משרד המשפטים פסל תוכנית לבניית 7,000 דירות בהוד השרון - שכללה הקמת פארק לאומי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה פסל ניסיון לממן הקמת גן לאומי בן אלפי דונמים באמצעות רווחי הפשרת קרקעות של שכונה חדשה בהוד השרון ■ "תתכבד מדינת ישראל ותמצא את הדרכים להקים את גניה הלאומיים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ, פסל את המשך קידומה של תוכנית בנייה להקמת 7,000 יחידות דיור בדרום הוד השרון, שהופקה על ידי העירייה, בשיתוף רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). הפסילה הגיעה אחרי שקמיניץ מצא כי הוראות התוכנית אינן סבירות, וקושרות את שטח השכונה המיועדת עם הקמת פארק עירוני, וכן עם שטח להקמת גן לאומי של אלפי דונמים לאורך הירקון.

במכתב ששלח לפני כחודש לאדריכלית דניאלה פוסק, מתכננת מחוז מרכז, שמשמשת בפועל גם כיו"ר ועדת התכנון במחוז מזה מספר חודשים, קבע קמיניץ כי לא ניתן להצדיק את הפגיעה בזכות הקניין שתיגרם לבעלי הקרקע הפרטית עליה תוקם שכונת המגורים, שיאולצו לחלוק בזכויות הבנייה שלהם עם בעלי הקרקעות המיועדות לפארק ולגן לאומי - שחלקן מרוחקות קילומטרים משטח השכונה. זאת בעוד שהרווח הכספי שיפיקו בעלי הקרקע משינוי הייעוד שלה עתיד יהיה לשמש גם למימון הגן הלאומי.

ארז קמיניץ משרד המשפטים
ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלהצילום: אוליבייה פיטוסי

"אין הצדקה משפטית להעמסת אינטרס ציבורי רחב, בוודאי בגדר צרכים לאומיים ארציים, אך גם כלל עירוניים, על בעלי קרקע שהם מקבוצה מסויימת, שרצה הגורל והם בעלי הקרקעות שמוסד התכנון סבור כי ראוי לשנות את הייעוד שלהם לייעוד סחיר. צרכי העם והמדינה לחוד, והבעלות על קרקעות פרטיות לחוד", כתב קמיניץ בחוות דעתו.

בחוות הדעת הוא הזכיר כי עד כה פסקו בתי המשפט כי רק כשקיים קשר תכנוני מובהק בין המתחמים הכלולים בתכנית, מוצדק לערוך תוכניות איחוד וחלוקה, שיחלקו את ההטבות הציבוריות הגלומות בתכנון החדש בין כל בעלי הקרקעות, כולל קרקעות שעליהן נקבעו שימושים שאינם סחירים (פארק, דרך, מבני ציבור וכו'). בכל מצב אחר, קבע קמיניץ, כי "אין לחבר קניינית בין המתחמים".

"תתכבד מדינת ישראל ותמצא את הדרכים להקים את גניה הלאומיים"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי קמיניץ, בעוד שניתן להתווכח על הקשר התכנוני בין המתחם החדש שיקום - שצפוי להגדיל את אוכלוסיית הוד השרון בשליש – ובין הפארק העירוני שמעמיסה התוכנית על המתחם, הרי שבין התוכנית למגורים ובין הגן הלאומי בן אלפי הדונמים שצפוי לקום מדרום להוד השרון לאורך ערוץ נחל הירקון, בוודאי אין כל קשר.

לפיכך קבע קמיניץ כי מבחינה חוקית ניתן לקבל הכללה של השטחים המיועדים לפארק עירוני בתחומי תוכנית האיחוד והחלוקה, אך לא ניתן לכלול בה את השטחים המיועדים לגן לאומי, המהווים יותר מחצי מכלל שטחה: "לא ניתן להסכים להכללה של צרכים כלל לאומיים בעלות מימושה של התוכנית. תתכבד מדינת ישראל ותמצא את הדרכים להקים, לפתח ולתחזק את גניה הלאומיים".

לחוות הדעת של קמיניץ צפויות להיות מספר השלכות, שהמוחשית שבהן היא כמובן עיכובה של התוכנית, שכבר הוגשה על ידי עיריית הוד השרון ורמ"י לוועדת התכנון המחוזית. כעת יהיה על יוזמי התוכנית להגישה פעם נוספת, והפעם ללא הכללת שטחי הנופש המטרופולינים המיועדים לגן הלאומי בתוכנית.

השלכה נוספת לחוות הדעת צפויה להיות הגשת עתירות לבתי המשפט נגד התוכנית מצד בעלי הקרקע הפרטית בשטחי הגן הלאומי, שחוות הדעת מונעת מהם כעת ליהנות מזכויות הבנייה שניתנו לעמיתיהם - בעלי הקרקע הפרטית בתחום השכונה למגורים ובתחום הקרקע העירונית.

במשרד המשפטים מודעים להשלכות אלו, אך מעריכים כי התוכנית היתה בין כה וכה נתקפת בבית המשפט גם בתצורתה הנוכחית, וזאת על ידי בעלי הקרקעו שבה אושרה הבנייה, בטענה כי למדינה אין כל זכות לשתף בעלי קרקע מרוחקים בזכויות הבניה, ואף לממן מרווחי ההשבחה הקמת גן לאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker