רק 500 דירות מתוך 4,300: האם יחסי חילונים-חרדים הכשילו מכרז מחיר למשתכן בבית שמש?

בעוד שקרקעות המתחמים המיועדים לחרדים נרכשו חלקית, אף לא הצעה אחת הוגשה לבניית מתחם "חילוני" ■ הצלחה למכרזי מחיר למשתכן בחיפה ואשקלון

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תוצאותיהם של שלושה מכרזי מחיר למשתכן שפורסמו אמש (ג') מעלים כי בעוד שהמכרזים בחיפה לבניית 405 דירות מוזלות בשכונת קרית אליעזר ובאשקלון לבניית 161 דירות מוזלות בשכונת אינפילים צלחו, דווקא למכרז הענק לבניית 4,268 דירות מוזלות בבית שמש כמעט שלא התקבלו הצעות, מה שהוביל לכך שקרקעות לבניית 509 יחידות דיור בלבד נרכשו - 12% מכלל הדירות שקרקע לבנייתן שווקה.

הסיבות העיקריות לחוסר ההצלחה של המכרז הן ככל הנראה אובייקטיביות, וקשורות לחוסר אטרקטיביות מספקת של תנאיו. בין היתר, מדובר ברמת הוצאות פיתוח גבוהה של כ-250 אלף שקל לדירה, שצפוייה לייקר מאוד את עלויות הבניה במקום. יחד עם זאת, ייתכן כי גם למתיחויות הפוליטיות בעיר בכל הקשור ליחסי חרדים, דתיים לאומיים וחרדים יש חלק בכישלון.

חשש זה עלה לאחר שהתברר כי מעט ההצעות שהתקבלו - היו אך ורק למתחמים שיועדו לאוכלוסיה החרדית מבחינת מאפייניהם - ובראשם בנייה רוויה נמוכה. זאת בעוד שלמתחם שיועד מבחינת מאפייניו לאוכלוסיות החילונית והדתית לאומי, לא הוגשה אף לא הצעה אחת. בעקבות זאת עולה החשש בקרב גורמי ממשלה כי ייתכן שבעיריית בית שמש, אשר ועדת התכנון והבניה שלה נשלטת על ידי המפלגות החרדיות בעיר, פעלו להכשלת חלקו החילוני של המכרז. הערכות אלה נובעות בין היתר מההתנגדות החריפה שהביעה ההנהגה החרדית בעיר בראשת יו"ר ועדת התכנון והבניה, משה מונטג, לאופי התכנון במתחם המיועד לחילונים.

בסך הכל התחלק המכרז בבית שמש לשלושה מתחמים - ד'1 ו-ד'2, המיועדים לבניית כ-2,200 דירות, שהבניה בהם מתאימה במאפייניה לאוכלוסיה החרדית, ומתחם ה'1, המיועד לבניית כ-2,100 דירות נוספות, וזאת בבנייה רוויה של עד 10 קומות, המתאימה לאוכלוסיות לא חרדיות.

במסגרת המכרז הוגשו כאמור מעט הצעות, במסגרתן נרכשו קרקעות לבניית 509 דירות בלבד, זאת במתחמים ד'1 ו-ד'2 "החרדיים" בלבד. יש לציין כי בכל מקרה בשלב מכירת הדירות באמצעות הגרלה, יורשה כלל הציבור להתמודד - ללא קשר לרמת דתיותו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תוצאות המכרז מעלות כי בשכונה ד'1, בצידה בדרום מערב בית שמש, נרכשה קרקע לבניית 350 דירות, ושם צפויות להימכר דירות 80 מ"ר עם מחסן וחניה עבור 795 אלף שקלים, ודירת 100 מ"ר תימכר עבור כ-970 אלף שקל. בשכונה ד' 2, גם כן בצידה הדרום מערבי של העיר נרכשה קרקע לבניית 159 דירות, כאשר לפי תוצאות המכרז יעמוד מחירן של דירות 80 מ"ר על 778 אלף שקל ודירת 100 מ"ר על 955 אלף שקל.

בשכונת קריית אליעזר בחיפה שווקו בהצלחה שני מתחמים לבניית 405 דירות מוזלות, כאשר מחירן של דירות 80 מ"ר בשכונה צפוי לעמוד על 786 אלף שקל בממוצע, ודירת 100 מ"ר יתומחרו ב-963 אלף שקלים בממוצע.

את המחירים הזולים ביותר הוליד מכרז לבניית 161 דירות בשכונת אינפילים במרכז אשקלון - שם על פי תוצאות המכרז יימכרו דירות 80 מ"ר במחיר של 609 אלף שקלים בממוצע, ודירות 100 מ"ר יימכרו ב-747 אלף שקלים בממוצע.

ממשרד השיכון נמסר כי "במסגרת המכרז הראשון בבית שמש שווקו בהצלחה 509 דירות - כמות יפה לכל הדעות. ברור לכל גורם שמבין בשוק הנדל"ן שכמות של 4,000 דירות היא כמות עצומה. למרות כל הספקנים והאינטרסנטים שרוצים לפגוע בזוגות הצעירים ולייאש אותם, מכרזי 'מחיר למשתכן' ימשיכו להצליח בכל רחבי הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker