"הפקרה ואפליה של 70 שנה": תושבי גבעת עמל תובעים את המינהל ואת עיריית ת"א

הבוקר קיימו התושבים ארוע בהשתתפות חברי כנסת לרגל הגשת התביעה ■ תושבת השכונה: "גזרו עלינו חיים שלמים בסביבה נחשלת, ללא תשתיות ותאורה בלב ת"א, ועכשיו זורקים אותנו לרחוב כמו כלבים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תושבי גבעת עמל קיימו הבוקר (ד') מסיבת עיתונאים בשכונה לרגל הגשת בקשה לתובענה ייצוגית נגד רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב. הבקשה הוגשה בתחילת השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי שניים מתושבי השכונה – מלכה (מלי) אלפסי ויוסי כהן באמצעות עורך הדין משה קריף, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית, וכיום מנכ"ל עמותת "תהודה", ומשרד עורכי הדין גולן קאשי.

"לראשונה אנחנו תובעים את מוסדות המדינה על עוול הפקרתה ואפליתה של שכונה שלמה במשך 70 שנה. על הנזק העצום שגרמו לנו במכוון, על אי אכיפתם של הסכמים שחייבו את רוכשי הקרקעות לספק לנו דיור הולם", אמרה מלי אלפסי, תושבת וילידת השכונה. "על כך שגזרו עלינו חיים שלמים בסביבה נחשלת, ללא תשתיות מים ביוב ותאורה בלב תל אביב, ועל כך שגזרו עלינו פינויים אלימים, על ידי כוחות משטרה ויס"מ, שזרקו אותנו מבתינו לרחוב כמו כלבים, כאילו אנחנו הפושעים".

תושבי גבעת עמל בתל אביב

עוד אמרה אלפסי: "יש לנו מעמד משפטי זהה לזה של אנשי ההתיישבות העובדת. גם אותנו שלחו לכאן מסיבות ביטחוניות. היום אנחנו אומרים די למצב שהגענו אליו, ותובעים את המדינה על אובדן קורת הגג".

עו"ד קריף אמר כי " את המחיר האיום של הקיפוח נושאות על גבן המצולק עשרות משפחות. התביעה מעלה שכשהחלו תושבי השכונה בראשית ימי המדינה לרכוש את אדמותיהם מרשות הפיתוח, עיריית תל אביב התגייסה כדי למנוע זאת בכל מחיר. יש לנהוג בתושבים בדיוק כפי שנהגה המדינה באנשי ההתיישבות העובדת. וכאשר מפנים אותם בעל כורחם מאדמותיהם, על המדינה לדאוג לפצותם ברוחב יד כפי שנעשה בתקדים גוש קטיף".

באירוע השתתפו מספר חברי כנסת המלווים את מאבקם של תושבי השכונה, בהם דב חנין (הרשימה המשותפת), שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), יוסי יונה (המחנה הציוני) ואילן גילאון (מרצ).  

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ח"כ חנין אמר: "אנחנו רואים כאן את ההפקרות וההתנתקות האמיתית של מדינת ישראל מהתושבים שלה. עיריית תל אביב במקום להתייצב ולהגן על התושבים כאן, מתייצבת כדי להילחם בהם. יש פה סיפור של מאבק מעורר השראה. איך זה ששכונה קטנה מתייצבת מול הבולדוזרים. את מראים לכולם את הדרך ואחריכם יבואו שכונת הארגזים, כפר שלם וליפתא".  

ח"כ יונה אמר: "אני מצדיע לכם על הנחישות, ההתמדה, ועל היכולת שלכם לומר לממשלת ישראל, אנחנו לא נוותר על הזכויות שלנו. המאבק הזה הוא על המצפון של המדינה. יושב פה מלח הארץ. איך העיזה המדינה להפוך אתכם לפולשים? מדובר בחוצפה. אם תמשיכו במאבק חומות האטימות תשברנה. להשאיר את אלפסי לבד מול  כוזהינוף זה לא כוחות. מדינה שלא שומרת על זכויות תושביה לא ראויה להיקרא מדינה".

ח"כ מועלם-רפאלי, המקדמת חוק שיחייב מתן חלופת דיור הולמת לתושבי השכונה אמרה: "כהגיעו המשפחות לכאן מדובר היה באזור ספר. אזור לנו להמשיך לשתוק מול העוול המתמשך. נמשיך לקדם את החוק במושב הכנסת הבא, בתמיכתה המלאה של שרת המשפטים".

ח"כ גילאון אמר: ״שאלת גבעת עמל אינה רק שאלה משפטית ופיצויית העומדת לפתחו של בית המשפט. עומדת כאן סוגיית האחריות הציבורית ההיסטורית כלפי ציבור מוחלש, נעדר קול ונטול זכויות, ומימושן. עומדת לפנינו שאלת אחריות הגורמים  המוסמכים והציבוריים להבטחות שניתנו ולהסכמים עליהם חתמו ושבחרו להפקיר את תושבי גבעת עמל ב' לגורלם המר כשאת סאת המחיר האיום של עשרות שנים של הזנחה וקיפוח נושאים על גבם המצולק עשרות משפחות וילדיהם״.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "כל הטענות שעולות בתביעה, עלו כבר בעבר בתביעות פרטניות ונדונו לגופן על ידי בתי המשפט שדחו אותן. עיריית תל אביב-יפו מעולם לא הייתה אחראית על הקרקע, אלא מדינת ישראל ולכן גם לא הגישה תביעות לפינוי התושבים מהמקום. יתרה מכך העירייה פעלה להבטחת בירור הוגן של הזכאים לפיצוי ואף גישרה בין הצדדים באופן שניתן פיצוי מעבר לסכומים שנפסקו על ידי בתי המשפט. העירייה גם מעולם לא מנעה יוזמה כלשהי לבנייה במקום – כל עוד הדבר נעשה על ידי מי שמוסמך לכך בהתאם לחוק ובהתאם לתוכניות הבניה המחייבות".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "רמ"י תהיה מיוצגת באמצעות פרקליטות מחוז ת"א, ועמדתה תוצג בבימ"ש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker