האפליקציה החדשה של דפני ליף והסטודנטים - שתעזור לשוכרי הדירות

מפסיקים לחכות לממשלה: ליף והתאחדות הסטודנטים השיקו את אפליקציית "Fairi" לשיתוף מידע בקרב שוכרים ■ ליף: "כבר 5 שנים מתגלה אימפוטנציה מצד הממשלה בקידום חוק שכירות הוגנת" ■ ארדיטי: "למדינה אין שום רצון אמיתי לתקן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפני ליף בהשקת האפליקציהצילום: מוטי מילרוד

מיזם מקוון חדש שנוצר בשיתוף דפני ליף והתאחדות הסטודנטים הארצית מתכוון להשתמש בחוכמת ההמונים על מנת להגדיל את השקיפות בשוק השכירות בישראל. המיזם יפעל באופן שמזכיר אתרים דוגמת airbnb ובו יתבקש כל מי ששוכר כיום דירה או שכר בעברו, להזין מידע על הנכס שאותו שכר, ובכלל זה לציין את מחיר השכירות, רמת התחזוקה, ומידת ההוגנות מצד בעל הנכס. לדברי היזמים עד כה פעל גם האתר, בשם פיירי, הניתן עכשיו להורדה גם כאפליקציה.

האפליקציה היא פרי יוזמתם של מספר יזמים פרטיים שחברו להתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל ודפני ליף, במטרה ליצור מערכת של שיתוף ציבורי בנושא שוק השכירות. לדברי היזם יאיר בראל, האתר מכיל כבר היום נתונים על כ-5,000 דירות ברחבי הארץ, שכבר הוזנו למערכת על ידי גולשים שונים.

בימים אלה ממשיכה המערכת הפוליטית להתמהמה בחקיקת חוק שכירות הוגנת שהחלה לקדם כבר לפני שנתיים ח"כ סתיו שפיר. בין עיקרי החוק נמנה גם עקרון הקמת רשם שכירויות, שאמור היה ליצור שקיפות בשוק השכירות. על רקע חוסר המעש מצד הפוליטיקאים הסטודנטים, החליטו יזמי האפליקציה להפסיק להמתין - ולפעול כדי לשפר ולאזן את שוק השכירות בעצמם.

במהלך מסיבת העיתונאים הבוקר, לא הסתירו הדוברים את אכזבתם מהממשלה שחמש שנים לאחר המחאה החברתית לא מצאה עדיין לנכון לקדם צעד כלשהו, וגם את חוק השכירות ההוגנת ממסמסת.

"זו השקה מאד עצובה", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים גלעד ארדיטי. "אוטוטו אנחנו מציינים חמש שנים למחאה החברתית, ובכל הזמן הזה לא נמצאו 61 חברי כנסת שיצליחו לשים בצד אינטרסים אישיים ולהגיד – מה שחשוב לנו זה לשרת את הציבור. ב-15 השנה האחרונות מחירי השכירות עלו ב-50%. אין שום רצון אמיתי של המדינה לבוא ולתקן את זה".

לדברי ארדיטי, "מטרת האפליקציה ליצור שיווי משקל שונה בשוק השכירות הישראלי בין שוכרים ומשכירים, ולהביא לשוק שכירות שקוף, הוגן וברור. אנחנו מקטינים את הא-סימטריה של פערי המידע בין שוכר למשכיר למינימום האפשרי, ועושים פה ניסוי חברתי ענק".

בימים ההם, הנשיא לשעבר שמעון פרס עם סתיו שפיר, איציק שמולי ודפני ליף

דפני ליף התייחסה גם לסחבת המתמשכת בקידום חוק שכירות הוגנת אותה הגדירה כ"אימפוטנציה מצד הממשלה בקידום החוק אחרי שהיא עברה בוועדת השרים, בלי שאף אחד יודע להסביר למה. הפוליטיקה הישראלית וממשלת ישראל הופכים לפחות ופחות רלוונטיים לשיפור מצבו של האזרח הפשוט".

עוד לדבריה, "כל מי שמכיר את הצעת החוק יודע שאין מחלוקת על הצורך בהקמת רשם שכירויות. גם האנשים הכי ניאו ליברליים וקפיטליסטים יגידו שאין עם זה שום בעיה כי זה הופך את השוק למשוכלל יותר. חלק מהעניין בשוק חופשי הוא שגם לשוכרים וגם למשכירים יכול להיות יותר מידע. כיום, לשוכרים אין שום מידע - אני לא יודע מה האדם לפני שילם. אנחנו לא יכולים להמשיך לשבת בחיבוק ידיים, ולהגיד זה מה שקורה".

"אבל לבעלי הדירות אין אינטרס להקים את הגוף הזה, ולפורטפוליו הנדל"ן של חברי הכנסת עצמם יש חלק בכך שהחוק נתקע. המטרה שלנו היא לייצר מצב שבו יש יותר מידע זמין. אני שמחה לראות יוזמה פרטית שאינה נוגדת את ערכי המחאה".

הכוונות טובות - אך השימוש מתיש ורווי תקלות

דפני ליף מפגינה, שנתיים למחאהצילום: מוטי מילרוד

מוטב היה כי בטרם ההשקה הרשמית של אפליקציית Fairi, היזמים היו בודקים שהיא פועלת כראוי. שכן על אף הכוונות הטובות, גלישת הבכורה בה התגלתה כחוויה מתסכלת מאין כמותה.

הגלישה בוצעה במכשיר סמסונג גלקסי S5 עם ממשק אנדרואיד. הכשל הראשון נגלה בהורדה: הקלדת השם בלועזית (Fairi) הניב שלל אפליקציות הקשורות בפיות (Fairy). רק הקלדת השם בעברית פתרה את הבעיה.

הכניסה הראשונה לממשק נמשכה זמן רב, שבמהלכו נראתה על הצג מפת העולם כפי שהיא מופיעה במפות של גוגל, ותו לא. לבסוף התאכנה המפה בהתאם למיקום המכשיר, וסימונים של דירות קרובות הופיעו מסביב, כשהן מסומנות באייקונים של בניינים בצבעים וגבהים שונים. צבע הבניינים נקבע בהתאם לדירוג הגולשים (בניין ירוק לחמישה כוכבים, הציון הטוב ביותר. בהתאם, דירה שקיבלה כוכב אחד תוצג כבניין אדום; נ"ב). גובה האייקון נקבע לפי מספר חוות הדעת.

כאשר הקשתי על בניין כתום (ארבעה כוכבים) ברחוב בר־יוחאי בדרום תל אביב, לקח למידע זמן רב להיטען - ובמקביל אי־אפשר היה לבצע כל פעולה אחרת במכשיר.

באפליקציה מתבקשים הגולשים לדרג את בעל הדירה, את השכנים ואת רמת התחזוקה בנכס. בנוסף מופיע הסכום בחוזה השכירות הנוכחי, דמי ועד הבית והארנונה. ואולם כאשר ביקשתי לשתף נתונים על הנכס שבו אני גר בשכירות, נתקלתי בקשיים. הזנתי את הכתובת, אך דבר לא קרה. לבסוף, בייאושי, הרמתי טלפון ליזם האפליקציה, יאיר בראל. בשיחה התברר כי התקלה נובעת מבעיה ברכיב האיתור האוטומטי של הכתובות.

אחרי שעתיים הודיע לי בראל כי התקלה תוקנה. נכנסתי לאפליקציה והפעם הצלחתי להזין מידע על דירתי. כאשר הקשתי על לחצן "סיום" - נתקע המכשיר. לסיכום, מדובר בחוויית גלישה מסורבלת, באפליקציה שעוד זקוקה לתיקונים ושיפורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker