דואגים לצעירים? "הממשלה מקדמת מגדלי יוקרה בוועדה לתכנון מהיר"

על פי התוכנית, יוקמו בצפון נתניה 18 מבנים, בני 751 יחידות דיור, שהגבוה שבהם יהיה בן 30 קומות ■ תושבים באזור: "תופסים טרמפ על הוועדה" ■ האוצר: "הוותמ"ל נותנת מענה למצוקת הדיור דרך קידום ואישור תוכניות משמעותיות למגורים במסלול ייעודי, בכל הארץ"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור – ותמ"ל – שהוקמה לצורך קידום מהיר של תכניות אמורה לקדם גם תכניות למתחמי יוקרה? שאלה זו צצה מתוכנית שמקדמת הוועדה לצפון-מערב נתניה, ממנה עולה בבירור כי מדובר בתוכנית למגדלי יוקרה.

תושבים מיישובים בעמק חפר וצפון נתניה הקימו ועדי פעולה במטרה לעצור תוכנית תמ"ל 1010 של הותמ"ל, להקמת 751 דירות במגדלים בצפון מערב נתניה. המתנגדים טוענים, בין היתר, כי באיצטלה של מצוקת הדיור, והצורך לאשר דירות חדשות במהירות, המדינה ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מקדמות פרויקטים יוקרתיים, שמנוגדים הן לתכלית הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמי מועדפים) והן להבטחותיו של שר האוצר, משה כחלון, לשווק את כל הקרקעות למגורים של רמ"י במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן".

שכונת עין התכלת בנתניה, בסמוך לאזור שבו מתוכננת בנייה של מחיר למשתכן
שכונת עין התכלת בנתניה, בסמוך לאזור שבו מתוכננת בנייה של מחיר למשתכןצילום: טל כהן

מדובר בתוכנית שכוללת שטח של 81 דונם, ואשר נמצאים מזרחית למלון בלו-ביי בנתניה, בצמוד לשכונת עין התכלת, סמוך למושב אביחיל ולשכונה החרדית הנתנייתית קרית צאנז, למושב חבצלת השרון וליישובים הקהילתיים שושנת העמקים וצוקי ים. רוב השטחים של התוכנית הם שדות בור, כיום, והמבנה היחיד שנמצא עליו הוא בית עולים של הסוכנות היהודית ועמיגור.

על פי התוכנית, אותה מתכנן יוסי פרחי מפרחי-צפריר אדריכלים, יוקמו במקום 18 מבנים, בני 751 יחידות דיור, שהגבוה שבהם, בן 30 קומות (29 קומות עם קומת גג חלקית), נמצא בצפון מזרח המתחם; לא רחוק ממנו יוקם מגדל של 23 קומות, ארבעה מגדלים של 16 קומות עם קומת גג, ויתר המבנים, 12 במספר, יהיו בני 6 קומות בתוספת קומת גג. למעון העולים יתווספו זכויות להקמת 300 יחידות דיור. במערב המתחם תוקם אטרקציה תיירותית בנוסח בריכה לגלישת גלים. חמישית מהדירות בכל מבנה יהיו של לא יותר מ-80 מ"ר, כולל ממ"ד, והשטח הממוצע הכולל של הדירות יגיע ל-110 מ"ר.

בעיריית נתניה העריכו במסמך שהעבירו לידי הותמ"ל כי השכונה החדשה תכלול כ-3,200 תושבים, וכי צורכי הציבור שלהם ניתנים למענה, בין היתר בהסתמך על התשתיות של שכונת עין התכלת הוותיקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תושבי עין התכלת וקרית צאנז הסמוכות, המושבים חבצלת השרון ואביחיל והיישובים שושנת העמקים וצוקי ים, הקימו ועדי פעולה נגד קידום התוכנית. יו"ר הוועד המקומי חבצלת השרון, איתי לוין: "בישיבה שהיתה לנו בותמ"ל הוברר כי לתוכנית ליקויים קשים בכל הקשור לתשתיות תחבורה וביוב. ואולם, עיקר הביקורת שלנו מתמקד בנסיון להריץ בותמ"ל, שנועדה לקדם תכניות דיור מוזלות לצעירים, תוכנית למגדלי יוקרה על הים למיליונרים ולתושבי חוץ, כאילו שאלה יחידות הדיור שחסרות. מגדלים של 16-30 קומות, עם מספר קומות חניה תת קרקעית, שהתוכנית מציינת אפשרות להקים בהם חדרי כושר, אינם מוזלים, לא מיועדים לזוגות צעירים, וגם לא ישווקו במסגרת 'מחיר למשתכן'. אם רוצים לקדם תוכנית כזו – שיקדמו במסלולים הרגילים, ולא ינסו לתפוס טרמפ על ועדה שמאשרת תכניות במהירות".

הותמ"ל היתה במקור יוזמה של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, והיא אושרה בכנסת ביולי 2014, במסגרת הוראות שעה, ומטרותיה, כפי שצויין אז בחוק היו: הגדלת היצע דירות, יצירת היצע יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך ויצירת היצע של יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך במחיר מופחת.

ואולם זמן קצר לאחר אישור החוק, הממשלה חדלה מלתפקד, עד שבסוף 2014 פורקה. במסגרת הממשלה הנוכחית, לותמ"ל ניתנו סמכויות נרחבות יותר ממה שניתנו לה בגרסתה המקורית.

נקודה בולטת היא, שמינימום הדירות שמותרות לדיון בותמ"ל הוא 750, ואילו במקרה זה מדובר ב-751 דירות ועוד 300 יחידות דיור במסגרת מעון העולים.

מהאוצר נמסר בתגובה: "הוותמ"ל נותנת מענה למצוקת הדיור דרך קידום ואישור תוכניות משמעותיות למגורים במסלול ייעודי, בכל הארץ. בהתאם לחוק הוותמ"ל, 30% מיחידות הדיור בתוכנית יהיו מיועדות להשכרה לטווח ארוך. קביעת מסלול השיווק לגבי יתר היחידות, כדוגמת מסלול 'מחיר למשתכן', הינה בשלב השיווק ולא התכנון, ולכן אינה רלוונטית עתה.

"עוד נציין כי תוכנית 'עין התכלת' בנתניה שהוותמ"ל החליטה על הפקדתה אתמול, קובעת 20% דירות קטנות, וכ-400 יח"ד לדיור מוגן במחיר מופחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker