המשפחות האלה קיבלו הנחה של מאות אלפי שקלים לרכישת דירה. למה הם ויתרו עליה?

חשש מאי קבלת משכנתא, היעדר חלופות אטרקטיביות לזוכים המדורגים נמוך, וגם חוסר רצינות מצד חלק מהנרשמים להגרלות - סיבות אלה ואחרות מובילות לשיעור גבוה יחסית של זכאים שמוותרים על זכותם לרכוש דירה מוזלת

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

האם רוכשי הדירות נוחתים אל הקרקע, אחרי הפתיחה הנוצצת והציפיות הגבוהות של מבצעי מחיר למשתכן? 30% ממשקי הבית שזכו בהגרלות הראשונות שנערכו לרכישת דירה במחיר למשתכן בעפולה ובלוד ביטלו את זכייתם וויתרו על זכותם לרכוש דירה מוזלת - כך עולה מנתוני משרד הבינוי והשיכון, שהגיעו לידי TheMarker ונחשפים כאן לראשונה.

>> חשש לקריסה של חברת נדל"ן - רוכשי הדירות בסכנה

צילום: גיל אליהו

על פי הנתונים, בשני הפרויקטים הראשונים הנבנים בעפולה, שבהם בסך הכל 238 יחידות דיור, נרשמו לא פחות מ-83 ביטולים - כלומר, 35% מכלל הזוכים ביטלו את זכייתם; ואילו בלוד הודיעו 101 ממשקי הבית הזוכים על ביטול זכייתם, בפרויקט בן 376 דירות - שיעור ביטולים של 27% מכלל הזוכים.

לעומת זאת, בהגרלות לרכישת דירות במחיר מטרה בראש העין, שגם הן נערכו בשבועות האחרונים, היה שיעור המבטלים נמוך משמעותית מאשר בפרויקטים בעפולה ובלוד - 41 משקי בית בלבד ויתרו על זכייתם בשני פרויקטים, שבהם 234 דירות בסך הכל - כלומר, שיעור ביטולים של 17.5%.

למרות הביטולים הרבים, לא נותרו דירות לא מכורות בפרויקטים של מחיר למשתכן שנכללו בהגרלות, שכן לכל ההגרלות שנערכו עד כה נרשמו אלפי משקי בית זכאים - מתוכם קרוב ל-5,000 מתמודדים על הדירות בעפולה. לכן, כשחלק מהזוכים בהגרלה מודיעים כי הם אינם מעוניינים לממש את זכייתם, מוצעות הדירות שנותרו לזוגות אחרים, שדורגו במקומות נמוכים יותר בהגרלה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מבדיקה שערך TheMarker לגבי ביטולי הזכיות, עולה כי הסיבות לביטולים מגוונות. בשבועות האחרונים זכה לסיקור תקשורתי הדוק "משבר המשכנתאות", שאיפיין במיוחד את הפרויקטים בעפולה, כאשר חלק גדול מהרוכשים גילו כי ייתכן שלא יוכלו לקבל משכנתא מהבנק כדי לממן את רכישת הדירה. כיום מסתמן כי הרוכשים יוכלו לקבל משכנתאות לרכישת דירות בפרויקטים אלה באמצעות כמה פתרונות שגיבשה המדינה, אבל בגלל החששות של רבים מהרוכשים בנוגע לכך, כ-10% מהזוכים הראשונים בפרויקטים ויתרו על זכיותיהם בהגרלות.

סיבה מרכזית נוספת לביטולים קשורה למנגנון המבצע, שלפיו מדורגים כלל הנרשמים להגרלה במספרים - מהראשון ועד לאחרון. בפרויקט שבו נבנות, למשל, 400 דירות, יוזמנו 400 המדורגים הראשונים לבחור את דירתם על פי סדר הדירוג. בעוד שהמדורג ראשון יוכל לבחור איזו דירה ברצונו לרכוש מבין כלל 400 יחידות הדיור, הרי שבפני מי שדורגו במקומות 350 ומטה יעמוד מספר מצומצם הרבה יותר של אפשרויות, שיורכב בעיקר מהדירות שאיש לפניהם לא רצה בהן. מצב זה מזמין מספר גדול מאוד של ביטולים מצד הזוכים בהגרלות. גם הבאים בתור, במקומות 400 ומטה, מעדיפים לוותר על זכייתם.

מצב כזה בדיוק מתרחש בימים אלה בפרויקט הנבנה בשכונת אחיסמך בלוד - שם, על פי נתוני היזם הבונה, חברת זוהר וצפריר שרבט, נותרו 19 דירות גן יקרות ולא מכורות של 5 ו-6 חדרים, במחירים שגם לאחר הנחה נעים בין 1.5 ל-1.9 מיליון שקל. לדברי בעלי החברה, האחים זוהר וצפריר שרבט, רבים מהזוכים אינם מעוניינים בדירות אלה, או אינם יכולים לעמוד בעלויות שלהן.

"אם מישהו קיווה לרכוש דירת 3 חדרים ב-600 אלף שקל או 4 חדרים ב-800 אלף שקל, מן הסתם אין לו עניין בדירה כל כך גדולה ובמחיר כזה", הם מסבירים. "אנחנו מזמינים עכשיו את הזוכים במחזורים של 20 איש, לפי השמות שאנחנו מקבלים מחברת הבקרה שערכה את ההגרלה. בכל מחזור יש שניים־שלושה שרוכשים דירות, והשאר מוותרים. אנחנו ממשיכים לקבל את הזכאים לפי הסדר בהגרלה, וזה לוקח זמן. בשוק החופשי, דירות במחירים כאלה היו נמכרות בקלות".

ואולם אלה אינן הסיבות היחידות לביטולי הזכיות בהגרלות. בחברת שרבט מסבירים כי במצב שבו ההרשמה יכולה להיעשות לכלל ההגרלות וללא עלות נוספת מעבר להנפקת הזכאות, נוטים הזכאים להירשם למספר רב של הגרלות, בלי לחשוב לעומק עד כמה הם מעוניינים בנכס במקום קודם להרשמתם.

"אמרו לרוכשים 'אתם זכאים', אז כולם קודם כל נרשמו להגרלה. לא בדקו איפה זה בדיוק, ואם זה מתאים או לא מתאים", אומרים בשרבט. "פתאום נפתחת עוד הגרלה במקום אחר, והזכאי מבין שאותו מקום הרבה יותר מתאים לו ומחליט לנסות את מזלו שם. תושב עפולה שניגש להגרלה בלוד, רוצה את ההטבה - לא את הדירה הספציפית הזאת. אבל אחרי ההרשמה להגרלה, הוא שומע שבעפולה צפויות להיות הגרלות נוספות, ואז הוא עוצר ומחליט שכדאי לו יותר בעפולה". עם זאת, מסייגים בחברה, "הביטולים הם מהשלב הראשוני שלאחר הזכייה, שבו התבקשו הזוכים להגיע לפגישה ראשונית".

לדברי זוהר וצפריר שרבט, הביטולים נובעים גם מסיבות שגרתיות יותר, של חוסר יכולת כלכלית לעמוד בתשלום עבור הדירות, גם כשמדובר בדירות מוזלות. "יש מי שמגלה שאפילו 100 אלף שקל של הון עצמי מינימלי אין לו. אנשים מתחילים לגייס כסף מכל מקור שהם יכולים - מההורים, מסבא, מסבתא - אבל לא כולם מצליחים להעמיד את הסכום הזה", אומרים השניים. "מעבר לכך, יש גם מי שמצליח להעמיד את ההון העצמי, אבל לא מאושרת לו משכנתא על ידי הבנק. חשוב לציין שגם בפרויקטים רגילים שלנו, לא במחיר למשתכן, יש 20% ביטולים - אנשים שמבצעים את שלבי הרכישה הראשונים, אבל לא מגיעים בסופו של דבר לחתימת חוזה, מסיבות כאלה או אחרות".

מנתוני משרד השיכון עולה גם כי 28% בלבד מרוכשי הדירות במחיר למשתכן בלוד הם תושבי העיר, בעוד ש-72% מהם מתגוררים מחוצה לה. בעפולה, לעומת זאת, שיעור תושבי העיר מבין הרוכשים גבוה יותר - 40%, לעומת 60% מהרוכשים שהם תושבי חוץ. בנתונים אלה יש לאשש את הסברה הרווחת שלפיה חלק ניכר מהניגשים למבצעי מחיר למשתכן, למרות היותם חסרי דירה כפי שמחייבים תנאי המבצע, רוכשים את דירתם לצורכי השקעה - ולא למגורים.

ממשרד האוצר נמסר: "מבדיקה שערכנו עלה כי חלק מהזוכים החליטו לוותר על זכייתם מסיבות שונות, כמו העדפה של אזור מגורים אחר, דירוג נמוך יחסית בהגרלה שהוביל למלאי דירות שאינו עונה על הצורך המבוקש, סיבות אישיות ועוד".

79% מהנרשמים להגרלות על דירות מוזלות הם זוגות נשואים

עיון בנתוני משרד השיכון מעלה כי 27,078 משקי בית הוציאו עד כה תעודת זכאות של משרד השיכון, המאפשרת הרשמה להגרלות מחיר למשתכן ומחיר מטרה. מקרב תושבי ירושלים נרשם מספר הזכאים הגבוה ביותר, עם 2,231 משקי בית זכאים, ומיד לאחר מכן מדורגת תל אביב עם 2,206 משקי בית זכאים. הבאות ברשימה הן פתח תקוה (1,494 משקי בית זכאים) וראשון לציון (1,323).

תקופת השיא של ההרשמה התחילה בסוף פברואר ונמשכה עד לסוף מארס השנה - תקופה שבה מדי שבוע הוציאו בין 2,000 ל–2,500 משקי בית תעודת זכאות של משרד השיכון מדי שבוע. בתקופה זו גם נפתחו להרשמה שתי ההגרלות הראשונות של פרויקט מחיר למשתכן, בעפולה ובלוד. לאחר מכן, ניתן לראות צניחה הדרגתית במספר משקי הבית שנרשמו מדי שבוע, עד ל-776 משקי בית בלבד שהוציאו תעודת זכאות בשבוע של 17–23 באפריל. עם פתיחת ההרשמה לשתי הגרלות גדולות נוספות - של מחיר מטרה בראש העין ומחיר למשתכן בקרית מוצקין - חלה עלייה מחודשת, עד לרמה של כ–1,930 משקי בית שהוציאו תעודת זכאות בשבוע הראשון של מאי.

מבין ההגרלות הפתוחות כעת, מספר הנרשמים הרב ביותר הוא לשתי ההגרלות לרכישת דירות מוזלות בראש העין, במסלול מחיר מטרה. להגרלה לרכישת 253 דירות מוזלות של חברת הבנייה פרשקובסקי בראש העין נרשמו כ–10,300 זכאים - מספר שעוד צפוי לגדול עד לסיום ההרשמה ב-18 במאי. להגרלה על 166 דירות מוזלות של אורתם מליבו נרשמו כ-9,600 משקי בית, ומאחר שככל הנראה מדובר בזהות כמעט מלאה של שתי קבוצות הנרשמים, ניתן להניח כי כרגע מתמודדים כ–10,300 משקי בית על 419 דירות מוזלות בראש העין - נתון המלמד על סיכויי זכייה נמוכים של 1 ל-25 לכל אחד מהנרשמים.

בהגרלות של מחיר למשתכן בקרית מוצקין, לעומת זאת, ההסתברות לזכייה גבוהה משמעותית: כ-4,600 משקי בית נרשמו עד כה לשלוש ההגרלות לפרויקטים של אורתם מליבו (282 דירות) וסלע בינוי (188 דירות) במתחם כורדני, ושל עמרם אברהם (110 דירות) במשכנות האמנים. בהנחה כי קיימת זהות כמעט מלאה בין הנרשמים, הרי שמדובר בכ–4,600 משקי בית המתמודדים בסך הכל על 580 דירות מוזלות, עם סיכויי זכייה של 1 ל-8 עבור כל אחד מהמתמודדים. יש לציין כי מבין הנרשמים, תושבי קרית מוצקין נהנים מסיכויי זכייה משופרים משמעותית של 1 ל-3, לאור העובדה ש-115 דירות במתחם משוריינות עבור תושבי העיר, ש-290 מהם נרשמו להגרלה.

פילוח לפי מצב משפחתי של כלל משקי הבית שנרשמו להגרלות, מעלה כי 79% מהם זוגות נשואים, 14% רווקים, ו-6% גרושים. פילוח לפי גיל מעלה כי רוב הנרשמים (53.5%) מצויים בשנות ה–30 לחייהם, 31.3% מתחת לגיל 30, וכ-15% בני 41 ומעלה.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "מספר הנרשמים הגבוה להגרלות האחרונות במחיר למשתכן מעיד על אמון גדול של הציבור בתוכנית. שיעור הביטולים לפרויקטים סטנדרטי ודומה בהיקפיו למיזמי דיור מקבילים בשוק. כך לדוגמה, גם בפרויקט בראש העין, שיש לו ליווי בנקאי, שיעור הביטולים היה כ-20%. הרוב המוחלט העידו כי סיבת הביטול אינה קשורה כלל לסוגיית המשכנתאות לפרויקט, כי אם בהעדפה למקום מגורים אחר, או בשל אי יכולת להעמיד הון ראשוני לרכישה".

(פורסם לראשונה ב-13.5) 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker