העמלות של חברת אדמה הקורסת נחשפות: כמה שווה דונם של קרקע חקלאית?

מן הבקשה להקפאת הליכים שהגישה החברה עולה כי היא גוזרת קופון של עשרות אחוזים מן הקרקעות החלקאיות שהיא מוכרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן קובי
אורן קובי צילום: יוסי אלוני

חברת אדמה לשיווק קרקעות חקלאיות לבנייה הגישה אתמול (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להקפאת הליכים ולהסדר נושים. בבקשה, בראשות הבעלים אורן קובי, מפרטת החברה את ארבעת הפרויקטים שלה, המחירים והעמלות שהיא גובה. לא מדובר בפרויקטים שנבנים — אלא בפרויקטים שיווקיים של קרקעות חקלאיות עם פוטנציאל עתידי ולא־ודאי להפשרה ובנייה.

פרויקט אדמה במושבה נמצא מדרום לפרדס חנה, בסמוך למושב תלמי אלעזר, שם רכשה החברה אופציה לרכישת 26 דונם תמורת 3.64 מיליון שקל (140 אלף שקל לדונם). עד כה, שיווקה אדמה שבעה דונם לעשרה רוכשים (סכום המכירה לא צוין), ומנגד שילמה את התמורה לבעלי הקרקע בסכום של 980 אלף שקל עבור אותם שבעה דונם בלבד ורשמה הערות אזהרה לטובת הרוכשים.

את 19 הדונמים הנותרים שיווקה החברה ל–33 רוכשים תמורת 6.741 מיליון שקל (כלומר, כל דונם נמכר ב–354.8 אלף שקל), ובכוונתה החברה לממש את האופציה ולרכוש את יתרת התמורה עבור הקרקע בסכום של 2.66 מיליון שקל. לאחר מימוש האופציה בגין 19 הדונם, הנותרים תהיה אדמה זכאית לעמלה של יותר מ–4 מיליון שקל.

עמלות התיווך של קרקעות חקלאיות בעסקות של חברת אדמה
עמלות התיווך של קרקעות חקלאיות בעסקות של חברת אדמה צילום: אינפוגרפיקה דה מרקר

מעסקה זו ניתן לקבל מושג לגבי הפערים בין מחירי הקנייה והמכירה, והיקף העמלות שגובה אדמה מלקוחותיה. אדמה רכשה את הקרקע במחיר של 140 אלף שקל לדונם, ומכרה 19 דונם במחיר של 354.8 אלף שקל לדונם — פער תיווך של כמעט 40%.  עבור כל המתחם, ששטחו 26 דונם, התחייבה החברה לשלם 3.64 מיליון שקל ורק עבור מכירה של 19 דונם מתוכם היא גבתה 6.741 מיליון שקל (כמעט פי שניים). החברה הכניסה סכום נוסף, שלא צוין, בבקשה להקפאת הליכים עבור שבעת הדונמים הראשונים.

פרויקט נוסף, שביל התפוזים בהוד השרון, מתואר בבקשה להקפאת הליכים כ"קרקע צמודה לשכונת מגורים ותיקה בבנייה נמוכה וצמודת קרקע". אך איתור הקרקע לפי מספר הגוש והחלקה מראה כי היא נמצאת מזרחית להוד השרון, גני עם וירקונה, בין בית העלמין המשותף לגני עם וירקונה, והמרכז לטיהור שפכים הוד השרון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המשא ומתן על קרקע זו טרם הושלם, ובמסגרתו הוחלפו טיוטות חוזים בין הצדדים ואלה צפויים להחתם עד סוף מאי. מדובר ברכישה של קרקע חקלאית בשטח 5 דונם תמורת 6 מיליון שקל כולל מע"מ. החוזה עדיין לא נחתם, אך אדמה כבר שיווקה 4.2 דונם ל–23 רוכשים תמורת 8.55 מיליון שקל ומנסה לשווק את היתרה, כ–800 מ"ר, ל–6 רוכשים תמורת כ–1.5 מיליון שקל (סכום מוערך, לפי עסקאות קודמות).

אדמה גוזרת קופון שמן של 2.55 מיליון שקל עוד לפני שמכרה את כל הקרקע, ואם תושלם העסקה במחירים המוערכים, יעלה הרווח של החברה ל–4.05 מיליון שקל. למעשה, אדמה רכשה את הקרקע לפי שווי של 1.2 מיליון שקל ומכרה אותה לפי שווי של 2.036 מיליון שקל — פער של 60% בין מחיר הקנייה למחיר המכירה.

בעסקת חוף התכלת בהרצליה, נרכש דונם של קרקע חקלאית בין המרינה בהרצליה בצפון למלון מנדרין בדרום, כך לפי המתואר בבקשה להקפאת הליכים.

בפרויקט הזה מנהלת החברה משא ומתן לרכישת הקרקע תמורת 4.5 מיליון שקל כולל מע"מ. החברה כבר שיווקה 966 מ"ר לשמונה רוכשים תמורת 7 מיליון שקל, כלומר עמלה של 2.5 מיליון שקל.

בפרויקט הרביעי, אדמה מול הים, מנהלת החברה משא ומתן לרכישת קרקע בשטח 500 מ"ר בצפון תל אביב תמורת 4.5 מיליון שקל כולל מע"מ. אדמה שיווקה את הקרקע תמורת 5.667 מיליון שקל וזכאית, על פי הבקשה, לעמלה בגין 1.167 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker