אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

זוגות צעירים בגילאי 39-25, שרכשו דירות בשנים האחרונות, נאלצו להפוך לעבדים של המשכנתאות שלהם. זהו אחד הממצאים הדרמטיים שעולים מדו"ח בנק ישראל ל-2015. בדיקה שנערכה על ידי חטיבת המחקר של הבנק המרכזי העלתה, כי עליית מחירי הדירות החל מאמצע העשור הקודם, גרמה למחוסרי דירות להגדיל את שעות העבודה שלהם יותר מאשר בעלי דירות.

מחקרים קודמים שבוצעו בנושא מצאו, כי משקי בית שרכשו דירה לאחר עליות המחירים, מימנו את העליות באמצעות הגדלת ההון העצמי שלהם, אולם נמצא, כי עשו זאת בעיקר באמצעות הגדלת היקפי המשכנתאות שלקחו, והעלאת הכנסתם הריאלית.

השערת המחקר של החוקרים היתה, כי מכיוון שהשכר הממוצע בשנים הללו לא עלה בשיעורים שמתקרבים לשיעורי עליית מחירי הדירות, העלאות השכר של הזוגות הצעירים חסרי הדירה, באו לידי ביטוי במיוחד באמצעות גידול בכמות העבודה - גידול בשיעור ההשתתפות בעבודה וגידול בכמות העבודה.

לאור זאת, בדקו החוקרים שני פרמטרים: האם לאורך שנות התייקרות הדירות, שיעורי התעסוקה בקרב מחוסרי הדיור באמת עלו לעומת אנשים שיש ברשותם דירה והאם חל גידול בכמות העבודה ובשכר הריאלי של מחוסרי הדיור, לעומת בעלי הדירות.

ואכן, נמצא כי סוגיית הדיור היא פרמטר משמעותי, שמבדיל בין אוכלוסיית מחוסרי הדיור לבין זו שיש לה דירות. אנשים שלא היתה להם דירה לפני תקופת ההתייקרות, הגדילו את שיעוריה תעסוקה שלהם יותר מאשר אלה שהיתה להם דירה באותה תקופה; נמצא כי מספר המפרנסים בקרב זוגות צעירים אצל מי שלא היו להם דירות, עלה בין 2004 ל-2014 בכ-15%, בעוד שבקרב זוגות צעירים בעלי דירות, מספר המפרנסים גדל בכ-7% בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מספר חודשי העבודה של זוגות צעירים שכירים רוכשי דירות ראשונות עלה ב-15% בין 2002 ל-2013, בעוד שאצל זוגות צעירים משפרי דיור הוא ירד בכ-4% ואצל זוגות צעירים משקיעים הוא ירד בתקופה האמורה בכ-12%. בחינה מגדרית העלתה, כי מי שהגביר את עבודתו בקרב מחוסרי הדיור היו בעיקר הגברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker