התוכנית: כך תיראה רעננה ב-2035

תוכנית המתאר שנכנסה לתוקף בשבוע שעבר מגדירה את העקרונות התכנוניים של העיר ל-20 השנים הקרובות - בהם עיבוי הבנייה במרכז העיר הוותיק עד לגובה של 9 קומות, והקמת אזור היי־טק חדש ■ החשש: הבנייה תחריף את עומסי התנועה ומצוקת החניה במרכז רעננה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תוכנית מתאר חדשה לעיר רעננה, שמתווה את עקרונות פיתוח העיר ל–20 השנים הקרובות, קיבלה תוקף בשבוע שעבר. התוכנית מתווה מסגרת תכנונית להגדלת אוכלוסיית העיר בכ–50% לכ–120 אלף תושבים (כיום האוכלוסייה המקומית מונה כ–80 אלף איש). בנוסף, היא מוסיפה לעיר אזורי תעשייה ומסחר, ומגדירה פוטנציאל לתוספת של עד 20 אלף יחידות דיור לעיר, בין היתר באמצעות התחדשות עירונית במרכז העיר הוותיק.

התוכנית מאפשרת בנייה רוויה לגובה של עד 8 קומות במרכז העיר, שבו סוג הבנייה הנפוץ כיום הוא של 3 ו–4 קומות. בכך, היא פותחת פתח להגשת בקשות להיתרי בנייה באזורים אלה באמצעות תמ"א 38. לאורך רחוב אחוזה, רחוב העסקים הראשי של העיר, מאפשרת התוכנית בנייה לגובה של עד 9 קומות בעירוב שימושים.

רעננהצילום: תומר אפלבאום

בעוד שכיום מתמקדים חיי המסחר במרכז ובמזרח הרחוב, התוכנית מגדירה את הרחבתם של שימושי המסחר בו לכיוון מערב, כך שמקטע המסחר והתעסוקה העתידי ישתרע ממפגש הרחובות שברץ וקזן במזרח ועד למפגש הרחובות המלכים והנשיאים במערב.

כבר כיום סובל אזור מרכז רעננה ממצוקת חניה חריפה וכן מעומסי תנועה — מה שמעלה חשש כי אלה רק יוחרפו עם עיבוי הבנייה ותוספת שטחי התעסוקה באזור.

לדברי סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, איתן גינזבורג, במסגרת הליכי ההריסה והבנייה מחדש ייבנו ברחוב אחוזה חניונים תת־קרקעיים — שנעדרים כיום מהרחוב כמעט לחלוטין. עם זאת, תוכנית המתאר אינה מגדירה את תקני החניה, ומורה כי "אלה ייקבעו בהתאם לתוכניות בניין העיר המפורטות שיאושרו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד לדבריו, במהלך השנתיים הקרובות צפוי משרד התחבורה לייעד את אחד מנתיבי הרחוב לתחבורה ציבורית בלבד. מכוחה של תוכנית המתאר בלבד לא ניתן יהיה להוציא היתרים, לכך יידרש קידום תוכניות מפורטות. עם זאת, כעת תוכל הוועדה המקומית לאשר תוכניות אלה, מה שצפוי לצמצם משמעותית את משך ההליך התכנוני.

השכונות הקיימות ישמרו על אופיין

מלבד עיבוי מרכז העיר, התוכנית כוללת גם יעדי פיתוח בשטחים פתוחים בני מאות דונמים הצמודים לעיר. המתחם הגדול יותר שמיועד לפיתוח עתידי ממוקם בדרום־מערב העיר, בשטחים שנותרו בין פארק רעננה ותוואי הכביש הראשי 531, שמסמן את הגבול בין רעננה והרצליה. התוכנית מייעדת את השטח הזה לבניית אלפי דירות בבנייה רוויה של עד 11 קומות; וכן להקמת אזור מסחר ומשרדים חדש בצמוד לתחנת רכבת רעננה מערב המוקמת על תוואי הכביש.

במהלך 2017 תחל התחנה, הממוקמת במרכז הכביש, לפעול — וזאת במקביל לפתיחת הכביש עצמו וחיבורו לנתיבי איילון. תחנת הרכבת רעננה מזרח תיפתח גם היא לאורך תוואי הכביש, בסמוך לאזור התעשייה אמדוקס.

אזור נוסף שמייעדת התוכנית למגורים בבנייה רוויה של עד 11 קומות נמצא בדרום העיר, ונמצא במתחם הכלוא בין רחוב פרדס משותף התוחם את העיר מדרום וציר 531. בכך מגדירה התוכנית את כלל הבנייה העתידית בעיר כבנייה רוויה — ללא אזורים שמיועדים לבנייה צמודת קרקע, שמאפיינת עדיין חלקים נרחבים מהעיר ומעניקים לה את צביונה הכפרי. עם זאת, כחלק מעקרונות התוכנית נקבע כי אופיין של כלל שכונות צמודי הקרקע הקיימות בעיר יישמר, ולא יקודמו בהן תכניות לבנייה רוויה.

איתן גינזבורגצילום: עזרא לוי

אגף ההנדסה העירוני והוועדה המקומית לתכנון ובנייה של רעננה החלו לקדם את התוכנית, בעריכת האדריכלים אלי פירשט וגידו סגל, כבר ב–2010. לפני שנה אישרה הוועדה המחוזית מתן תוקף לתוכנית, אך זאת תוך קביעת הגבלות שונות על שטחי התעסוקה והמסחר בעיר — שהובילו לערעור שהגישה העירייה למועצה הארצית, שהתקבל באוקטובר 2015.

ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי, בירך על כניסת התוכנית לתוקף, ואמר: "התוכנית צפויה ליצור בסיס כלכלי ותכנוני איתן, שיאפשר קליטה של תושבים נוספים בד בבד עם פיתוח המרחבים העסקיים, הציבוריים והירוקים החשובים כל כך. קבלת התוכנית תאפשר לעיריית רעננה ולוועדה לתכנון ובנייה לקדם תוכניות במהירות וביעילות".

גינזבורג אמר כי "להחלטה השלכה קריטית על שוק הדיור בעיר, מכיוון שמעתה כל תכנון להקמת שכונה חדשה יהיה בסמכות הוועדה המקומית בלבד. אישור תוכניות להקמת שכונות, שארך עד היום יותר משבע שנים, יתבצע מעתה בפרק זמן קצר יותר באופן משמעותי — ובכך ניתן מענה למצוקת הדיור בעיר. הוועדה המקומית נהפכת לתחנה ראשונה ואחרונה שבה יטופלו תוכניות ברעננה. בשורה נוספת שהתוכנית מביאה עמה היא הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה הפוטנציאליות באזורי התעסוקה וההיי־טק בעיר, תוך הקמת קריית היי־טק חדשה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker