משרד השיכון מנסה לטרפד הקמת רשות להתחדשות עירונית: "יש לנסח חוק חדש"

שנה וחצי לאחר שהוסכם על נוסח החוק, מבקש המשרד לגדוע את המהלך להקמת הרשות שאמורה לקדם את תחום ההתחדשות העירונית, ומבקש לקדם חוק חדש שיגדיל את סמכויותיו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אי-הסכמות חריפות בין משרדי הממשלה השונים מעכבות ומחבלות במאמצים לקדם את תחום ההתחדשות העירונית בישראל. לאחר יותר משנה וחצי של הליך חקיקה, שאמור היה להגיע לסיומו במושב הכנסת הנוכחי, הפתיע ביום ראשון משרד השיכון את כלל הגורמים המעורבים בהליך להקמת הרשות, כשדרש להתחיל את הליך החקיקה מחדש. הסיבה לדרישה היא התנגדות חריפה מצד המשרד להקמת הרשות בתצורה שקובע החוק.

מקורבים לנושא מעריכים כי ההתנגדות העמוקה נובעת מחשש מצד העומדים בראש המשרד - שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, והמנכ"ל, אשל ארמוני - כי הקמת הרשות כיחידה בעלת רמת עצמאות גבוהה יחסית תהווה נגיסה נוספת בסמכויות המשרד, שגם כך קוצצו משמעותית עם הקמת הממשלה.

תמ"א 38 ברעננה
תמ"א 38 ברעננהצילום: עופר וקנין

המהלך להקמת הרשות נמשך כשנה וחצי, עוד מימי כהונת הממשלה הקודמת. הרעיון המקורי של שרי השיכון והאוצר הקודמים, אורי אריאל ויאיר לפיד, היה להקים רשות לקידום התחדשות עירונית בשכונות ותיקות - שתהיה כפופה לשר השיכון, אך תיהנה מעצמאות ארגונית וניהולית גבוהה יחסית כרשות שאינה מהווה חלק ממשרד ממשלתי. זאת, לנוכח מיעוט הפרויקטים שהוקמו במסגרת פינוי-בינוי, והקשיים הרבים המוערמים על פרויקטים מסוג זה.

החקיקה להקמת הרשות נקטעה עם התפזרותה המוקדמת של הכנסת, וביוני 2015 החליטה הממשלה הנכנסת על המשך החקיקה, והכנת החוק הועברה לידי ועדה מיוחדת בראשותו של ח"כ אלי כהן (כולנו). ואולם עד מהרה התברר כי בניגוד להרמוניה היחסית ששררה בין האוצר למשרד השיכון בקידום הקמת הרשות בקדנציה הקודמת, לגלנט ולארמוני התנגדות עזה לחלק ממאפייני הרשות המתוכננת.

הסערה החלה כאשר לאחר כשנה וחצי של ניסיונות לקדם את החוק, הציג שלשום משרד השיכון גרסה חדשה לחוק - השונה מהותית מזו הקיימת, לתדהמת כל העוסקים בנושא במשרדי הממשלה השונים. תכתובות מייל שהגיעו לידי TheMarker מעלות ביקורת חריפה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, על התנהלות משרד השיכון.

במייל ששלח לכל המעורבים בהכנת החוק במשרדי השיכון, האוצר, הפנים והמשפטים, קבע כי הנוסח החדש שהציג משרד השיכון שונה מהותית מנוסח החוק הקיים, סותר עמדות מקצועיות של כמה משרדי ממשלה, וכי בכל מקרה קידומה של גרסה כה שונה מצריך את התחלת הליך החקיקה מאפס.

עוד כתב קמיניץ, כי המבנה החדש ליחידה המוצע על ידי משרד השיכון אינו ברור, וחלק גדול מהתיקונים המוצעים אינם ברורים גם הם, "מחייבים חשיבה מחודשת עם המחלקות במשרד המשפטים ועם הנציבות. יש חזרה מסיכומים מפורשים עם משרד המשפטים...הגדלתם לעשות עת ניסחתם תיקונים להצעת חוק של משרדים אחרים בלי להתייעץ עמם בכלל בעניין זה".

נקודת המחלוקת המרכזית - מעמד הרשות ביחס למשרד השיכון

בתגובה השיב היועץ המשפטי של משרד השיכון, עו"ד אלעזר במברגר, כי גרסה חדשה זו "משקפת את עמדת שר השיכון הנוכחי, כדי שנראה מה הם הפערים, ולאור זאת - מהו המסלול הנדרש לקידומה". הוא הוסיף כי "נוסח זה אינו מקובל על כלל הגורמים בממשלה ולא טענו לרגע אחרת...לפיכך, אין כל מחלוקת כי יש לחזור ולגבש נוסח תזכיר חוק חדש".

יואב גלנט
יואב גלנטצילום: ליאור מזרחי

נקודת המחלוקת החריפה ביותר נוגעת למעמדה של הרשות ביחס למשרד השיכון. בעוד שהצעת החוק כפי שגובשה לראשונה קובעת כי הרשות תנוהל על ידי מליאה של נציגי משרדי ממשלה שונים, בראשות שר הבינוי והשיכון, באופן שמזכיר את מועצת מקרקעי ישראל, במשרד השיכון הנוכחי מבקשים כי הרשות תוכפף למנכ"ל המשרד, באופן שיאפשר לו את הכתבת מדיניותה של הרשות בצורה אבסולוטית.

מנגד, באוצר חוששים מהשארת תחום ההתחדשות העירונית, שאליו מתכוונים באוצר להפנות תקציבים רבים בשנים הקרובות, תחת שליטת משרד ממשלתי אחד ללא בקרה. באוצר חוששים מפוליטיזציה של התחום והפניית התקציבים לצרכים סקטוריאליים ופוליטיים ולשם מינוי מקורבים.

בנוסף, אוזלת היד שגילה המשרד עד כה בקידום תחום ההתחדשות העירונית גם היא אינה תורמת למוטיבציה באוצר להשאיר תחום זה בשליטתו הבלעדית. אם כי בהקשר זה יש לציין כי לרשות משרד השיכון עמדו מעט מאוד משאבים בנושא, וכי "אגף" ההתחשות העירונית הפועל כיום במשרד מונה שלושה-ארבעה עובדים בלבד.

בעוד שהמחלוקת הנוגעת לאופן השליטה ברשות היתה גלויה וידועה, בנוסח החדש שהעביר משרד השיכון התגלו שינויים נוספים המהווים חידוש. בין היתר, ביקש המשרד להפחית את שיעורי ההסכמה בקרב תושבי מתחם המיועד להתחדשות עירונית, במטרה שיהיה ניתן לכפות קידום פרויקט על יתרת הדיירים המסרבים לפי חוק הדייר הסרבן (כיום נדרש מינימום 80% הסכמה במתחם ומינימום שני שלישים בכל אחד מהבניינים). עוד ביקש השיכון לקצץ בהיטלי ההשבחה שיהיה על היזם לשלם לרשות המקומית.

ממשרד השיכון נמסר: "במסגרת הקמת הרשות להתחדשות עירונית הועברו מספר תיקונים להתייחסות הגורמים המקצועיים. התיקונים נועדו להבטיח את בניית הרשות כגוף יעיל ומשפיע. לא מדובר בתזכיר חוק חדש, כי אם בכמה תיקונים שהוגשו זה מכבר, שזוכים להסכמה רחבה בקרב מרבית השותפים. אנו צופים כי העבודה המשותפת הנוגעת לתיקונים תושלם בימים הקרובים, וכי החוק המתוקן יעלה להצבעה במושב זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ