הדירות של ענבל אור: שעבודים, 
תחבולות והלוואה נוספת משלי נרקיס

בדיון שנערך בבית המשפט הציגה אור ארבע דירות, שלטענתה יכולות לממן את הקפאת ההליכים ■ עורך הדין של בנק מזרחי טפחות: 
"היא אינה פועלת בתום לב ומתנהלת בעורמה" ■ עורך דינה של אור: "רצונה וכוונתה הם להזרים כסף לחברות ולא לכיסה הפרטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

ענבל אור, בעלת השליטה בחברת אור סיטי נדל"ן, הציגה בדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב שנערך אתמול ארבע דירות שלטענתה יכולות לממן את הקפאת ההליכים שביקשה החברה מבית המשפט. בדיקת TheMarker מגלה כי בנוסף לדירות אלה, היא מחזיקה בדירה ברחוב הל"ה 52 בגבעתיים באמצעות חברת אליענה אור בע"מ, שעליה רשומה הערת אזהרה לשלי נרקיס, המכונה מלך השוק האפור.

הערת האזהרה נרשמה בגין הלוואה נוספת בסכום של 1.5 מיליון שקל שקיבלה אור מנרקיס ב–23 בפברואר. הלוואה זו מתווספת להלוואה של 7.5 מיליון שקל שנטלה אור מנרקיס לצורך מימון פרויקט ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן, שתמורתה קיבל נרקיס דירה בפרויקט מציצים ברחוב הושע בתל אביב.

ענבל אורצילום: מוטי מילרוד

בדיון בבית המשפט מנה עורך דינה של אור, ראובן בילט, ארבעה נכסים מהפרויקטים של ענבל אור, שיכולים לממן את ההקפאה: דירה במגדל הטייסים שברחוב נוה יהושע 56 רמת גן, שערכה כ–5.5 מיליון שקל עם שיעבוד בסכום מסוים לבנק מזרחי טפחות; דירה ברחוב הסנה ברמת גן; ושתי דירות נוספות שנמכרו ב–29 בפברואר, והתמורה בגינן הופקדה בחשבון החברה.

מבדיקת TheMarker עולה כי הדירה ברחוב הסנה 14 ברמת גן רשומה על שם מירב גרינפלד, אחותו של אודי גרינפלד, הגרוש של אור. במאי 2015 נרשמה הערת אזהרה על הדירה בסך מיליון שקל על שם שני עורכי דין, יובל קלנסקי ואבי דוידוב ממשרד דוידוב, קלנסקי ושות', שטיפלו בפרויקטים אחרים של אור סיטי — "אור בקונגרס" שברחוב הירדן ופרויקט שדרות הילד, שניהם ברמת גן. בנוסף, על הדירה יש משכנתא לבנק אגוד בסך 1.68 מיליון שקל ממאי 2011.

הבניין ברחוב הסנה 14 בגבעתיים. לטענת אור הדירה בו יכולה לממן עם דירות נוספות את הקפאת ההליכיםצילום: עופר וקנין

הדירה במגדל הטייסים משועבדת לבנק מזרחי טפחות. גם כאן, כפי שהתברר שלשום לגבי דירה של אור בריינס בגבעתיים, שגם היא משועבדת לבנק בגין חובות — לא מדובר רק במשכנתא רגילה, אלא גם בשעבוד עבור החובות של שש החברות של ענבל אור לבנק, שמסתכמים ב–17 מיליון שקל, ויש לה גם ערבויות אישיות. כך, לאחר מכירת הדירה ותשלום המשכנתא, גם ה"עודף" משועבד לבנק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אור הרחיקה לכת"

אתמול הודיע עורך הדין של בנק מזרחי טפחות, עמית פינס, לבית המשפט כי אחת הדירות שנמכרה ב–29 בפברואר נמצאת ברחוב ריינס 34 בגבעתיים. מדובר בדירת גג בשטח 114 מ"ר עם מרפסת בשטח 44 מ"ר, שנמכרה תמורת 4.6 מיליון שקל. מתוך סכום זה שילמו הרוכשים 2.4 מיליון שקל בעת החתימה, והיתרה היתה אמורה להיות משולמת 60 יום לאחר מכן.

לטענת מזרחי טפחות, הדירה משועבדת לטובת הבנק הן בגין משכנתא ראשונה שמימנה את רכישתה, והן לטובת החובות המסחריים של אור. לפי הודעת הבנק, "למרות היות הדירה משועבדת לבנק במטרה להבטיח חוב כולל של כ–17 מיליון שקל לבנק — דהיינו אין עודף שיוותר מהדירה — מצאה לנכון אור למכרה לצד ג', בניגוד לשעבודים, כשהיא מציגה מצג, כעולה מהסכם המכר, כי תמורת 2.2 מיליון שקל לבנק יחריג הבנק את הנכס". הבנק מעריך כי הכספים מהמכירה הועברו לחשבון של החברה, בשעה שכבר הוגשו נגדה בקשות לפירוק — וירדו לטימיון.

הבניין ברחוב הל"ה בגבעתיים. הערת אזהרה לשלי נרקיס

פינס מסכם את ההודעה במלים חריפות: "ההתנהלות הנחשפת מפרשה זו היא קשה, וחושפת את נכונותה של אור להרחיק לכת ולנקוט פעולות חסרות תום לב ובניגוד לדין, היוצרות נשיה חדשה, תוך שהיא מתנהלת בעורמה ובתחבולות כדי לגרום לאנשים תמימים לשלם כספים שסיכוייהם לקבל תמורה בגינם או להשיב את הכספים קטנים עד אפסיים".

אור הגישה תגובה לבית המשפט באמצעות עורכי הדין ראובן בילט ודן נובהארי, שבה טענה כי עורך דין חיצוני ייצג את הקונים בעסקה בריינס 34 בגבעתיים, וקיבל ממרכז המשכנתאות של מזרחי טפחות את הנתונים לסילוק מלא של ההלוואות. אור הציגה אישור של הבנק שסך ההלוואות על הדירה הוא 2.2 מיליון שקל.

מגדל הטייסים ברמת גןצילום: עופר וקנין

לפי עורכי דינה של אור, "הדירה היא נכס פרטי של אור, שמכרה את הדירה (לפני שהיה איסור דיספוזיציה) במטרה להזרים את התמורה לחברה, לאחר שהבנק סגר לה את אפשרות הפעולה בחשבון. דבר זה מצביע על רצונה וכוונתה להזרים כסף לחברות ולא לכיסה הפרטי".

רחוב ריינס 34 בגבעלייםצילום: דודו בכר

לאחר הודעה זו הגיבו הרוכשים, באמצעות עו"ד לירון שיר ורני כהן ממשרד רוני כהן, וביקשו לצרף אותם לתיק. לטענתם, בהסכם המכר הצהירה אור כי "זכויותיה בדירה חופשיות מכל שעבוד, הערה או עיקול", וכי "לא חלים עליהן חוב למעט שלוש משכנתאות בדרגה ראשונה, שהיתרה לסילוקן היא 2.2 מיליון שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker