ענבל אור - הסוף: בית המשפט הורה לפרק את החברה; "אור סיטי פעלה בשיטת פירמידה"

השופט אורנשטיין קבע ש"אין תוחלת להבראת החברה" - ונימק את החלטתו ב"מצב שבו נמצאים הרוכשים, הביטולים, הקפאת הפרויקטים, החשש מפני הברחת רכוש והברחת נכסים על ידי בעלת השליטה" ■ עו"ד איתן ארז מונה למפרק זמני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אור, אחרי החלטת השופטצילום: ניר קידר

סוף הדרך: השופט איתן אורנשטיין החליט היום (ג') על פירוק החברות של ענבל אור, ובראשן אור סיטי נדל"ן. עו"ד איתן ארז מונה למפרק הזמני של החברות. בנוסף, הוצא צו כינוס נכסים לענבל אור, וצו עיכוב יציאה מהארץ. 

השופט אורנשטיין קבע כי "אין תוחלת להבראת החברה של ענבל אור, לא יהיה נכון להשאיר את הניהול בידיה". השופט נימק את החלטתו ב"מצב שבו נמצאים הרוכשים, הביטולים, הקפאת הפרויקטים, החשש מפני הברחת רכוש והברחת נכסים על ידי בעלת השליטה".

ענבל אור מגיעה לבית המשפטצילום: ניר קידר

לדברי אורנשטיין, החברות של אור פעלו באופן פירמידאלי, "שכן נמכרו זכויות ביחידות לרוכשים, הגם שמספר היחידות שניתן לבנות לפי המצב התכנוני הקיים נמוך במידה ניכרת לעומת מספר היחידות שנמכר". השופט אורנשטיין הביע חוסר אמון ביכולתן של החברות של אור להשתקם באמצעות הקפאת הליכים.

אורנשטיין ציין כי "גם אם קיימת ציפייה סבירה לתרחיש שלפיו יינתן היתר להגדלת מספר היחידות (בפרויקטים שבהם מכרה אור יותר דירות מאשר ניתן על פי המצב התכנוני) - יש בהתנהלות האמורה בעייתיות במיוחד משעה שקיימת היתכנות להשיב לרוכשים את כספם במקרה שלא יוגדל מספר היחידות והכספים אינם מופקדים בנפרד, אלא נמצאים בחשבון כללי, שמשמש לכלל הוצאות החברות".

פרויקט של ענבל אור ברחוב המעורר 19, גבעתיים

עוד נימק השופט את החלטתו למנות מפרק זמני לחברות של אור ב"היעדר סיכוי ממשי להסדר נושים; קיימים כשלים במרבית אם לא בכל הפרויקטים שהחברות מעורבות בהם, כאשר לגבי חלקם ניתנה הודעת ביטול על ידי הבעלים, ובחלקם האחר מבקשים הרוכשים להוציא את החברה; הנושים איבדו אמון בחברה ובבעלת השליטה; בצד זאת, התגלתה התנהלות בעייתית של החברות וכוונתי בעיקר לארגון קבוצות רכישה תוך ערבובייה של כספי הרוכשים בכל הפרויקטים בחשבון כללי שמשמש לכלל הוצאות החברות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אלה, כמו גם המצב שבו לחברות הצטברו חובות של עשרות מיליוני שקלים, שמועד פירעון חלק מהם כבר חלף, צ'קים חזרו, אין באופק הקרוב כל מקור כספי לשלם אותם וגם אין סיכוי סביר לממש את המגיע לחברות מהחייבים להן בעת הקרובה - שיכנעו את אורנשטיין שחברותיה של אור מחויבות בפירוק.

פרויקט של ענבל אור ברחוב מוצא 11 , רמת גן

אורנשטיין נעתר גם לבקשה של ארז להטיל כינוס נכסים זמני על אור: "בעלת השליטה (אור) ערבה לחלק ניכר מהחובות העצומים של החברות הגם שלא טרחה להמציא פירוט של מצבת החובות שלגביהם ניתנה ערובתה", כתב השופט בהחלטתו, וציין כי אור שבה וטענה בבית המשפט כי היא "בעלת נכסים רבים בשווי כספי ניכר", אך לא ניתן לגביהם פירוט, לרבות שוויים וזמינותם.

לפחות לגבי חלק מהם, טענו באי כוח של בנק מזרחי ואחרים, כי הם משועבדים. לנוכח זאת, סיכם אורנשטיין, לא ניתן להתעלם מהחשש שאור לא תוכל לפרוע את מלוא חובותיה.

פרויקט של ענבל אור ברחוב אריה בן אליעזר, רמת גן

השופט הזכיר את מכירת הזכות לדירה בפרויקט "מציצים"  לאיש השוק האפור, שלי נרקיס, בתמורה להלוואה, כשנגדה כבר עמדה בקשת פירוק. אם יתברר כי ענבל אור חדלת פירעון, יש באקט הזה משום העדפת נושים; אבל מעבר לזה, טענתה של אור, כי נרקיס החתים אותה על מסמכים שלא היתה מודעת לתוכנם ותוך הפרת המוסכם ביניהם רק מעצימה את הצורך במתן צו לכינוס נכסיה. עצם המכירה של אותה דירה יום אחר יום מבלי ליידע את הקונה המאוחר על המכירה המוקדמת שלה, וקבלת 3 מיליון שקל מהרוכש הראשון היוו אף הם טעם למינוי כונס נכסים זמני על אור.

על הדו"חות הכספיים שהציגה אור, כתב אורנשטיין כי "קיימות תהיות באשר לנתונים שבדו"חות הכספיים המבוקרים של החברות... כך שאיני יכול להסתמך על אלה". לדבריו, גם אם תוחזר לאור השליטה על החברות, "לא מן הנמנע שתימשך התופעה של משיכת כספי החברות שמקורם בהפקדות הרוכשים לצרכים פרטיים של בעלת השליטה; כמו גם המשך מכירת זכויות ליחידות מעבר למותר ועוד. לכן נכון יהיה שלא להותיר את המשך הניהול בחברות בידי בעלת השליטה. למותר להרחיב באשר להתנהלות הנפסדת של בעלת השליטה, אשר חותמת על מסמכי מכר של יחידה שהיא זכאית לה, אך טוענת שלא ידעה על מה חתמה".

החשד: העלמת מס של עשרות מיליוני שקלים

פרוייקט אור על הפארק, רחוב אחד העם, ר"ג

אור ביקשה מבית המשפט להקפיא את פעילות החברה ולמנות לה רואה חשבון שיפעל להבראתה. לפני כחודש עצרה רשות המסים את ענבל אור, יחד עם סמנכ"ל הכספים של חברת אור סיטי נדל"ן דרור גלעדי בחשד להעלמת מס של עשרות מיליוני שקלים באמצעות חשבוניות פיקטיביות.

לאחר מכן, רוכש דירה של אור, בשם אברהם וולך, הגיש בקשה לפירוק החברה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט אורנשטיין דחה את הבקשה, אבל לאחר מכן הוגשו עוד כמה בקשות לפירוק, הקפאת הליכים ופשיטת רגל אישית נגד אור.

הבקשות נערמו ושורה של נושים הצטרפה לבקשה בבית המשפט, בראשם בנק מזרחי טפחות. במסגרת הדיונים בבית המשפט נחשף היקף החובות של אור: כ-17 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, כ-17-16 מיליון שקל לרשות המסים, חובות לבעלי קרקעות, שצריכים לקבל תמורה לקרקעות שמכרו לה וחובות נוספים לרוכשי דירות שביטלו עסקות.

מעבר לכך, אור נטלה הלוואות ממלך השוק האפור, שלי נרקיס, לפחות שתי הלוואות שידועות עד כה, בסכום של 7.5 מיליון שקל ו-1.5 מיליון שקל. את ההלוואה הראשונה היא נטלה כדי לממן את פרויקט ז'בוטינסקי ברמת גן, ובתמורה קיבל נרקיס דירה ששייכת לאור בפרויקט מציצים ברחוב הושע בתל אביב. דירה זו, נמכרה לרוכש נוסף בשם עופר לוזון, שהוא איש של נרקיס, ולוזון הוא זה שהגיש את הבקשה לפשיטת רגל של אור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker