למרות ההבטחות: רק 700 מיטות התווספו למעונות הסטודנטים מאז המחאה

לאחר חמש שבהן החלטות ממשלה להגדלת מספר מיטות של מעונות הסטודנטים הוכתרו בכישלון - הסמיך קבינט הדיור את חברת "דירה להשכיר" כזרוע המבצעת להגדלת מספר המיטות ב-20 אלף

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור קיבל היום (ב') בצהריים החלטה חדשה שמטרתה להגדיל את מספר המיטות במעונות הסטודנטים ב-20 אלף מיטות, זאת לאחר ששורת החלטות קודמות שהתקבלו בנושא על ידי שתי הממשלות הקודמות, לא יושמה.

בקיץ 2011, בשיאה של המחאה החברתית, אישרה מועצת מקרקעי ישראל הקצאת קרקע למוסדות השכלה גבוהה להקמת 10,000 מיטות מעונות בתחומן, זאת בהמשך למסיבת העיתונאים המפורסמת שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיאה של המחאה שבה הבטיח גם הוא את הגדלת פתרונות המגורים לסטודנטים. כעבור מספר חודשים אף גובתה החלטה זו בהמלתה של ועדת טרכטנברג להגדיל את היצע המיטות.

מעונות הסטודנטים של האוניברסיטה העבריתצילום: אמיל סלמן

באוקטובר 2012 קבעה החלטת ממשלה נוספת הגדלה של מכסת החדרים ל-20 אלף, ואף תקצבה את התוכנית ב-100 מיליון שקל שיועדו לסבסוד הפרוייקטים במקומות שאינם כלכליים. ב-2014 החליט שר האוצר לפיד על הגדלת התקציב והקצה 160 מיליון שקלים נוספים לנושא.

ואולם מדברי הרקע שצורפו להצעת ההחלטה שתעלה כיום לאישור הקבינט, על אף שלל ההחלטות בנושא, בארבע וחצי השנים שחלפו מאז התקבלה המחאה, הושלמה הקמתם של שלושה ממתחמים ובהם 700 דירות בלבד. הקמתם של 1,800 מיטות נוספות, נכתב, תבוצע בשנת הלימודים הבאה - התשע"ז. כך שבסך הכל מדובר בתוספת של 2,500 מיטות ב-6 שנים.

על פי ההחלטה שתעלה היום, תוסמך החברה הממשלתית "דירה להשכיר", שהוקמה במהלך 2014 על מנת ליזום ולקדם פרויקטים להשכרה לטווח ארוך, כזרוע המבצעת של הממשלה גם בתחום הקמת מעונות הסטודנטים. בתוך כך הוצב לחברה יעד להקמתם של 20 אלף מיטות נוספות במעונות סטודנטים ברחבי הארץ עד לשנת 2020, בשותפות עם המל"ג. "לאור האמור, מוצע להסמיך את חברת "דירה להשכיר" לקדם הקמת מעונות סטודנטים בשותפות מל"ג/ות"ת ומשרד האוצר, ולסייע בליווי ובקידום סטטוטורי של תוכניות בינוי של מעונות סטודנטים בהקשרים של תכנון, קרקע והסרת חסמים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל: "במשך שנים מבטיחים לסטודנטים שיבנו מעונות, אבל בסופו של דבר כמות המיטות שנוספו בחמשת השנים האחרונות היא מגוחכת. בפועל, זה מביא סטודנטים למצב שכדי ללמוד במוסד שרחוק מבית ההורים הם נאלצים להוציא כספים רבים על שכר דירה. כולם בעד בניית המעונות - המוסדות האקדמיים, הסטודנטים וגם הממשלה, עכשיו צריך רק לבנות אותם בפועל וליצור תוכנית ארוכת טווח, שכוללת יעדים ברורים והקצאת משאבים למוסדות האקדמיים השונים. אנו מודים לשר האוצר משה כחלון על שיתוף הפעולה בתהליך".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker