ארגז הכלים שישמור על כיכר המדינה

האמנם לעיריית תל אביב אין כלים להתערב בנכסים בבעלות פרטית? לעירייה יש לא סתם כלים, כי אם ארגז כלים, שבהחלט מאפשר לה, מכוח החוק, לפגוע בקניינם הפרטי של תושבי העיר

טל ספיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר המדינה בתל אביב. לעירייה יש כלים מצוינים להתערב ולפגוע בזכות הקניין הפרטי של בעלי נכסים בתחומי העיר
טל ספיר

באחרונה פורסם כי בעלי עסקים בכיכר המדינה בתל אביב פנו לעירייה בדרישה להקים ועדת קבלה לעסקים חדשים בכיכר, שתבטיח כי ביכולתם של אותם עסקים לעמוד בסטנדרט הגבוה של העסקים הוותיקים במקום. עוד הלינו הסוחרים על כך שהעירייה הזניחה את אזור הכיכר במשך שנים - הזנחה שהביאה לפגיעה קשה בעסקים במקום.

בראיונות שהעניקו לתקשורת בעלי עסקים יוקרתיים הפועלים בכיכר, נראה כי לא טיבם ואיכותם של עסקים חדשים טורדת את שלוותם, כי אם חזותם המוזנחת של חלק מהעסקים הקיימים. "יש חנויות שלא אמורות להיות בכיכר", אמר אחד מהם. "למשל, מינימרקט שלא התחלף 50 שנה וכולו מלוכלך. לפחות שידאגו שהפרונט שלהם יהיה נקי. אי־אפשר לבקש שיחליפו סוכך שמטונף מיונים?" בעירייה הגיבו כי מדובר בדרישה תמוהה, "מכיוון שלא ברור אילו כלים יש בידי העירייה להתערב בנכסים בבעלות פרטית".

האמנם לעיריית תל אביב אין כלים להתערב בנכסים בבעלות פרטית? לעירייה יש לא סתם כלים, כי אם ארגז כלים, שבהחלט מאפשר לה, מכוח החוק, לפגוע בקניינם הפרטי של תושבי העיר. אכן, במצב החוקי הקיים, לעירייה אין אפשרות לקבוע אילו חנויות יפעלו בכיכר. ואולם בכל הנוגע לחזות הכיכר ולחזותם של העסקים הממוקמים בה, לעירייה יש סמכויות כמעט בלתי מוגבלות - וברצונה, היא יכולה להפעיל סמכויות אלה כדי לחייב את בעלי העסקים לשפר את חזות החנויות, המבנים, הסככות וכל המחובר אליהן.

כך למשל, הרשות מקומית אחראית, על פי פקודת העיריות, לבטיחות המבנים בעיר ולמניעת נזקים הנגרמים ממצב רעוע של המבנים בתחומה. כך, הרשות המקומית רשאית לפקח על הקמתם, הריסתם, שינויים ותיקונם של בניינים בתחומה; לפקח על ריצופם של חצרות ושטחים פתוחים הקשורים לבניינים; ואפילו לפקח, על ידי הטלת איסור או בדרך אחרת, על הקמת בניינים מסוג, מדגם או ממראה מיוחדים, באזורים או ברחובות מיוחדים, או בחלק מהם.

עוד מוסמכת הרשות המקומית להורות על הריסת בניינים, לרבות כאלה המעכבים או מפריעים אוורור, או שהם בלתי סניטריים או מזיקים מבחינה אחרת לבריאות הציבור, או מסוכנים. נוסף על כך, בסמכותה לתת הוראות שעניינן שמירת המראה של חזיתות הבתים, לרבות סיודן ושיפוצן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אכיפת סמכויותיה של הרשות מכוח החוק מתאפשרת, בין השאר, הודות לחוק עזר עירוני שעניינו "מבנים מסוכנים", המעניק לעירייה סמכויות נרחבות הכוללות אפילו אטימה או הריסה מיידית של מבנים שהוגדרו על ידי העירייה כ"מבנים מסוכנים". נוסף על כך, מכוח חוק העזר מוטלת חובה על הבעלים והמחזיק של נכס בתחום העיר לשמור על מצב תקין ומראה נאה של חזית הבית, והעירייה יכולה לחייב את הבעלים לבצע עבודות שיפוץ בחזית הנכס. עבודות שיפוץ כאלה כוללות, בין השאר, עבודות צביעה, טיוח, סתימה, עיבוי חיפוי ושינוי מקום של צנרת חיצונית, תיקון או החלפת ריצוף, גינון, הקמת גדרות והקמת מסתורי אשפה.

כיכר המדינהצילום: דניאל בר און

אם לא די בכל אלה, לעירייה יש סמכות נוספת מכוח חוק התכנון והבנייה, המאפשרת לה לחייב בעלי נכסים הנמצאים ברשימת אתרים ומבנים לשימור בתחומי העיר, לפעול ולבצע פעולות של שימור. כך התבשרנו לא מכבר כי אחרי מהפכת השימור של העיר הלבנה, מתכוונת עיריית תל אביב לשמר כ-300 בנייני בטון איקוניים, במסגרת תוכנית שימור חדשה שתוקדש למאות מבני בטון בעיר העברית הראשונה.

דוגמאות אלה מוכיחות אילו כלים מצוינים יש לעיריית תל אביב להתערב ולפגוע בזכות הקניין הפרטי של בעלי נכסים בתחומי העיר. אין ספק כי מדובר בסמכויות נרחבות שעומדות לצדה של העירייה - אולי אפילו נרחבות מדי - ולנוכח כך, קשה להבין את עמדתה של העירייה דווקא בעניינה של כיכר המדינה, אחד מסמליה המוכרים של העיר תל אביב.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין שיפמן, ספיר, שטורם ושות', המתמחה בדיני מקרקעין, דיני תכנון ובנייה, התחדשות עירונית וליטיגציה מסחרית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker