המדינה תפקיע מאות מטרים ברחוב ארלוזרוב בת"א להקמת הקו הסגול

מתוכנית הקו הסגול, שכבר לא ניתן להגיש לה התנגדויות, עולה כי 4 מטרים של חצרות וחניות יופקעו מרוב הבניינים ברחוב ■ בעלי נכסים באזור: "התוכנית לא פורסמה כראוי" ■ עיריית תל אביב: "חברת נ.ת.ע אחראית על ההפקעות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תוכנית הקו הסגול של הרכבת הקלה, שאתמול (א') הסתיים שלב הגשת ההתנגדויות בגינן, מפקיעה מרוב הבניינים שבשני צידי רחוב ארלוזורוב בתל אביב שטחים בגודל 4 מטרים - שכוללים מדרכות, חצרות וחניות.

הקו הסגול הוא קו עילי, שמתוכנן לעבור מרכבת סבידור (ארלוזורוב) מערבה לאורך רחוב ארלוזורוב, דרומה ברחוב בן יהודה, מזרחה דרך הרחובות לוינסקי ואלוף שדה עד לרמת גן, קרית אונו, גבעת שמואל, אור יהודה ויהוד-מונוסון.

מתחם בנייה של הרכבת הקלה ליד תחנת ארלוזורובצילום: עופר וקנין

הקו נמצא עדיין בתכנון, ויעברו שנים ארוכות עד שיחלו עבודות הבנייה בפועל. לא ניתן עדיין לתבוע פיצוי בגין ההפקעות שנגזרות מהתוכנית - אך יהיה ניתן לתבוע פיצוי בעת ההפקעה בפועל. לחלופין, יש אפשרות לתבוע בגין ירידת ערך הנכסים (גם ללא הפקעה), לאחר אישור התוכנית.

"נזק של עשרות מיליונים למגרש"

עורך הדין עופר טויסטר, שמייצג בעלי נכסים בתוואי הקו הסגול, מסביר כך: "התוכניות של הקו הסגול והירוק הן תוכניות של הוועדה לתוכנית תשתיות לאומיות (תת"ל). אנחנו מייצגים שני מגרשים ברחוב ארלזורוב בתל אביב, שנפגע מהקו הסגול. לאורך רחוב ארלוזורוב, מדרך נמיר עד רחוב בן יהודה, יש הפקעה של 4 מטרים משני צדי הכביש. בבן יהודה יש גם הפקעה מדרום לרחוב בן גוריון".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

להמחשה, ברחוב ארלוזורוב יש כ-200 בניינים, וההפקעה חלה על רובם. היא לא תחול על כ-20 בניינים ברחוב, שנמצאים מערבית לרחוב בן יהודה, בחלק ברחוב שאינו בתוואי הקו; וכמו כן לא תחול בכמה בניינים לאורך התוואי, בחלק שבין הרחובות ויצמן והנרייטה סולד.

טויסטר מסביר את אופי ההפקעה: "בבנייה קיימת, ההפקעה תגיע עד קו הבניין, והדיירים ימצאו את עצמם יושבים על המדרכה. המדידה של 4 מטרים מתחילה מקצה המדרכה שקיימת היום, ותגיע עד העמודים של הבניין - שבדרך כלל נמצאים בקצה הבניין הבנוי. אם יש חצר קדמית או חניות שרשומות בטאבו, הן יופקעו".

בנוסף, תוכניות הבנייה של בניינים חדשים שייבנו במסגרת של התחדשות עירונית (תמ"א 38) יצטרכו לעבור תיאום מול נ.ת.ע (נתיבי תחבורה עירוניים). טויסטר מסביר כי במקרים מסוימים נ.ת.ע לא תאפשר הקמת כניסה לחנייה של הבניין, ובנוסף יש שבעה בניינים שבהם גם ללא התחדשות "נחסמת הכניסה לחנייה בחצרותיהם", לפי לשון התוכנית. מדובר בבניינים שמספרם 23, 25, 31, 33, 47,63, ו-67.

"הנזק במגרש שבו מפקיעים 4 מטרים וגם מונעים בו כניסה לחניה הוא בגובה עשרות מיליוני שקלים, שיגיעו מכספי ציבור. לפי בדיקות שעשינו, עם קצת מאמץ ניתן לצמצם את הנזק. לא חייבים להפקיע, אפשר לתת זיקת הנאה לציבור, ולא לפגוע בזכויות הבנייה או בכניסה לחניון. בחלק מהמקרים שבדקנו, התוכנית מדברת על מדרכה ברוחב של כ-7.5 מטרים. לתחושתי לא עשו מספיק מאמץ כדי שהפגיעה תהיה זניחה", הוא מוסיף.

"אנשים פה לא 
יודעים על התוכנית"

טויסטר מייצג שני בניינים - שיעור קטן מכלל הבניינים שנפגעים מהתוכנית. "הבעיה היא שאנשים לא מודעים לתוכנית. פנו אלינו מעט אנשים, ומספר ההשגות היה מצומצם לדעתי, ולא שיקף את היקף הבעיה. מהניסיון שלי, כולם יודעים להתנגד למרפסת שסוגר שכן, אבל לתוכנית בהיקף כזה הם לא יודעים להתנגד".

עו"ד אמיר דורון, שבבעלותו משרד ברחוב ארלוזורוב 130, מסכים עם טויסטר, ומנסה לעורר את תושבי הרחוב הלא מודעים. "אנשים פה לא יודעים על התוכנית. היא לא פורסמה כראוי. אני גיליתי עליה היום במקרה, בגלל מכרה שהתקשרה אלי - וברחוב יש גם שמאי מקרקעין מאוד מוכר שלא ידע מזה דבר, ועורכי דין שמתעסקים בנדל"ן שהופתעו לשמוע עליה. לכן, ביום חמישי האחרון תליתי פתקים בכניסות של 80 בניינים, וקיבלתי לפחות 130 טלפונים. במוצאי שבת פתחתי את המשרד ל-30 אנשים שהגיעו כדי להספיק להגיש התנגדות בזמן - עד אתמול".

דורון טוען שההפקעה צריכה להיות מידתית, ומצביע על כמה בניינים בקטע שבין רחוב ויצמן והנרייטה סולד, שבהם אין הפקעה. משמע, רוחב המדרכה שם מספיק כדי אפשר לרכבת לעבור. לעומתם, יש בניינים שבהם מפקיעים את כל קומת העמודים המפולשת.

"משנים את כל הציביון של הרחוב, מבטלים את הגינון ומפקיעים את החניות - וזה כנראה מיותר", מוסיף דורון. "אפשר אולי לצמצם את הכביש, להוריד נתיבים, להפוך אותו לחד-סטרי או לחסום תנועה - כדי לא להיאלץ לפגוע בבניינים".

תביעה - רק לאחר ההפקעה בפועל

תושבי ארלוזורוב עדיין לא יכולים בשעה זו לדרוש פיצוי בגין ההפקעה. לאחר אישור התוכנית, ניתן יהיה לתבוע במשך שלוש שנים תביעת פיצוי בגין ירידת ערך של הנכס לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה. זאת, מכיוון שאת הפיצוי בגין ההפקעה אפשר לתבוע רק כשההפקעה מבוצעת בפועל (לא רק בהתבסס על תוכנית). עם זאת, אי-הגשת התנגדות לתוכנית אינה שוללת את הזכות לפיצוי בגין הפקעה או ירידת ערך.

השמאי אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים, מסביר כיצד מעריכים את שווי ההפקעה: "את ההפקעה מעריכים לפי השווי במצב הקיים, ולא לפי מה שהולך להיבנות בעתיד. למדרכה ולמבנה יש שווי שונה, בתלוי בייעוד הקודם של הקרקע. יש גם הערכה של ירידת שווי הנכס, אבל צריך לזכור שהרכבת עוברת בצירים רועשים, מזוהמים ועמוסים - ומאחר שהיא חשמלית ובחלקה תת-קרקעית, היא מפחיתה את המדדים הללו. כשבודקים את ירידת השווי, מביאים בחשבון גם את השיפור והתרומה שהרכבת מביאה. הקו האדום, למשל, תורם לעסקים לאורך התוואי, על אף שהם נפגעים במהלך הבנייה - אבל על מהלך הבנייה אי-אפשר לתבוע פיצוי. בתביעת פיצוי בודקים את המצב התכנוני לפני התוכנית לעומת המצב כשהעבודות יסתיימו".

עו"ד עופר טויסטרצילום: אייל טואג

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "פרויקט הרכבת הקלה הינו פרויקט ממשלתי, שמבוצע על ידי חברת נ.ת.ע, והיא האחראית על אישור התוכנית - כולל הליך ההפקעות - ויש לפנות אליהם לקבלת מענה מלא. תהליך ההפקעה בתוואי הקו הסגול יתבצע בעתיד, לאחר אישור התכנית ולפני היציאה לביצוע הפרויקט, כפי שבוצע במסגרת הקו האדום. עיקר ההפקעות בקו הסגול הן ברחוב ארלוזורוב, שבו ההפקעות הן של חצרות קדמיות, עד לקווי הבניין בתוכניות תקפות, ואין הפקעות של מבנים. בנוסף, יש כמה מקרי הפקעה במזרח העיר, כשחלק מההפקעות הן של מבנים שנמצאים בתוך זכות דרך מאושרת.

"המועד להגשת התנגדויות הסתיים בשבוע שעבר. דרך ההפקעה טרם נקבעה; המדינה יכולה להפקיע בדרך של הפקעת שר אוצר (על ידי המדינה) או באמצעות הוועדה המקומית, כפי שבוצע במסגרת הקו האדום. במרבית המקרים בהפקעות הקו האדום, נקבע גובה הפיצוי לפי פסיקת בית משפט ובמיעוטם הוא נקבע בהסכמה.

מנ.ת.ע נמסר בתגובה: "על פי תוכנית המתאר של עיריית תל אביב-יפו, רחוב ארלוזורוב מתוכנן להיהפך לרחוב עם שימושים מעורבים למגורים ולמסחר. הרחוב המתוכנן בקטע זה מאפשר מדרכות רחבות ושבילי אופניים. החלטת העירייה לשלב את ביצוע העבודות של הקו הסגול עם עבודות השדרוג המשמעותיות של ארלוזורוב על פי תכנית המתאר היא החלטה מקצועית נכונה, שתצמצם משמעותית את הפגיעה בתושבים בתקופת העבודות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker