חוק השקיפות בדיור הציבורי אושר: עמידר תנפק דפי חשבון ותעדכן בכל החלטה הנוגעת להם

עוד נקבע בחוק שעבר הבוקר (ד') בקריאה שנייה ושלישית, כי חברה שלא תדווח לדייר על חובותיו לא תורשה לגבות ריבית והצמדה בגינם ■ ח"כ חנין: "החוק הופך את הדיירים מנתינים לאזרחים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הכנסת אישרה הבוקר (ד') בקריאה שנייה ושלישית תיקון להצעת חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי שהגישו חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ואורלי לוי (ישראל ביתנו), לפיו יחויבו החברות המשכנות – שהגדולות בהן הן "עמידר" ו"עמיגור", לנהוג בשקיפות מול דיירי דיור ציבורי. הצעת החוק מעגנת את זכות הדיירים והזכאים לדיור ציבורי לקבל מידע שוטף על מעמדם ועל כל שינוי שחל בו, זכויותיהם, חובותיהם, דרישות שקיימות מהם וכן החלטות שונות המתקבלות בעניינם.

על פי ההצעה, חברות הדיור הציבורי יחויבו לשלוח לשוכרים דיווח חצי שנתי שינוסח בשפה פשוטה עם פירוט החיובים והתשלומים ששילמו, מידע על חובות אם יש כאלה, ואופן חישוב שכר הדירה. חברה שלא תדווח לשוכר על יתרת חובותיו לא תהיה רשאית לגבות ריבית, הצמדה וכל תוספת אחרת לחוב בשל אי תשלומו במועד. 

ח"כ דב חנין

עוד נקבע כי במקרים בהם מסתיימת תקופת זכאות להנחה בשכר דירה תחויב חברת הדיור הציבורי לשלוח על כך הודעה לשוכרים חודשיים לפי המועד. ההודעה תכלול מידע על מועד תום התקופה, ועל מסמכים שעליו להגיש כדי לחדש את תוקף ההנחה.

כמו כן, יחייב החוק את חברות הדיור הציבורי להעביר לדיירים עותק מכל החלטה שהתקבלה בעניינם, תוך 14 ימי עסקים ממועד קבלת ההחלטה ולצרף לה את המסמכים הרלוונטיים. עוד נקבע כי לדייר תהיה זכות לפנות ולקבל מידע ומסמכים הנוגעים אליו, מתוך תיקו האישי. במקרים בהם נדרשים תיקונים בדירה תצטרך חברת הדיור הציבורי להמציא לדייר, עוד לפני התיקון, פירוט של עלות התיקון, שיעור ההשתתפות העצמית הנדרשת והסכום לתשלום.

ח"כ חנין, מיוזמי החוק, אמר בעקבות אישורו כי "הגיע הזמן להתייחס לדיירי הדיור הציבורי כאזרחים בעלי זכויות ולא כנתינים של שלטון עריצות. החוק מעגן את זכותם של הדיירים לקבל מידע על זכויותיהם ועל חובותיהם ועדכונים שוטפים מהחברות המשכנות. אי אפשר להמשיך ולהשאיר אותם טרף לבירוקרטיה חסרת לב וחסרת היגיון".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את הליך החקיקה ליווה פורום הדיור הציבורי - ארגון גג של מספר תנועות חברתיות העוסקות בנושא. בארגון בירכו על אישור החוק: "אנו מקווים שהחוק הוא סנונית ראשונה בשינוי אמיתי של המדינה לנושא הדיור הציבורי בכלל ולכבודם של הדיירים בפרט. מימוש החוק יקשה על החברות המשכנות לנפח חשבונות, להעניק שיפוצים בדירות על בסיס פרוטקציה, ויסייע למנוע מצב של חובות רדומים מכוונים שמתעוררים יום אחד וגורמים לפינוי הדייר. אנו מקווים גם שמימוש החוק יקטין את התופעה המבישה של דיירות שנאלצו לעבור הטרדות בגלל התלות המוחלטת שלהן בחברות המשכנות - תופעה שזכתה לחשיפה נרחבת לאחרונה".

הפעילה ריקי בנלולו, דיירית דיור ציבורי מירושלים, אמרה: "אנשים מן היישוב לא מבינים באיזו קלות ניתן היה עד היום להלביש על דיירות ודיירים עניים חובות פיקטיביים, להזניח את הבניינים של הדיור הציבורי עד שלא יהיו ראויים למגורי אדם, וכל זאת בחסות החשיכה שהעניק המחוקק לחברות המשכנות. אנחנו נעקוב אחרי היישום את החוק, ונמשיך בפורום דיור ציבורי לקדם עוד ועוד סעיפים שיתנו מעטפת הגנה שלמה לממתינים ולדיירים".

ח"כ אורלי לוי מסרה כי "מדובר אולי באחד החוקים החברתיים החשובים שאושרו בכנסת הנוכחית. החוק הזה ינגיש את המידע לעשרות אלפי דיירים בדיור הציבורי שלא פעם כלל לא יודעים מה זכויותיהם ולפעמים נאבקים על זכויות שמגיעות להם ממילא, אבל אף אחד בחברות המשכנות (עמידר וכו) לא טרח להגיד להם על כך. בשורה ענקית לעשרות אלפי אזרחים שהחיים לא הקלו עימם והיום יום קשה עליהם מאד. אני שמחה שהחוק שהתחלנו לעבוד עליו עוד בכנסת ה-18 סופסוף אושר היום וייכנס לספר החוקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker