הממשלה תתבקש לאשר: אכיפת עבירות בנייה תועבר לרשויות המקומיות הערביות - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממשלה תתבקש לאשר: אכיפת עבירות בנייה תועבר לרשויות המקומיות הערביות

המלצות ועדת המנכ"לים לבחינת הבנייה הבלתי חוקית ברשויות הערביות יוגשו לאישור הממשלה בקרוב ■ ההצעה: האכיפה תועבר לרשויות, הקנסות יוגדלו, ויחידת האכיפה הארצית תוכל להוציא צווי הריסה - ואף להשתמש בכוח סביר לשם כך

2תגובות

ועדת השרים לענייני המגזר הערבי, וכן הממשלה, צפויות לדון בקרוב בהמלצות הרגישות בנוגע לבנייה הבלתי חוקית ברשויות הערביות. צוות מנכ"לים - בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, ובהשתתפות המנכ"לים של משרדי האוצר, המשפטים והפנים - גיבש המלצות שעיקרן העברת הסמכות והאחריות על האכיפה של עבירות הבנייה ביישובים הערביים לידי הרשויות הערביות.

ההמלצות בנויות בשיטת "המקל והגזר" - יחד עם האחריות, יקבלו הרשויות הערביות גם סמכויות אכיפה ותקציבי אכיפה, וכן זכות להקמת ועדת תכנון מקומית. אם הן לא יעמדו באחריות ולא יאכפו את עבירות הבנייה, הן יאבדו את כל הסמכויות שלהן בנושא, והמדינה תיכנס בנעליהן ותאכוף את עבירות הבנייה במקומן. בנוסף, ההמלצות כוללות החרפה של הענישה בגין עבירות בנייה והרחבה דרמטית של סמכויות האכיפה של היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה.

בניה בלתי חוקית
יובל טבול

העיקרון: שילוב 
של סמכות ואחריות

הדיון בעבירות הבנייה ביישובים הערביים רגיש מאוד מבחינה פוליטית, בשל התנגדות של שרים בכירים בליכוד - בראשם יריב לוין וזאב אלקין - למתן סיוע ותקציבים לרשויות הערביות, אם אלה לא יטפלו קודם בעבירות הבנייה בתוכן. שני השרים הציבו את הדרישה לטיפול בעבירות הבנייה כתנאי להעברת תקציבים של יותר ממיליארד שקל לרשויות הערביות, כחלק מפרק הדיור בתוכנית החומש לסיוע ליישובים הערביים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החלטת הממשלה לגבי יישום תוכנית החומש החריגה את פרק הדיור, והתנתה את יישומו בהגעה להסכמה לגבי אכיפת עבירות הבנייה במגזר. הצעת ההסכמה היא זאת שתובא בקרוב, כנראה כבר בימים הקרובים, לאישורן של הממשלה ושל ועדת השרים לענייני המגזר הערבי - ואולם אין ודאות כי מובטח לה רוב.

העיקרון המנחה של המלצות צוות המנכ"לים הוא שילוב של סמכות עם אחריות: "הצוות מציע תפישה חדשה", נכתב בדברי ההסבר להצעת ההחלטה לממשלה, שלפיהם "הסמכות, האחריות והכלים להתמודדות עם עבירות תכנון ובנייה יוקנו לרשויות המקומיות - בין היתר באמצעות הקמת ועדות מקומיות חדשות והקמות יחידות אכיפה ברשויות שבהן לא תוקם ועדה מקומית. במקרים שבהם הרשות המקומית לא תממש תפישה זו, אף שניתנו לה הכלים לעשות כן - המדינה תיכנס בנעליה באמצעות היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובנייה".

מומשו רק כרבע מצווי ההריסה למבנים בהקמה
צווי הריסה מינהליים שהונפקו - 2014 - 453 במגזר הערבי, 14 במגזר היהודי
צווי הריסה מנהליים שמומשו - 2014 - 114 במגזר הערבי, 2 במגזר היהודי

תקציבי יחידת האכיפה הארצית יוגדלו

ההמלצות מתמקדות בהעברת סמכויות האכיפה על עבירות בנייה לידי הרשויות הערביות. כיום, הרשויות הערביות אינן אוכפות עבירות בנייה, בין השאר משום שאין להן סמכות בנושא - רק ארבע רשויות ערביות בישראל מחזיקות בסמכויות התכנון ביישוב (דרך ועדות תכנון מקומיות). שאר היישובים הערביים חברים בוועדות תכנון מרחביות, שבהן לראש הרשות יש השפעה חלקית בלבד, ולכן הוא מרוחק מתהליך קבלת ההחלטות. ההערכה היא כי הריחוק הזה מאפשר לראשי רשויות ערביות להתנער מאחריות לעבירות הבנייה ביישוב שלהם.

כדי לשנות זאת, הסמכות לאכוף עבירות בנייה תועבר לרשויות, בתוספת תקציבים מתאימים וכלי אכיפה. ההבטחה של העברת סמכויות ותקציבים תלווה בהבטחה נוספת: ברשות שתעמוד באחריות ותאכוף עבירות בנייה, תוקם ועדת תכנון מקומית. 22 ועדות מקומיות אמורות לקום בשנים הקרובות ברשויות הערביות. עם זאת, רשות שלא תעמוד באחריות ולא תאכוף עבירות בנייה - תאבד את זכותה להקמת ועדה מקומית, וכן את כל הסמכויות והתקציבים שניתנו לה לשם אכיפה. בנוסף, יחידת האכיפה הארצית תיכנס בנעליה ותאכוף את החוק במקומה.

יחידת האכיפה הארצית, שסמכויותיה ותקציביה עומדים לגדול משמעותית, היא זו שתפקח על איכות האכיפה ברשויות המקומיות הערביות. היחידה גם תפקח על איכות האכיפה של הוועדות המרחביות, שרבות מהן נוטות לשתף פעולה עם ראשי רשויות, ולנקוט יד קלה לגבי עבירות בנייה ביישובים שבמרחב. יחידת האכיפה הארצית תיכנס גם בנעליהן של ועדות מרחביות שייקבע כי אינן אוכפות את החוק כראוי.

בית המשפט לא יוכל לתת ארכות להריסה

כחלק מהרחבת סמכויותיה, היחידה הארצית תוכל לתפוש כלים המשמשים לבנייה לא חוקית, להוציא צווי הפסקת בנייה וצווי הריסה - ואף תקבל היתר לשימוש בכוח סביר בעת ביצוע צו הריסה. בנוסף, היחידה הארצית תקבל סמכויות פיקוח על הרשויות המקומיות ועל הוועדות המרחביות, לרבות הזכות לשלול מהן סמכויות ולהיכנס בנעליהן כשאינן אוכפות. לשם כל אלה, תקבל היחידה הארצית תוספת תקציב של 22 מיליון שקל בשנה.

גיל אליהו

בנוסף, צוות המנכ"לים המליץ להחריף מאוד את הענישה על עבירות בנייה. כך, בית המשפט לא יוכל לתת יותר ארכות לביצוע צווי הריסה, אלא בתנאים יוצאי דופן, ויוגדלו מאוד הקנסות על עבירות בנייה. הקנסות ייהפכו לקנסות מינהליים גבוהים, מדורגים (בהתאם לחומרת העבירה, כשהעבירה החמורה ביותר היא של בנייה בלתי חוקית על רכוש ציבורי) ומתמשכים (הקנס ימשיך להיצבר כל זמן שהבנייה הבלתי חוקית 
לא נהרסה).

המטרה היא לעבור מענישה פלילית בלבד של צווי הריסה - לענישה אזרחית כלכלית, כך שמי שמפיק טובת הנאה מבנייה בלתי חוקית - ישלם על כך. השינוי נובע מנתוני האכיפה הנמוכים במיוחד של צווי הריסה, בשל הקושי הרב לממש צווי הריסה בישראל. כך, ב–2014, מתוך 55 צווי הריסה שיפוטיים בוצעו רק תשעה. נתוני הביצוע הנמוכים היו דומים גם בשנים קודמות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#