בגלל התחרות: עמידר הגבירה את קצב רכישת הדירות לדיור הציבורי ב-137%

עד אוקטובר 2015 רכשה חברת הדיור הלאומית 18 דירות בחודש בממוצע לדיור הציבורי ■ מאז שמשרד השיכון חתם על חוזה עם חברה פרטית מתחרה כדי שתפעל במקביל לעמידר, מספר הדירות שרוכשת החברה זינק ל-42 בחודש ■ מסוף 2014 נרכשו 600 דירות לדיור הציבורי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מאז ששכר משרד השיכון את שירותיה של חברת הנדל"ן מטרופוליס כדי שתפעל במקביל לעמידר לשם רכישת דירות להגדלת מאגר דירות הדיור הציבורי, חל זינוק משמעותי במספר הדירות שנרכשו מדי חודש בידי עמידר עצמה - כך עולה מנתונים שקיבלה באחרונה עמותת ידיד ממשרד השיכון, ומתפרסמים כאן לראשונה.

כעת שואלים את עצמם בעלי תפקידים במשרד השיכון אם לא כדאי ליצור לעמידר תחרות גם בתחומי פעילות נוספים של החברה - כגון ניהול מלאי דירות הדיור הציבורי, תחום שבו החברה עדיין מהווה מונופול.

משרדי עמידר בתל אביב. בין ינואר לאפריל 2016 נרכשו יותר דירות מב–2015 כולהצילום: תומר אפלבאום

על פי הנתונים, הכוללים את מספר הדירות שרכשה כל אחת מהחברות בכל חודשי השנה, עולה כי ההאצה המשמעותית בקצב רכישת הדירות על ידי עמידר התחילה בנובמבר 2015, החודש שבתחילתו חתם משרד השיכון על חוזה עם חברת הנדל"ן הפרטית מטרופוליס, כדי שתרכוש מאות דירות בעבור הדיור הציבורי במקביל לעמידר. כבר בנובמבר זינק מספר הדירות שרכשה עמידר ל-43, לעומת 27 בלבד באוקטובר, ומספר זעום של 16 דירות שנרכשו בספטמבר. את נתון הרכישות המרשים ביותר רשמה החברה במארס 2016, אז רכשה לטובת הדיור הציבורי 51 דירות.

עד סוף 2016 יירכשו 1,000 דירות

בסך הכל, בששת החודשים שחלפו מאז שנחתם ההסכם עם מטרופוליס (נובמבר 2015 עד אפריל 2016), רכשה עמידר מדי חודש 42.2 דירות בממוצע. לשם השוואה, בששת החודשים שקדמו לתקופה זו, ממאי עד אוקטובר 2015, רכשה החברה 17.8 דירות בלבד בממוצע מדי חודש. כלומר, בסך הכל הגדילה עמידר את תפוקתה הממוצעת לחודש ב–137%, מאז שחתם משרד השיכון על החוזה עם מטרופוליס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ראובן קפלן, מנכ"ל עמידרצילום: עופר וקנין

מטרופוליס עצמה החלה לחתום על חוזי רכישת דירות עבור המדינה בינואר 2016, אז רכשה 19 דירות, ומאז האיצה במהירות את פעילותה, כאשר בפברואר רכשה 44 דירות, ובמארס רכשה 62 דירות, לפני שבאפריל צנחה התפוקה ל-9 רכישות בלבד.

בסך הכל רכשה החברה בין ינואר לאפריל 33.5 דירות בממוצע מדי חודש, תוך שהתפוקה המשותפת של עמידר ומטרופוליס מגיעה ל-74.2 דירות שנרכשות בממוצע מדי חודש - תפוקה הגדולה יותר מפי ארבעה לעומת החודשים שבהם פעלה עמידר לבדה.

בסך הכל, מאז סוף 2014 ועד ערב חג הפסח 2016 רכש משרד השיכון באמצעות עמידר ומטרופוליס קרוב ל-600 דירות, כאשר כבר בארבעת החודשים הראשונים של 2016 עלה מספר הדירות שנרכשו על מספר הדירות שנרכשו לאורך כל 2015. בעוד שבין ינואר לאפריל 2016 נרכשו 297 דירות להגדלת המאגר, לאורך כל 2015 נרכשו 262 דירות בלבד. בסך הכל מתכננים במשרד השיכון כי עד סוף 2016 יירכשו 1,000 הדירות הראשונות להגדלת המאגר.

העמלה גבוהה - אך גם היעילות והמהירות

כאשר נחתם ההסכם עם מטרופוליס, ביקרו גורמים שונים את העמלה הגבוהה שהתחייב משרד השיכון לשלם לחברה עבור כל רכישה - 40 אלף שקל לדירה. זאת בעוד שהעמלה שגובה עמידר מהמדינה היא כ-15 אלף שקל בלבד. אולם כעת נראה כי לפחות בממד המהירות, גרמה החברה הפרטית לשיפור גדול בתחום.

"אין ספק שהחלטת משרד השיכון לצרף למעגל רוכשי הדירות חברה נוספת היתה נכונה", אומר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד, שקיבלה את הנתונים בעקבות שאילתה שהוגשה למשרד השיכון. "הדבר מתבטא לא רק בגידול המשמעותי בקצב הרכישות, אלא בעובדה שגם רכישות חברת עמידר גדלות והולכות".

"הנתונים מצביעים על כך שקרוב ל-1,000 משפחות אמורות היו אמורות בחודשים האחרונים לקבל את דירותיהן החדשות - 564 מהן את הדירות שנרכשו, ועוד כ–470 שהיו אמורות לקבל, לפי הדיווח ממשרד השיכון, דירות שעמדו ריקות שנים רבות, שופצו ואוכלסו. אם כך הוא המצב, הרי שמצבת הממתינים בתור לדיור ציבורי צריכה היתה לרדת בכ–30%, וזאת מבלי להביא בחשבון את מספר הזכאים החדשים שנוספו לתור. האמנם כך הוא הדבר? אם התשובה על כך חיובית - הרי שמדובר בהישג אדיר לא רק למשרד השיכון, אלא גם לחברי הכנסת וארגוני החברה האזרחית שעוסקים בנושא כבר שנים רבות", הוסיף מלמד.

לדברי כפיר זהר, מבעלי מטרופוליס, עד כה רכשה החברה יותר מ-150 דירות מתוך כ-260 דירות שהתחייבה לרכוש בתוך שנה, על פי ההתקשרות עם משרד השיכון. אם יימשך קצב הרכישות הנוכחי, צפויה החברה לסיים את סך הרכישות שהתבקשה לבצע זמן רב לפני סוף השנה.

"מבחינתנו, בלי קשר להסכם שנחתם, אנחנו פועלים על מנת להעביר את הדירות במהירות האפשרית לטובת הזכאים הממתינים", אומר זוהר. לשאלה אם בתום החוזה לרכישת 260 הדירות הראשונות צפוי החוזה להתחדש, השיב זוהר כי ההתקשרות עם המדינה כוללת אפשרות להארכת החוזה, אך הדבר ייקבע בהתאם לצרכי משרד השיכון באותה העת.

בחינת מיקומן הגיאוגרפי של דירות הדיור הציבורי שנרכשו מעלה כי מספר הדירות הגבוה ביותר שנרכשו הוא בירושלים — 94 דירות. ערים נוספות שבהן נרכש מספר גבוה יחסית של דירות הן באר שבע (55), חולון (47), אשדוד (42), נתניה (31), תל אביב (28) ובת ים (27). מבדיקת התאמת כמות הדירות שנרכשו למספר הממתינים באותה העיר עולה כי בירושלים אכן קיים מספר הממתינים הגבוה ביותר, כ–360 משקי בית זכאי משרד השיכון (על פי נתוני המשרד מ–2015).

עם זאת, לא בכל עיר שבה יש רשימת ממתינים ארוכה נרכש גם מספר רב של דירות. כך למשל, בתל אביב שבה ממתינים 180 משקי בית זכאי משרד השיכון — מחצית מבירושלים - נרכשו עד כה 28 דירות בלבד, פחות משליש מאשר בירושלים. גם בחיפה, שבה כ-100 משפחות ממתינות, נרכשו על פי הנתונים 13 דירות בלבד.

מעמידר נמסר בתגובה: "עמידר רוכשת כבר במשך זמן רב דירות בהיקף גדול, וזאת לאחר שניתן לחברה אישור לרכישת דירות חדשות מקבלן, אפשרות שלא היתה קיימת בתקופת הרכישה הראשונה, וכן לאחר הקלה בקריטריונים לרכישת דירות. עמידר ממשיכה לפעול להגדלת מאגר הדיור הציבורי בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבינוי והשיכון. כמו כן צפויה עמידר להשקיע השנה, יחד עם משרד הבינוי והשיכון, כ–200 מיליון שקל בשיפוץ מקיף של אלפי דירות הדיור הציבורי בכל רחבי הארץ".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker