוגשה על ידי הרשות המקומית בהמשך להחלטת ממשלה מפברואר 2014, שקבעה כי יש לפעול להעצמת חוסנה של האוכלוסייה ושל הרשות המקומית, באמצעות שיפור תשתיות פיסיות ותכנוניות, קידום תוכניות מפורטות על קרקע פרטית, במטרה לתת פתרונות למצוקת הדיור של תושבי העיר, וקידום אזורי מסחר.

אישור התוכנית נעשה כחלק מצעדי הממשלה לצמצום מצוקת הדיור בחברה הערבית, אשר נכללו במסקנות "צוות 120 הימים", שהגיש את מסקנותיו אשתקד, ושהמלצותיו אושרו על ידי הממשלה בדצמבר 2015.

הצוות, בראשותו של מנהל אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, מיפה את בעיות המקרקעין והדיור בחברה הערבית. הוא הגיש שורה של המלצות להתמודדות עם מצוקת הדיור ביישובים ערביים, ובהן הכשרת בנייה בלתי-חוקית במרקם הבנוי של יישובים ערביים; הסדרה של רישום הבעלות על קרקעות; הפקדת הסמכויות על התכנון בידי המועצות המקומיות; והקמת ועדה שתדון בהרחבת גבולותיהם של יישובים ערביים, כדי לאפשר את התפתחותם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker