ענבל אור נחקרה ברשות המסים; ביום רביעי - דיון בבית המשפט

אברהם וולך, שרכש דירה וביטל את העסקה מפני שנמכרה למישהו אחר, דורש להשיב לו 400 אלף שקל - בטענה ש"החברה מצויה במצב של חוסר יכולת לפרוע את חובותיה"

יסמין גואטה
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענבל אור נחקרה היום (א') במשרדי רשות המסים בירושלים במשך שעות ארוכות. במקביל, דחה בצהריים השופט איתן אורנשטיין את הבקשה לפירוק חברת אור סיטי נדל"ן שבבעלות ענבל אור אך הורה על מתן צו זמני האוסר על ביצוע כל דיספוזיציה (העברת בעלות) בנכסי החברה, שלא במהלך העסקים הרגיל שלה. אורנשטיין יקיים דיון בתיק ביום רביעי הקרוב.

הבקשה הוגשה על ידי אחד מרוכשי הדירות פחות משבוע לאחר המעצר של  ענבל אור, וסמנכ"ל הכספים של חברת אור סיטי נדל"ן, דרור גלעדי. הרוכש, אברהם וולך, שקנה דירה בסוף אוקטובר וביטל את העסקה מפני שנמכרה למישהו אחר, דורש להשיב לו 400 אלף שקל. את הדרישה הוא בחר להגיש במסגרת בקשה לפירוק החברה ולא תביעה אזרחית, בטענה ש"החברה מצויה במצב של חוסר יכולת לפרוע את חובותיה". עם זאת, הרוכש לא הציג שום מסמך או נספח שמעיד על מצבה הפיננסי של החברה.

ענבל אור
ענבל אור, היוםצילום: אמיל סלמן

על פי בקשת הפירוק, וולך חושש שעם המעצרים של שני בעלי תפקידים בחברה יש צורך למנות לה בעל תפקיד "שיפקח על פעילותה ויבטיח שלא תבוצע בה הברחת נכסים וזאת נוכח המצב העגום אליו נקלעה".

הבקשה לפירוק חברת אור סיטי נדל"ן, שמתפרשת על פני ארבעה עמודים בלבד, הוגשה על ידי וולך לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי עו"ד אבנר כהן, ממשרד כהן וילצ'יק ושות'. במקביל, הוגשה בקשה נוספת למנות את כהן למפרק זמני של החברה.

"התנהלות החברה מלמדת כי היא חדלת פרעון"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

וולך ביקש להצטרף לשתי קבוצות רכישה בפרויקט ברחוב צ'לנוב בתל אביב ורחוב הדר 1 ברמת גן. לאחר כמה ימים הוא ביקש לבטל את העסקה ברמת גן ולהישאר רק בקבוצת הרכישה בתל אביב. הודעה הועברה לחברה וסוכם כי הכספים אשר שולמו לפרויקט ברמת גן - יועברו לפרויקט בתל אביב. בסך הכל, שילם וולך לחברה 400 אלף שקל בשתי המחאות, שנפרעו ובגינן התקבלה חשבונית מס.

על פי טופס ההצטרפות של וולך לקבוצה, סוכם שהוא ירכוש את יחידה מספר 12 - אלא שהתברר כי דירה זו נמכרה לפני כן לרוכש אחר. בסוף דצמבר (29.12.15) נפגש וולך עם הנאמנים של הפרויקט, ובה התברר שהכספים ששילם אינם מוחזקים בנאמנות אצלם. כששאל מדוע, הם השיבו לו כי לא ניתן היה להעביר את הכספים שלו לחשבון הנאמנות בגלל שהדירה נמכרה לאדם אחר, ונרשמה על שמו הערת אזהרה.

יום לאחר הגילוי (30.12.15), הודיע וולך לחברה שהוא מבטל את הסכם ההצטרפות ודרש להשיב לו 400 אלף שקל. החברה השיבה לו כי הוא צריך לחתום על טופס ביטול, ושלחה לו את המכתב רק בסוף ינואר (25.1.16). וולך חתם באותו היום על טופס הביטול ושלח אותו לחברה. על הטופס ציון כי לרשות החברה עומדים 75 ימים להשיב את הכספים מיום החתימה של החברה על הטופס - אך החברה לא חתמה על הטופס. כשבועיים לאחר מכן, וולך פנה לחברה בדרישה שזו תחתום על טופס הביטול לאלתר, אך שוב החברה לא חתמה על טופס הביטול.

ענבל אור
ענבל אור. החקירה נמשכתצילום: אמיל סלמן

"התנהלות זו של החברה מלמדת כי החברה חדלת פרעון ואין באפשרותה להשיב את הכספים לידי וולך", כך לפי בקשת הפירוק. "חמור מכך, התנהלות החברה אל מול המבקש, שעה שמכרה לו דירה שנמכרה לאחר, הינה הונאה של ממש. התנהלות זו מהווה לכשעצמה מעשה שמייצר עילת פירוק ואין מדובר בטעות בתום לב, מדובר בפעולה מכוונת שמטרתה הונאת הרוכש".

עוד הוא מוסיף, כי המעצרים של אור וגלעדי - בחשד להונאת מע"מ בהיקף של מיליוני שקלים והעדר דיווח של עסקאות בעשרות מיליוני שקלים - מעלים את הצורך למנות בעל תפקיד "שיפקח על פעילותה ויבטיח שלא תבוצע בה הברחת נכסים".

עורכי הדין אודי ברזילי ורונן רוזנבלום המייצגים את אור סיטי נדלן ואת ענבל אור מדווחים כי לבקשתם "מתקיימת היום חקירה ארוכה וממצה על מנת לסיים עם ההליך כמה שיותר ושהצדק יצא לאור. הליכי החקירה יימשכו גם בימים הקרובים. חשוב לציין שהחקירה מתנהלת במקצועיות, אדיבות וענייניות תוך שיתוף פעולה מלא".

מאור סיטי נדל"ן נמסר בתגובה כי "אנו עומדים אחר התחייבויותנו להשבת הכספים, המבקש יקבל את כספו במועד המוסכם החתום על ידו. הבקשה כפי הנראה תימחק באותה המהירות שבה הוגשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker