"מיליוני אינטרסנטים מנסים לעצור את הורדת מחירי הדירות. זאת מלחמה"

יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי: "הריבית ירדה אבל מימון פרויקטים עלה דרסטית. יש מי שמשלם, אז למה לא לקחת?" ■ על החקלאים: "העברנו חוק שאומר שכשאנחנו רוצים קרקע אנחנו קודם כל לוקחים אותה ואחר כך מדברים על כסף"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"מיליוני אינטרסנטים מנסים לעצור את הורדת מחירי הדירות. זאת מלחמה", כך אמר יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי דיבר הבוקר (ג') במהלך כנס הנדל"ן של אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' בתל אביב.

"המחירים הגבוהים זה לא משבר, זו תוצאה. בכל שנה יש 55-50 אלף משקי בית שצריכים דירה והמדינה מייצרת 43-42 אלף. אני לא יודע אם זה מקרה, יכול להיות שיש פה יד מכוונת", אמר יצחקי.

אביגדור יצחקיצילום: קרייג אריאב

יצחקי אמר כי סך הביקוש יוצר היום מחירים שאין להם הצדקה. "ב-1990 עד 2015 המחירים עלו ב-100% במחירים ריאליים. המדינה אומרת בואו ניקח על הקרקע יותר, ניקח על הפיתוח יותר. אפילו צה"ל הבין שהקרקעות שלו זה מצרך יקר, אז אפשר לעבור למחנות מודרניים וחדשים יותר.

"עשינו מחקר מה גרם למחירים הגבוהים, אז יש כמובן את הקרקע ויש את הפיתוח. בואו נוסיף לזה בתי ספר, שצ"פים, אצטדיון כדורגל. לצד זה באו הקבלנים והיזמים ואמרו בואו נרוויח יותר. ולכך מתווספים הבנקים - הרי הריבית ירדה במשק בצורה דרסטית. אז איך עלויות המימון של דירה לא ירדו אלא עלו בצורה דרסטית. למה? כי יש מי שמשלם, אז למה לא לקחת?.

"לבסוף יש גם את הלקוחות. רוכשי הדירות מעוניינים לגור הדירות הרבה יותר מפוארות מאשר בעבר. אנחנו נלחמים במיליוני אינטרסנטים. מנסים לעצור אותנו בכל דרך אפשרית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יצחקי התייחס לחסמים שמעכבים את בניית הדירות ואמר כי "זו לא בעיה של קרקעות, וזו לא בעיה של תכנון. יש לנו היום מלאי תכנוני, שיכול לאפשר לנו לבנות 10 שנים לפחות. החסם הראשון הוא גורמי ייצור. אין מספיק עובדים בבניין במדינת ישראל. אנחנו מביאים עוד ועוד פלסטינים, אנחנו מעבירים אותם במעברים שהם בושה. זה בלתי נסבל למראה עיניים.

"והסינים לא רוצים לשלוח לנו פועלים. למה? אני אפילו לא יודע להגיד אבל זה עובדה. אנחנו ממשיכים ללחוץ על הסינים אבל בנוסף נביא חברות בניה זרות. האמריקאים והיפנים וסינגפורים מתעניינים וגם הסינים. יש היום כבר חברה טורקית בשם אילמזלר שפועלת בארץ. הם קבלני משנה של קבלנים בארץ. כדוגמת החברה הזו נביא עוד בין 6 ל-12 חברות, שיספקו 10,000 פועלים נוספים".

יצחקי הוסיף כי "המצוקה השנייה היא מתן היתירים על ידי העיריות. הבעיה היא שכל תושב הוא תושב גרעוני. אנחנו מתמרצים אותם בכל דרך אפשרית. גם העיריות הבינו שתוספת תושבים לעיר זו תוספת חשובה לקיומה של עיר. והבעיה האחרונה היא בעית התחבורה - הבעיה היא לא של כסף אלא של ביצוע. היו בעיות עם חברת נתיבי ישראל שתקעו אותה במשך יותר משנה. אלה שלושת הדברים שעוצרים לנו את הגדלת מספר הדירות".

יצחקי התייחס למכרזי מחיר למשתכן ואמר כי "אף אחד לא יודע להעריך את פוטנציאל הנרשמים למחיר למשתכן. נניח 200 אלף. אם אנחנו משווקים 100 אלף דירות מוזלות זה יחס של 1 ל-2. זה לא יישאר יחס של 1 ל-12 כמו בהגרלות הראשונות. אני מציע לכל הצעירים לא לוותר על הדבר הזה".

הוא הוסיף כי "עד ראש השנה תהיה לנו תוכנית להתחדשות עירונית לכל מדינת ישראל. אנחנו היום שוקדים על תוכנית איך לייצר את חיסול הסלאמס במדינת ישראל. זה ארוע חברתי ומכונן. יש פה פוטנציאל של 800 אלף יחידות דיור".

על החוק שעבר אתמול, המאפשר לממשלה לזרז הליכים של פדיון קרקעות חקלאיות מחוכריהן, במקרים שבהם יוכרזו כמתחמים מועדפים לדיור, שאושר אתמול בוועדת הפנים לקראת קריאות שניה ושלישית בכנסת, אמר יצחקי, כי החוק יאפשר לממשלה לקחת קודם את הקרקע ורק לאחר מכן לשאת ולתת עם החקלאים על הפיצוי.

יואב גלנט: רעיונות טובים היו פה שנים, הבעיה היא בביצוע

שר השיכון אמר בכנס כי "עשינו שני דברים מרכזיים: הנושא הראשון זה הנושא המבני. כל מה שקשור לתכנון, כסף וקרקע נמצא במקום אחד. הנושא השני זה הביצוע.

"מחיר למשתכן – החלטנו לרכז מאמץ באוכלוסיה שאין לה. עד כה שיווקנו 27 אלף יחידות דיור, עד סוף השנה נשווק 70 אלף. מחירי דירות מחיר למשתכן נמוכות 20%-30%. לתפיסתי רמת המחיר כולה צריכה לרדת. 70 אלף זוגות הולכים להתקשר עם הקבלנים ולרכוש את הדירות המוזלות. האם 70 אלף זוגות שיודעים שיש להם פתרון זה דבר בעל השפעה? תעשו את החשבון שלכם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker