נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הקבלנים תוקפים היום בחריפות את תוכנית מחיר למשתכן. אמיר הלר, סמנכ"ל התאחדות בוני הארץ, מתח ביקורת על כך שהתוכנית מייעדת את כלל הדירות המשווקות בקרקעות המדינה לזוגות צעירים בלבד. "מה ההגיון לתת 100% מהדירות לזכאי משרד השיכון? מה ההיגיון שזוג צעיר ירכוש פנטהאוז דירה ראשונה? התוצאה היא עליית מחירים. כשמעניקים חלק גדול מהדירות לפלח אוכלוסייה צר, יוצרים בעיה ענקית", אמר הלר בכנס הנדל"ן של אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' בתל אביב.

לדברי הלר, "המשמעות של המהלכים היא שהקרקעות הפרטיות יתייקרו. כי לקבלנים שמעוניינים למכור דירות במחירי שוק אין איפה ליזום ואין איפה לקנות. אתם יוצרים עוד יותר לחץ של ביקוש על הקרקע הפרטית. אתם יוצרים עליית מחירים. זה לא יכול להוביל למקום אחר". עוד אמר הלר כי "יש לבצע פעולות אגרסיביות לפתרון מצוקת האשראי. הבנקים נמצאים ברף העליון של האשראי הענפי שלהם וזה אומר שהעמלות רק עולות".

כנס מחיר למשתכן בעפולה. מרבית המבקרים היו רוכשי דירה ראשונהצילום: רמי שלוש

בני דרייפוס, ראש אגף שיווק במשרד השיכון, ציין כי "האתגר הגדול הוא לייצר אמון עם ראשי הרשויות. ראש הרשות נמצא בתווך. האזרחים - במצב שבו יש בעיה בשירותים שהם מקבלים - לא מתקשרים לשר האוצר אלא לראש הרשות. תוכנית פעולה מסודרת בתחום הדיור חייבת להיות לאורך זמן".

עו"ד ניר שטרן, היועץ המשפטי של הוועדה המחוזית חיפה, טען כי "המצוקה כיום היא כבר כמעט בכלל לא של תכנון. המצוקה היא של תשתיות ושל עיריות גירעוניות שיש חשש שלא יוכלו לשאת תוספת אוכלוסיה. הקשיים העיקריים שלנו הם של תשתיות תחבורה וביוב. אנחנו עושים מאמצים שהתשתיות יחכו לדירות ולא הדירות לתשתיות.

"משנת 2011 עד 2015 במחוז חיפה לא רק שעמדנו ביעד הממשלתי, אנחנו עברנו אותו ב-13 אלף יחידות דיור. אושרו 55 אלף יחידות דיור. בשנת 2016 כבר בחודש מארס אנחנו עומדים ביעד הממשלתי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את הכנס פתח עו"ד איל מאמו, מנהל מחלקת התכנון והבנייה באגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', שאמר כי "אני כלל לא בטוח שחסרות יחידות דיור. אני נתקל באלפי יחידות דיור מתוכננות, שחלקן החל להתממש. הבעיה היא שלא סוללים כבישים. הפתרון זה תחבורה ציבורית. הגידול באוכלוסייה הוא חצי מהגידול ברכישת מכוניות. כשקונים מכוניות צריך לסלול כבישים. הכבישים שלנו הם הצפופים בעולם. לממשלה אין עניין להוריד את המכוניות על הכבישים. משום שהיא מרוויחה ממסים על קניית מכוניות ועל דלק. לא סוללים את הכבישים כי משרד התחבורה לא סולל מספיק כבישים כי גם הם לא יעזרו. כיום יש הרבה נתיבי תחבורה ציבורית, ומעט מאוד תחבורה ציבורית בפועל ומי שנהנה מכך הן המכוניות הפרטיות ש"גונבות" את הנתיבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker