פרשת ענבל אור: "זה כמו חפציבה. קו פרשת מים של קבוצות רכישה בישראל"

עו"ד איתן ארז, המפרק הזמני של אור סיטי נדל"ן ושל נכסיה של ענבל אור במסיבת עיתונאים: "איפה שניתן יהיה לבנות, רוכשים יצטרכו להוסיף כספים" ■ "שומרי הסף כשלו"

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הפרשה היא קו פרשת מים בנושא קבוצות הרכישה בישראל. מהיום כבר לא יקנו בקלות דעת ובחופזה דירה מקבוצת רכישה מבלי להבטיח שהכסף בחשבון נאמנות. אני משווה את המקרה לחפציבה שהייתה קו פרשת מים מקניות מקבלנים. הכנסת חייבת להתערב ולהסדיר את הנושא של קבוצות רכישה. בלי להטיל דופי בכל המארגנים של קבוצות רכישה, המחוקק צריך לטפל בכך", כך אמר בצהריים עו"ד איתן ארז, המפרק הזמני של קבוצת אור סיטי נדל"ן ושל נכסיה של ענבל אור.

ארז הוסיף כי "הדו"ח שלי התקבל במלואו. בית המשפט קבע שהחברה התנהלה בשיטת 'הזמנות יתר', הוא קבע שהחברה עשתה שימוש בכספים בין פרויקטים ושכל הברווזים שהופרכו על משקיע הם עורבא ופרח, הוא ניתח את המאזן של חברת אור סיטי ל-2014 שהוכן ונחתם על ידי משרד שטיינמץ עמינח וקבע את דברו. הוא קבע שהחברות התנהלו בצורה לא תקינה ושיש חשש לגודל עשרות מיליוני שקלים ולכן הניהול ייצא מידי אור".

עו"ד איתן ארז
עו"ד איתן ארזצילום: טלי מאייר

ארז הוסיף כי חלק מהציבור לא מבין שבקבוצות רכישה אין ערבות חוק מכר ואין התחייבות למחיר סופי ומועד מסירה והדבר החמור ביותר הוא ערבוב הכספים. "אנשים שקנו דירות או חלום לדירות לקחו את הכסף ושפכו לסיר אחד גדול, למיקסר, וממנו בעלת השליטה הוציאה כספים כראות עיניה לאן שהיא רצתה. מי איפשר ומי הרשה? הנושא הזה ייבדק. בית המשפט אמר שהמבנה היה פירמידה. במילים אחרות, הכוונה לתרמית פונזי, כמו במקרה של מיידוף הישראלי, ערן מזרחי.

"כל נושא האחריות של הסובבים את ענבל אור - עורכי דין, רואי חשבון ואנשי מכירות שמקבלים בונוסים על מכירות - ייבדק על ידי מי שצריך לבדוק. מצער שמה שגילינו במשך שבוע כל אותם אנשים לא גילו במשך חמש שנים.  שומרי הסף כשלו. ייתכן שחלק מעורכי הדין ורואי החשבון צריכים לרענן את פוליסת ביטוח האחריות המקצועית שלהם".

ארז התייחס לפרויקטים של הקבוצה ואמר שאיפה שאפשר יהיה לבנות יבנו כשהרוכשים יצטרכו להוסיף כספים. הוא הוסיף כי אין לו הערכה מה תהיה הפגיעה ואם יהיו כאלה שיישארו ללא כלום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הבוקר החליט השופט איתן אורנשטיין על פירוק החברות של ענבל אור, ובראשן אור סיטי נדל"ן. בנוסף, הוצא השופט צו כינוס נכסים לענבל אור וצו עיכוב יציאה מהארץ. השופט אורנשטיין קבע כי "אין תוחלת להבראת החברה של ענבל אור, לא יהיה נכון להשאיר את הניהול בידיה". השופט נימק את החלטתו ב"מצב שבו נמצאים הרוכשים, הביטולים, הקפאת הפרויקטים, החשש מפני הברחת רכוש והברחת נכסים על ידי בעלת השליטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker