האם רוכשי הדירות הצעירים מארגנים לעצמם מבצעי מחיר למשתכן?

נתוני משרד השיכון ל-2015 מראים כי במחצית השנייה של השנה עלה שיעור הצעירים מקרב רוכשי הדירות ליותר מ-40% ■ מחירי הדירות שנרכשו באותה תקופה היו נמוכים מאלה שהיו לפני הבחירות לכנסת

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

האם רוכשי הדירות הצעירים מארגנים לעצמם מבצעי מחיר למשתכן ספונטניים? לפי הנתונים שפירסם באחרונה משרד הבינוי והשיכון, בעוד שמשקיעים רבים יצאו משוק הנדל"ן במחצית השנייה של 2015, בעקבות העלאת מס הרכישה בסוף יוני, גם בקרב משפרי הדיור נרשמה ירידה ברכישת דירות - ודווקא במספר העסקות שבוצעו על ידי זוגות צעירים נרשמה הירידה הצנועה ביותר.

שיעורם של רוכשי דירה ראשונה עלה מ-31% מכלל העסקות בשוק ברבעון השני של 2015 ל-41% במחצית השנייה של השנה. עם זאת, מחירי הדירות שהם רכשו - גם דירות קבלן חדשות וגם דירות יד שנייה - ירדו בשיעור ממוצע של 2.6%.

הרשמה לתוכנית מחיר למשתכןצילום: מוטי מילרוד

הנתונים שפירסם משרד השיכון מתייחסים ל-2015-2013, אך המידע על הרבעון האחרון של 2015 הוא חלקי בלבד ואינו כולל את כלל העסקות שבוצעו ברבעון. לפי הנתונים, ב-2013 הגיע שיעור רוכשי הדירות הצעירים ל-36.4% מהשוק, וב-2014 שיעורם ירד לכשליש מהשוק, בעקבות הודעתו של שר האוצר דאז, יאיר לפיד, על קידום חוק מע"מ 0%.

בהתפלגות סוגי הדירות שנרכשו כדירה ראשונה, בולטת הירידה ברכישת דירות חדשות ברבעון השני של 2014, שבתחילתו הודיע לפיד על קידום החוק. משיעור של 33% מכלל הרוכשים ירד משקלם ל-27% ברבעון השני והשלישי באותה שנה. רק ברבעון האחרון של 2014, שבו הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על ביטול תוכניתו של לפיד, חזר משקלם של רוכשי דירה ראשונה לשליש מרוכשי הדירות החדשות - וברבעון הראשון של 2015 עלה משקלם ל-36%.

ברבעון השני של 2015, שבו הוקמה הממשלה הנוכחית, הרוכשים הצעירים נכנסו כנראה לעמדת המתנה, כדי להבין מה מתכננת הממשלה החדשה לעשות בתחום הדיור. ואולם דווקא לאחר הקמת הממשלה ופרסום התוכניות של שר האוצר הנוכחי, משה כחלון, עם קידומה המהיר יחסית של תוכנית מחיר למשתכן, זינק משקל הצעירים ל-43% מקרב רוכשי הדירות החדשות - ול-42% מרוכשי כלל הדירות (דירות חדשות ויד שנייה) ברבעון השלישי של 2015. עם זאת, מספר העסקות שביצעו הצעירים באותו רבעון (כ-2,900 עסקות) היה נמוך מהמספר ברבעון הראשון בשנה שעברה (כ-3,400).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השוק אינו מצפה לירידות מחירים

ברבעון השני והשלישי של 2015 רכשו הצעירים בין 2,800 ל-2,900 דירות - ואילו ברבעון האחרון של השנה הם רכשו כנראה יותר דירות. על פי 94 אלף עסקות שנכללו בסטטיסטיקה של משרד השיכון, מתוך מספר כולל של 119 אלף עסקות שבוצעו בשנה שעברה, מספר הדירות שנרכשו על ידי זוגות צעירים מוערך ביותר מ-2,850 יחידות.

במלים אחרות, אף שכחלון קידם את תוכנית מחיר למשתכן במהירות, רכישת הדירות החדשות על ידי הצעירים לא נבלמה. ב-2013 ו-2014 היה שיעור הצעירים בקרב רוכשי דירות יד שנייה גבוה משיעורם בקרב רוכשי דירות קבלן (ב-2013 37% בדירות יד שנייה לעומת 35% בדירות חדשות, וב-2014 35% בדירות יד שנייה לעומת 30% בדירות חדשות).

מחיר למשתכןצילום: מוטי מילרוד

ואולם ברבעונים האחרונים של 2015 ניכר מהפך: ברבעון השלישי הגיע משקל הצעירים בקרב רוכשי דירות קבלן ל-43%, לעומת 41% בקרב רוכשי דירות יד שנייה; וברבעון האחרון (שלגביו יש נתונים חלקיים בלבד), משקלם בקרב רוכשי דירות קבלן היה שווה למשקלם בקרב רוכשי דירות יד שנייה (41%).

נתונים אלה מחזקים את הטענה שלפיה שוק הדיור כולו, ובמיוחד רוכשי הדירות הצעירים, אינו בונה על ירידות מחירים או אפילו על הסיכוי לזכות בדירות מוזלות במבצעי מחיר למשתכן. מצד שני, הנתונים שמובאים בסקירת משרד השיכון אודות מחירי הדירות, מראים שינויים בהתנהלות השוק כולו במחצית השנייה של 2015.

בתקופה זו נרשמו ירידות כלליות במחירי הדירות שנרכשו - וגם במחירי הדירות שרכשו צעירים. המחיר הממוצע של דירה יד שנייה שנמכרה לרוכשי דירה ראשונה במחצית השנייה של השנה, היה 1.11 מיליון שקל, לעומת 1.14 מיליון שקל ברבעון השני של 2015. במקביל, דירות קבלן נמכרו לרוכשי דירה ראשונה במחיר ממוצע של 1.37 מיליון שקל, לעומת 1.4 מיליון שקל ברבעון השני. בסך הכל, מדובר בירידה ממוצעת של 2.6% במחירי הדירות שרכשו הצעירים.

לאור ממצאי הסקירה, בממשלה יכולים אולי להתנחם בכך שבניגוד למה שקרה בעקבות תוכנית מע"מ 0% של לפיד, הפעם הצעדים הממשלתיים לא גרמו לריסון הביקוש לדירות בשוק. מצד שני, אם רוכשי הדירות אינם מפתחים ציפיות להשפעה כוללת של מבצעי מחיר למשתכן - זאת יכולה להיות סיבה טובה לדאגה לקובעי המדיניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker