תכנון ובנייה

כחלון רוצה לגזור את הסרט

הרחבת סמכויות הוותמ"ל אמורה לייצר "מסלול מהיר", העוקף את הוועדות המחוזיות והמקומיות - כשתוצאות החלטותיהם ילוו את תושבי המדינה שנים רבות

מארק שיפמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביולי 2014 אישרה הכנסת את החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים לדיור. עוד בטרם יבש הדיו על החוק, אנו מתבשרים כי שר האוצר, משה כחלון, מקדם תיקון לחוק, שצפוי להרחיב באופן משמעותי את סמכויותיה של הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל). התיקון לחוק יאפשר לוותמ"ל לדון גם בתוכניות פינוי־בינוי ובתוכניות של קרקע פרטית, כשהקרקע בבעלות של יותר מ-50 בעלים וחלקו של כל בעלים פחות מ-15%.

תומכי התוכנית טוענים כי פרק הזמן שיידרש לאישור תוכנית בוותמ"ל יהיה קצר משמעותית מההליך הרגיל - דבר שיוביל להגדלת היצע הדירות בשוק. לכן, תומכי התוכנית מעוניינים שגם תוכניות פינוי־בינוי יידונו בוותמ"ל. ואולם כאן בדיוק טמונה הבעיה. הסטת התוכניות מהנתיב הרגיל לנתיב הוותמ"ל רק תסיט עומס עבודה ממסלול אחד למשנהו. כדי שהוותמ"ל תוכל לעשות את עבודתה נאמנה, יהיה צורך להעמיד לרשותה יועצים שונים בתחומי התנועה, איכות הסביבה, הנוף ועוד. האם הוותמ"ל תהווה תחליף מהיר לקידום תוכניות גדולות ומורכבות? אני סבור כי הוועדה אינה ערוכה למשימה זו - ודאי לא כשמדובר בתוכניות רבות.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: עופר וקנין

הרחבת סמכויות הוותמ"ל אמורה לייצר "מסלול מהיר", העוקף את הוועדות המחוזיות והמקומיות ומעניק לוועדה שיקול דעת להכריע בסוגיות תכנוניות כבדות משקל, כשתוצאות החלטותיהם ילוו את תושבי המדינה שנים רבות. מיהם חברי הוועדה? נציגי משרדי הממשלה. מהי משימתם? להאיץ את הליכי התכנון ולספק תוצאות וסטטיסטיקות שיוכיחו כי הממשלה (ובעיקר שר האוצר) פועלת להגדלת היצע הדירות בשוק ולהורדת רמת המחירים.

כחלון רוצה לגזור את הסרט ולנאום את הנאום - ואולם החוק המקורי לקידום מתחמי בנייה והצעת החוק החדשה שופכים את התינוק עם המים. חוק התכנון והבנייה, המלווה אותנו מ-1965, עבר ועובר תיקונים מעת לעת. התיקון הגדול האחרון (תיקון 101 לחוק) חיזק את הוועדות המקומיות (במיוחד את הוועדות החזקות) והוסיף להן סמכויות שהיו עד כה נחלת הוועדות המחוזיות. מתן סמכויות לוותמ"ל לפעול בתחומי התכנון של הוועדות המקומיות והמחוזיות הוא צעד הנוגד את תיקון 101 לחוק. החוק החדש אמנם עשוי להניב תוצאות מהירות - אך התוצאות האלה עלולות להתברר כפזיזות, והנזקים ילוו אותנו שנים רבות.

אזור אפולוניה בהרצליה
אזור אפולוניה בהרצליהצילום: איציק בן מלכי

אין צורך בוועדה חדשה שתקים עליה מערך ביורוקרטי חדש של פקידים. חוק התכנון והבנייה מעמיד כלים רבים לקידום תוכניות בניין עיר, ואף קובע לוחות זמנים, אבל הוועדות אינן עומדות בלוחות הזמנים, בעיקר בשל מחסור בכוח אדם מיומן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במקום לממן ועדה חדשה, שספק רב אם תהיה לה היכולת המקצועית לקדם תוכניות רבות ומורכבות, מוטב להשקיע את כספי הציבור בתמיכה בוועדות המקומיות היעילות. נכון יהיה להקים ועדה ממשלתית "רזה", שתבדוק את תפקודן של הוועדות המקומיות והמחוזיות ותעניק להן תמריצים בהתאם לתפקודן. ועדה זו צריכה להיות מורכבת מצוות מקצועי המתמחה בתכנון ערים, ולא מנציגי משרדי הממשלה.

ועדות מקומית יעילות, העומדות בדרישות החוק ובלוחות הזמנים, ייהנו מתמריצים כספיים שיממנו ישירות את הכנת התוכניות ואת אנשי המקצוע הדרושים לכך, וכן גם את החוקר שישמע את ההתנגדויות לתוכנית, וזאת בפרק זמן מהיר ככל הניתן. כך תושג המטרה שלה כיוונו בחוק לקידום הבנייה במתחמים, בתיאום מלא עם ועדות התכנון הקיימות. כך מושגת הרמוניה תכנונית, שעדיפה על שיטת ההנחתה הממשלתית מלמעלה.

הכותב הוא עורך דין ממשרד שיפמן ספיר שטורם ושות', המתמחה במקרקעין, תכנון ובנייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker