אין לכם כסף לקנות דירה? מעדיפים לגור בשכירות? הרבה לא הולך להשתנות

קצב הביצוע הנמוך של התוכנית להקמת שוק שכירות ממוסד שיזם שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, התחלף בקיפאון מוחלט בתקופת כהונתו של משה כחלון ■ רק שלושה פרויקטים של דירות להשכרה לטווח ארוך נמצאים כיום בבנייה ■ משרד האוצר וחברת דירה להשכיר מבטיחים כי מכרזים נוספים יפורסמו מיד לאחר פסח: "עד סוף השנה נשווק מגרשים לבניית יותר מ-2,000 דירות נוספות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
בנייה ברמת השרון
שכונת מורשה ברמת השרוןצילום: עופר וקנין

מה קורה לתוכנית דיור לאומית, כשהגורם המרכזי שהגה אותה נעלם? בדיקת הנעשה בשנה האחרונה עם התוכנית לקידומה של השכרה ארוכת טווח, שהגה שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, שהכריז כי היא מיועדת ל"בניית 150 אלף יחידות דיור להשכרה בתוך עשור", מספקת תשובה עגומה במיוחד. זאת, גם בלי לצפות שהיעד המופרז יתממש במלואו.

התוכנית הוצגה לראשונה על ידי לפיד בקמפיין הבחירות הראשון של מפלגתו, יש עתיד, ב-2012, כפתרון מרכזי למחירי הדירות הגואים, לצד היעדר רגולציה מינימלית על שוק השכירות הפרטי, המוליד מעברי דירה תכופים. בסוף אותו קמפיין, שהסתיים בהצלחה אדירה וב-19 מנדטים שבהן זכתה המפלגה בכנסת הקודמת, קיבל לפיד את הכלים להוצאת התוכנית לפועל, עם כניסתו למשרד האוצר.

ואולם, כשלוש שנים לאחר יציאת היוזמה לדרך, מתוקף סדרה של החלטות ממשלה שהתקבלו ב–2013, מניין הפרויקטים להשכרה שנמצאים בביצוע מתוקף היוזמה, מסתכם בשלושה בלבד: בשכונת גליל ים בהרצליה נבנות על ידי חברת אפריקה ישראל 273 דירות; בשכונת מורשה ברמת השרון בונה קבוצת אביב 246 דירות; ובמבואות הדרומיים של חיפה בונה חברת אשטרום 184 דירות. לאלה מתווספים מכרז רביעי, שהסתיים בינואר 2016, שבו זכתה אשטרום בקרקע לבניית 350 דירות להשכרה בשכונת נוה עופר בתל אביב, ובו עדיין לא התחילה הבנייה.

בסך הכל, מאז שפורסמו ראשוני המכרזים לשיווק קרקע להשכרה לטווח ארוך בסוף 2013, עד היום מסתכם מספר הדירות המקודמות בפועל ב-1,050 בלבד - אפילו לא 1% מהמספר שאמור היה להיבנות, על פי הכרזותיו של לפיד, בתוך כעשור. גם אם מלכתחילה היעד לא היה ריאלי, עדיין מדובר בקצב ביצוע נמוך ביותר, שלא יאפשר את הפיכת המגורים בשכירות ארוכת טווח לאלטרנטיבה אמיתית עבור מי שמאס בחוסר היציבות שמציע שוק השכירות הפרטי, וחסר יכולת או רצון לרכוש דירה במחירים הנוכחיים.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לזכותו של לפיד יאמר כי מעט הפרויקטים שבכל זאת קודמו, קודמו בתקופתו - ובכלל זה גם הפרויקט האחרון ששווק בנוה עופר, שההסכם על רכישתו מחברת הדיור הציבורי חלמיש כנגד מחיקת חובותיה למדינה נחתם בתקופתו. עוד יש לומר כי הזמן שעמד לרשותו של לפיד למימוש היוזמה היה מועט, שכן כהונתו כשר אוצר היתה קצרה למדי, וכן כי פרק הזמן שנדרש להנחת התשתית החוקית והארגונית לקידום המהלך - ובכלל זה אישור החוק להקמת חברה ממשלתית לקידום דיור להשכרה (חברת דירה להשכיר), ולאחר מכן הקמתה בפועל - היה רב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם ככל שקידום התוכנית בתקופת לפיד נעשה בקצב אטי מהמצופה, הרי שעם פיטוריו מהממשלה בדצמבר 2014 על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נבלם קידום המהלך. חברת דירה להשכיר אך זה הוקמה, ובהיעדר הפטרון שהוביל להקמתה, לא היה ברור כלל אם תמשיך להתקיים. לאחר כמעט שישה חודשים מבוזבזים, כשהתחיל כחלון את כהונתו כשר אוצר, יכלו בחברה לנשום לרווחה, לאור מדיניותו המוצהרת להמשיך בקידום התוכנית להשכרה ארוכת הטווח - עמדה שאף נכללה בהסכם הקואליציוני שעליו חתם עם נתניהו.

ואולם למעשה, מאז כניסתו לתפקיד, עדיין לא יצא לשיווק אף מתחם נוסף להשכרה. זאת, כשגם המתחם הבודד ששווק לצורך זה — מתחם הגדנ"ע בדרום תל אביב — הוא תולדה של הסכם שעליו חתם לפיד עם חברת חלמיש, בעליה הקודמים של הקרקע.

מנהל דירה להשכיר, עוזי לוי, מכחיש כי חל שינוי בעמדת האוצר לגבי פתרון הדיור להשכרה. "משרד האוצר תומך בפתרון הזה לאורך כל הדרך", הוא אומר. לדבריו, בחודשים הקרובים צפויים להתפרסם שני מכרזי קרקע להשכרה ארוכת טווח בירושלים. הראשון הוא מתחם אלנבי בשכונת תלפיות, לבניית 280–330 דירות להשכרה; והשני הוא מתחם הדסה הקטנה, גם הוא בירושלים, לבניית 450 דירות ברחוב הנרייטה סולד.

עוזי לוי, מנכ"ל דירה להשכיר
עוזי לוי, מנכ"ל דירה להשכיר צילום: מוטי מילרוד

עוד לטענת לוי, עד סוף 2016 צפויה החברה לפרסם מכרזים לבניית 2,300 יחידות דיור להשכרה - יעד שאפתני, לאור העובדה שבארבעת החודשים הראשונים של השנה טרם פורסם אף מכרז. בטווח הארוך יותר, מבטיח לוי, המספרים יתחילו להיות גדולים הרבה יותר - מהסוג שיהפוך את הדיור להשכרה לאלטרנטיבה ממשית לעשרות אלפי משקי בית. "עד כה ייעדנו קרקעות בהיקף של קרוב ל–30 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך - כך שמדובר בפתרון שיבוצע בהיקפים גדולים", הוא אומר.

מתחמים של 181 אלף דירות הוכרזו כמועדפים לדיור

כדי להבין על אילו 30 אלף יחידות דיור מדבר לוי, יש לחזור לחוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים שחוקקה הכנסת ב-2014. על פי תנאי החוק, 30% מכלל הדירות שייבנו בכל תוכנית שתקודם על ידי הוועדה לתכנון מהיר (ותמ"ל), ייועדו לדיור בהשכרה ארוכת טווח - מחציתן במחיר נמוך ב-25% ממחיר השוק.

על פי נתונים שמסר לנו אסף זנזורי, רכז משמר התכנון בחברה להגנת הטבע, מאז שנחקק החוק, הוכרזו על ידי קבינט הדיור מתחמים לכ–181 אלף יחידות דיור בסך הכל כ"מתחמים מועדפים לדיור". לכאורה, על פי לשון החוק, ניתן היה לצפות כי יוקצו להשכרה ארוכת טווח 54 אלף יחידות דיור, ולא 30 אלף. ואולם, כאן בא לידי ביטוי שינוי נוסף מתקופתו של כחלון כשר אוצר.

גיל גן מור
גיל גן מור צילום: עופר וקנין

על פי חוק הוותמ"ל המקורי, מחויבת הממשלה להקצות 30% מכלל הדירות שייבנו בתוכניות ותמ"ליות להשכרה. ואולם החוק גם מתיר לקבינט הדיור להפחית את שיעור הדירות המיועדות להשכרה בכמה מקרים מיוחדים, שבהם הנסיבות מחייבות זאת, כמו למשל, במקרה של חוסר ישימות כלכלית ששיעור של 30% דירות להשכרה עלול ליצור - מה שימנע את שיווק המתחם כולו.

לטענת עו"ד גיל גן־מור, האחראי על תחום הדיור באגודה לזכויות האזרח, בעוד שבקבינט הדיור הראשון, בראשות לפיד, הקפיד האוצר על ייעוד כלל ה-30% שמחייב החוק לטובת דיור להשכרה בתוכניות שהופנו אל ותמ"ל, נהפך בתקופת כחלון השיעור שהוקצה לכך לגמיש הרבה יותר, תוך שימוש גובר והולך בסעיף "הנסיבות החריגות".

"ראינו ירידה חדה בשיעור הדירות המוקצות בכל תוכנית להשכרה, עד לממוצע של 15% בתקופה מסוימת. בסופו של דבר, זה מצטבר לעשרות אלפי דירות שנגרעו מהמאגר", אומר גן־מור. "התחושה היא שלא ברור מה כחלון רוצה בדיוק בתחום ההשכרה. ברור שחל בקדנציה שלו שינוי בסדר העדיפויות, כשתוכנית הדגל שתופסת את קדמת הבמה, ושאליה מופנות רוב האנרגיות, היא מחיר למשתכן".

יש לציין כי בעקבות ההפחתה במספר יחידות הדיור המיועדות להשכרה הוגשו לפני כחצי שנה שתי עתירות לבג"ץ נגד שר האוצר כחלון וקבינט הדיור - אחת מטעם החברה להגנת הטבע, והשנייה מטעם האגודה לזכויות האזרח וארגון המתכננים במקום.

בכל מקרה, אותן 30 אלף יחידות דיור המיועדות להשכרה במסגרת התוכניות המקודמות בוותמ"ל, הן דירות תיאורטיות בלבד. חלקן נכללות בתוכניות הנחשבות לבעייתיות, או שזוכות להתנגדות גורפת מצד הרשות המקומית, כמו מתחם רכס לבן בירושלים - ועשויות לחלוף עוד שנים ארוכות לפני שיבשילו לכדי מכרזי שיווק ממשיים, אם בכלל.

גם סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ערן ניצן, מכחיש כי חלה נסיגה של המדינה ממחויבותה לקידומה של השכרה ארוכת טווח. "היעד הממשלתי הוא שיווק מגרשים לבניית 2,200 דירות להשכרה ארוכת טווח השנה, ובכוונתנו לעמוד בו", הוא אומר. "מעבר לכך, קידמנו רפורמה גדולה במסגרת חוק הריטים, שמעודדת את שוק ההון להיכנס גם הוא לתחום ההשכרה ארוכת הטווח".

לבסוף, מציין ניצן גם את חוק השכירות ההוגנת כחוק שבמשרד האוצר מחויבים לו. לדבריו, אף שבשלב זה נראה כי המערכת הפוליטית לא תאפשר להעביר חקיקה שתטיל מגבלות על יכולתם של בעלי דירות לייקר את השכירות, עדיין נשקלים תמריצים שונים שעשויים לעודד את בעלי הדירות להציע לשוכרים חוזים ארוכי טווח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker