כחלון מפתיע: המדינה תעניק משכנתאות או הלוואות גישור ב"מחיר למשתכן" - במקום הבנקים

אלה הן שתיים מהאפשרויות הנבחנות באוצר - לאחר שהתברר שגם המשכנתא שמציע בנק הפועלים אינה רלוונטית עבור חלק מהרוכשים בעפולה ■ בכיר: "לא ניתן לאף זוכה שיש לו כושר החזר לאבד את זכאותו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון בכנס בתל אביב, בחודש שעבר
שר האוצר, משה כחלון בכנס בתל אביב, בחודש שעברצילום: אי־פי

בעקבות מצוקת מתן המשכנתאות אליה נקלעו זוכי פרויקט מחיר למשתכן בעפולה, צפויים משרדי האוצר והשיכון לדון מיד אחרי צאת החג באפשרויות שונות לפתרון המצב. בין האפשרויות העומדות על הפרק: מתן הלוואות גישור לרוכשים, מתן הלוואת גישור ליזמי הפרויקט, וכן הענקת משכנתאות לזוכים ישירות על ידי המדינה.

כפי שפורסם בימים האחרונים, נכון להיום מבין שלושת הבנקים הגדולים למשכנתאות – לאומי, מזרחי-טפחות ופועלים – בנק פועלים למשכנתאות הוא היחיד שקיבל החלטה עקרונית להעניק משכנתא לזוכים בהגרלה הראשונה שנערכה במסגרת יוזמת "מחיר למשתכן" לרכישת דירות מוזלות בעפולה. זאת בעוד ששני הבנקים הנוספים נוטים שלא להעניק כיום משכנתאות לזוכים בפרויקט.

"אנחנו לא ניתן לאף זוכה שיש לו כושר החזר לאבד את זכאותו"צילום: מוטי מילרוד

ואולם, כאשר קיבלו הזוכים לידיהם את תנאי המשכנתא, גילו לאכזבתם כי בין התנאים של הבנק להענקת המשכנתא נכלל תנאי לפיו על בניית שלד הקומה שבה נבנית הדירה שרכשו להסתיים, וזאת בטרם קבלת המשכנתא. משמעותו של תנאי זה עבור רוב רוכשי הדירות היא כי יהיה עליהם לשלם לקבלן לפחות 40% משווי הדירה, עוד בטרם יוכלו לקבל את המשכנתא. מן הסתם, מדובר ברמת הון עצמי שלחלק ניכר מבין הרוכשים אין.

במסגרת שני הפרויקטים שלגביהם התעורר הקושי צפויים להיבנות כ-240 דירות. האחד הוא של חברת דורם ובו 167 דירות. הפרויקט השני הוא "בונים בעמק" של חברת א.נ.- ובו 71 דירות. במשרד האוצר, שם התוודעו למכשול החדש במהלך השבוע שעבר, זמן קצר לפני כניסת חג הפסח, כבר החלו לגבש יחד עם משרד השיכון שורה של פתרונות אפשריים לסוגיה.

אחד הפתרונות הנשקלים הוא מתן הלוואת גישור על ידי המדינה לרוכשים, אשר תאפשר להם להעמיד לרשות היזם את ה-40% הנדרשים מעלות הדירה במועד שבו התחייבו לכך, ועוד בטרם הושלמה בניית שלד הקומה של דירתם. עם מתן ההלוואה על ידי הבנק, ישיבו הרוכשים את הכסף למדינה. אפשרות שניה היא מתן אותה ההלוואה ישירות ליזם במקום לרוכשים. ולבסוף, נשקלת אפשרויות למתן משכנתאות לרוכשים על ידי משרד השיכון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי גורם בכיר במשרד האוצרו, הרוכשים יכולים להיות בטוחים שאכן יימצא פתרון לבעיה. "אלה הפרויקטים הכי בטוחים בישראל כי המדינה עומדת מאחוריהם, ואנחנו לא ניתן לאף זוכה שיש לו כושר החזר לאבד את זכאותו", אמר הגורם ל-TheMarker.

הדמיה: פרויקט "מחיר למשתכן" בעתליתצילום: רשות מקרקעי ישראל

עוד לדבריו, "הבעיה לא רחבת היקף מבחינת מספר הדיירים. הרבה קבלנים שניגשו וזכו במכרזי מחיר למשתכן כן לוקחים לווי בנקאי לפרויקט, והבעיות שנוצרו במקרה של עפולה לא רלוונטיות לפרויקטים שלהם. כמו כן, גם בעפולה  יש הרבה דיירים שבכל מקרה מעוניינים לשלם הון עצמי גבוה יותר. כך שמדובר במספר מצומצם למדי של רוכשים שלא אמורה להיות בעיה לתת להם מענה".

ממשרד האוצר נמסר בנושא כי "כל האפשרויות נבחנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker