רוכשי קרקע חקלאית מבקשים לעקל נכסי חברת אדמה: "שילמנו מיליון שקל ללא תמורה"

הרוכשים טוענים כי שילמו כמיליון שקל שלא הופקדו בנאמנות כמובטח ■ אדמה: הרוכשים הפרו את ההסכם וקיבלו את כספם בחזרה

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

בני זוג מבלגיה שרכשו קרקע בצפון תל אביב, הגישו בקשה לבית משפט השלום בתל אביב כדי לקבל את כספם, בסכום של 1.03 מיליון שקל, בחזרה, או לחילופין להטיל צו עיקול על הנכסים והכספים של חברת אדמה, שמכרה להם את הקרקע.

על פי הבקשה שהגיש עו"ד ירון אלון ממשרד הורוביץ-אבן-אוזן, בני הזוג הבלגים שילמו כ-1.03 מיליון שקל עבור 87 מ"ר של קרקע חקלאית בצפון תל אביב, שלפי המצגים היתה אמורה להקנות לרוכשים דירת בשטח 120 מ"ר. הרוכשים גילו שהכסף שהעבירו לנאמנות לא הופקד בה - אלא בחשבון הבנק של החברה, ובנוסף שהקרקע לא נרכשה עבורם.

חברת אדמה הגיבה לבית המשפט באמצעות עו"ד לירון כהנא: "הרוכשים הם אלה שהפרו את ההסכמים באופן יסודי, לא העבירו את התמורה המלאה בהתאם להסכם ומחזיקים בצ'ק שנמסר להם במסגרת ביטול ההסכם על ידם שלא כדין".

כדי לבטל את העיקול על חשבונות הבנק של אדמה, היא מציעה להפקיד ערבות בסכום של 400 אלף שקל בקופת בית המשפט.

בתשובה מסבירה החברה כי העבירה לרוכשים צ'ק בסכום של כ-795.5 אלף שקל בגין ביטול העסקה, ולמרות זאת הם הגישו בקשה לעיקולים זמניים. עוד היא טוענת כי לא הפרה את ההסכם עם הרוכשים והם היו אלה שהפרו את ההסכם בכך שלא העבירו את מלוא הכסף שהתחייבו לו. לגבי הטענה כי הכסף לא הועבר לנאמנות, מסבירים באדמה כי הרוכשים ביקשו לשמור את הכסף בחברה ולא בחשבון נאמנות של משרד עורכי הדין שלהם, ככל הנראה בגלל התשלום במזומן ובמטבע זר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את הקרקע, שנמצאת בתחום התוכנית ת"א/3700, תוכנית צפון מערב תל אביב, הם רכשו במרץ 2015. ההבטחה של אדמה היתה רכישת זכות לדירה מול הים, והחברה טענה כי שווי הקרקע העתידי עומד לכאורה על מעל 2.5 מיליון שקל, וכי שווי דירה ממוצעת באזור הינו כ-4 מיליון שקל. התובעים מספרים כי הם שילמו כמעט 966 אלף שקל שהיו אמורים להיות מופקדים בחשבון נאמנות.

כשבעה חודשים מאוחר יותר התקשו התובעים להגיע למשרדי החברה כדי לחתום על מסמכים חדשים, בטענה שמשרד עורכי הדין המייצג את אדמה ומשמש כנאמן הוחלף. באותה העת האמינו הרוכשים באטרקטיביות של העסקה והגדילו את חלקם בקרקע ל-157 מ"ר, ועבור כך שילמו כ-64.5 אלף שקל נוספים. הרוכשים טוענים בתביעה כי הוסבר להם שמדובר בהעתקים זהים של המסמכים המקוריים.

בתחילת 2016 פנו הרוכשים לחברה וגילו כי היא מעולם לא רכשה עבורם קרקעות ולא מחזיקה בכספים ששולמו בחשבון נאמנות. עוד הם גילו, כי הקרקע שרכשו בהסכם הראשון נמכרה לרוכשים אחרים ונרשמו לטובתם הערות אזהרה. ואילו בהסכם השני, הם הוחלפו על רכישת קרקע בחלקה אחרת.

לאחר הגילוי, הם ביקשו לבטל את העסקה וחברת אדמה החזירה להם צ'ק בסכום של כ-795.5 אלף שקל. לטענתם החברה קיזזה כ-235 אלף שקל מסכום הפיצוי המלא.

בתשובה לבית המשפט טענה אדמה להגנתה כי על פי ההסכם, החברה יכולה להעביר את הזכות של הקונים מחלקה לחלקה, במידה ומכסת המגרשים בחלקה מסוימת נגמרו, ומדובר בחלקות סמוכות שחלה עליהן אותה תוכנית והן "זהות" מבחינה מהותית.

החברה מוסיפה כי למרות שהרוכשים הפרו את החוזה, היא החליטה להסכים לביטול החוזה, אך הצדדים לא הצליחו להגיע להבנות בנוגע לתנאי הביטול. לפי החברה, הרוכשים החלו לאיים בתביעות, ואף שלחו "בריונים" שהשתוללו במשרדי אדמה וניסו להוציא כספים שלא כדין - עד שהחברה נאצלה להזמין משטרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker