סוף לבירוקרטיה: אושרה תוכנית למסגרות חינוכיות לגיל הרך בתל אביב

התוכנית מוסיפה לדירות מגורים רישיון שימוש של גני ילדים, וכך מאפשרת לכל דירת מגורים, משרד או נכס אחר - להפוך באופן מפוקח, למסגרת חינוכית פעילה לגיל הרך

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

התוכנית למסגרות חינוך לגיל הרך בתל אביב אושרה החודש — ומעתה בעלי גני ילדים יוכלו להוציא רישיון עסק ללא צורך להוציא היתר לשימוש חורג בדירות המגורים שבהם הם פועלים.

התוכנית חלה על כל העיר ומוסיפה שימוש נוסף לכל הנכסים בה — שימוש של גני ילדים, שלא היה קיים עד כה. כך, כל דירת מגורים, משרדים או נכס אחר, יכולים (לאחר שעמדו בתנאי הרישוי) להיהפך לגן ילדים.

צילום: עופר וקנין

גני הילדים עד גיל שלוש נמצאים מחוץ לחוק חינוך חובה, והיצע הגנים נחלק בין מעונות יום של משרד הכלכלה (כמו ויצו ונעמת) וגני ילדים פרטיים. אלא שבחלק מהערים, בעיקר הגדולות והצפופות, יש מחסור בגנים מפוקחים על ידי משרד התמ"ת ובנכסים ראויים לגני ילדים פרטיים.

בעלי גני הילדים בתל אביב מפעילים אותם בדרך כלל בדירות מגורים, אך זו הפעלה לא חוקית וצריך לקבל אישור לשימוש חורג, כלומר אישור שמאפשר להשתמש בדירה לא לייעוד שלה בתב"ע (תוכנית בניין עיר), אלא לשימוש של גן. קבלת בקשה להיתר כזה לוקחת יותר משנה, עולה עשרות אלפי שקלים, ותוקף ההיתר הוא לחמש שנים בלבד, עם אפשרות להאריך בחמש שנים נוספות.

ב–2011 התחילה עיריית תל אביב ביוזמת מיטל להבי, סגנית ראש העיר שהחזיקה אז בתיק החינוך, לתכנן את התב"ע למסגרות חינוכיות לגיל הרך. אחד החידושים בתב"ע הוא משפטי — בדרך כלל עם אישור תוכנית יכולים בעלי נכסים שעליהם חלה התוכנית להגיש בקשה לפיצוי בגין ירידת ערך, לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה. כפועל יוצא, כל בעלי הנכסים בעיר יכלו לתבוע פיצוי, אך הוחלט כי במקרה הזה, רק כשתוגש בקשה להפעלת גן אפשר יהיה לתבוע פיצויים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי התב"ע, גני ילדים ומעונות, להוציא משפחתונים שבהם עד חמישה ילדים, יוכלו להפעיל גן בכל נכס מתאים — כזה שיש בו חצר צמודה, גג או מרפסת, ותחת עמידה בתנאים כמו תנאי כיבוי אש, הוראות משרד הבריאות, איכות הסביבה ופיקוד העורף. בנוסף, בעלי הגנים יצטרכו לשלם לעירייה היטל השבחה.

להבי אמרה: "במסגרת ההסדרה של תחום החינוך לגיל הרך בישראל בכלל ובתל אביב־יפו בפרט, בונים גני ילדים עירוניים ומרחיבים את המענה של מעונות היום לפעוטות. לצד זה, אני שמחה שהצלחתי גם להביא לאישורה של תב"ע שמסדירה את מצבם של הגנים הפרטיים ומאפשרת להם לקבל רישיון עסק (במקום היתר שימוש חורג), בכל מקום בעיר, כחלק אינהרנטי ממגורים ומתעסוקה, ובתנאי שהם עומדים בדרישות סביבתיות.

"גנים פרטיים הם חלק מהמערך הניתן לילדים בכל עיר, ואני שמחה שבתל אביב־יפו נאפשר להם לקבל רישיון עסק במסגרת התב"ע לתקופת הפעלה ארוכה, ולא רק לחמש שנים כפי שהיה בעבר. התב"ע מהווה פריצת דרך ומסדירה את ההליך המסורבל והבלתי־ברור שהיה עד כה. אין לי ספק שערים נוספות יקדמו גם הן תב"עות כדוגמתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker