מס הרכישה - שוד בחסות המדינה

כשהשר כחלון מספר שהוא נלחם במחירי הדירות, ואחת הדרכים לעשות זאת היא העמסת מס כדי שהמוטיבציה של הרוכש תקטן - אל תאמינו לו

דורית גבאי
בניינים חדשים בפתח תקווה
בנייה בפתח תקווהצילום: דודו בכר
דורית גבאי

מנתונים שפירסם באחרונה משרד האוצר, עולה כי העלאת מס הרכישה — המס המרכזי שגובה רשות המסים במסגרת מיסוי מקרקעין — הביאה לתוספת גבייה כוללת של 430 מיליון שקל בשנה ב–2008–2014, שהם כ–2.5 מיליארד שקל לאורך התקופה. לא יהיה מופרך להניח כי הכנסות המדינה ממס הרכישה מאז 2014 רק גדלו והלכו, במקביל לעליית שווי הדירות ולזינוק בשיעור מס הרכישה.

מס הרכישה עבר התנפחות מפלצתית בשנים האחרונות — משיעור של 3.5% (שיעור גבוה בפני עצמו) ב–2013 ל–8% מאז יוני 2015. הטלת נטל מסים כה כבד, וחקיקת מס בצורה כה מואצת, מהווים גזל של ממש. מדובר בבגידה של המדינה באזרחיה - וטוב היו עושות הממשלה והכנסת אם היו מחזירות, לאחר דיון, את מס הרכישה לשיעורים שפויים יותר.

למרבה הצער, הסיכוי לכך נמוך. המגמה ברורה — ואינה מבשרת טובות לאזרחים. המדינה עושה קופה לטווח הקצר, ואנחנו מפסידים. מס רכישה על דירה נוספת הוא המצאה חדשה יחסית, שנהפכה לפרה החולבת של האוצר. זה קל. כולם יודעים שנדל"ן קונים, במיוחד דירות, אז לחלוב את המשקיע זאת כנראה הדרך.

קחו לדוגמה אדם שירש מחצית מדירה (חלק העולה על שליש בדירה). עד לאחרונה, אדם כזה נכנס תחת ההגדרה של בעל דירה, ובבואו לרכוש דירה למגוריו נחשב בעל דירה נוספת על זו הנרכשת. לפיכך, כשקנה לעצמו דירה, נניח כזו שעלותה 2 מיליון שקל, הרי שמס הרכישה שהוטל עליו היה בסך 180 אלף שקל — שוד בחסות החוק.

למרבה המזל, ועדת הכספים של הכנסת אישרה באחרונה תיקון חוק בעניין מס רכישה למקרים מסוג זה, שלפיו יורש כזה לא ייחשב לבעל דירה נוספת בבואו לרכוש את דירתו, וייהנה ממדרגות מס רכישה של דירה יחידה חרף קיומה של חצי דירה בבעלותו מכוח ירושה. מעוול כזה גם הוועדה לא יכלה להתעלם.

מס רכישה גבוה משפיע לרעה גם על זוגות צעירים שמתכוונים להינשא. בשל המס הגבוה נאלץ כל אחד מבני הזוג, באופן חשאי ומבלי לעורר חשד, לקנות לעצמו דירה בטרם החתונה. הזוג הצעיר, שאפילו עוד לא התחיל את חייו המשותפים, גם נאלץ לחתום בעל כורחו על הסכם ממון.

בתי המשפט עמוסים בתיקים העוסקים בעניין. אפילו זוגות שלתומם ערכו הסכם ממון לפני נישואים, נחשדים כי עשו זאת לצורכי הפחתת מסים, ובית המשפט נדרש להכריע בעניינם. מדינת חלם ממש. ועוד לא הזכרנו את ההורים שרושמים דירות על שם ילדיהם כדי להתחמק מתשלום המס הבידיוני. מדובר באנדרלמוסיה מוחלטת, עם פעולות קיצוניות שנעשות רק בגלל מס הרכישה על דירה נוספת — אגדה שנהפכה במהלך השנים לסיפור בלהות.

לפני כעשור, כל זה לא היה. מה שכן היה הוא חיסכון בעלויות ובזמן יקר של רוכשים, פקידים ויועצים למיניהם. חייבים להסיר את הנושא מסדר היום, לפחות במתכונתו הנוכחית. שר האוצר, משה כחלון, הוא שהעביר את החוק שהביא את מס הרכישה לגובהו המופרך כיום. זהו חוק גרוע, המטיל מס מיותר ומשית נטל בלתי סביר על רוכשי דירות — 2.5 מיליארד שקל מציבור שמשלם את המס הזה מכספו, לאחר שהרוויח אותו ושילם עליו מסים.

כשהשר כחלון מספר שהוא נלחם במחירי הדירות, ואחת הדרכים לעשות זאת היא העמסת מס כדי שהמוטיבציה של הרוכש תקטן — אל תאמינו לו. ירידת מחירים לא תושג בעזרת מס רכישה, ובינתיים ציבור שלם נושא על גבו עוד נטל מס בלתי סביר.

הכותבת היא רואת חשבון ויועצת מס, שכיהנה בעבר כסגנית מנהל מיסוי מקרקעין

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ