גיאוקרטוגרפיה: התחדשות עירונית ותמ"א 38 שווים 8.4 מיליארד שקל לתושבי המרכז - אך לא מתגמלים את תושבי הפריפריה

תוספת חדר לדירה בתל אביב בפרויקט תמ"א 38 מזכה את בעליה בעלייה של כ-900 אלף שקל בשווייה ■ לעומת זאת, בבית שאן ובקרית שמונה אין כמעט היתכנות כלכלית לתוכניות תמ"א 38 ופינוי-בינוי ■ מנכ"לית גיאוקרטוגרפיה: "ליזם אין כדאיות כלכלית - ותושבי הפריפריה לא יקבלו דבר"

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי

תמ"א 38 והתחדשות עירונית הם כלים בעייתיים לא רק מהבחינה התכנונית - אלא גם מבחינה חברתית. מדובר בשני אמצעים יעילים להגדלת הפערים החברתיים-כלכליים בישראל: בעוד שתושבים במרכז יכולים ליהנות מהטבות כוללות של 8.4 מיליארד שקל מפרויקטים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית, בפריפריה התועלת הכלכלית הגלומה בתוכניות אלה כמעט לא קיימת, עקב ערכי הדירות הנמוכים - כך מעלה בדיקה שערך מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה.

הבעיות של תוכניות ההתחדשות העירונית וחיזוק המבנים למיניהן מוכרות זה מכבר: המדינה הפריטה את הפרויקטים האלה, שנבחנים כיום אך ורק על סמך היתכנות כלכלית. הביקורת הנפוצה ביותר היא שדווקא ביישובים הנמצאים לאורך קו השבר הסורי-אפריקאי, כמות הפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים שואפת לאפס - בה בשעה שבאזור המרכז היזמים דורשים עוד ועוד זכויות בנייה על פרויקטים כאלה.

תמ"א 38 ברעננהצילום: עופר וקנין

בגיאוקרטוגפיה כימתו את כלכליות הפרויקטים מצד בעלי הדירות, ומצאו כי במרכז והשרון ניתן לבנות לפחות 17 אלף דירות בתוכנית להתחדשות עירונית, הכוללת שיפוץ הבניין והגדלת הדירה לפי תמ"א 38/1, הריסה ובנייה לפי תמ"א 38/2 או פינוי-בינוי.

השיא נמצא בתל אביב, שם בעלי דירות נהנים מעליית שווי ממוצעת של יותר מ-900 אלף שקל על שדרוג דירותיהם. ביישובים האחרים גובה ההטבה שמקבל כל דייר בתוכנית התמ"א משתנה באופן משמעותי בין אזורים ויישובים, והוא מותנה במחיר של חדר חדש בדירה (בנוסף לשדרוג הבניין כולו). כלומר, מי שגר כיום ביישוב יקר יותר מקבל הטבה גדולה יותר.

הנוסחה פועלת גם בכיוון ההפוך: ככל ששווי הדירות ביישוב נמוך יותר - שווי ההטבה שמגולם בתוספת חדר לדירה נמוך יותר. כך, אם יהיה יזם שיסכים לבנות במקומות כגון טבריה, קריית שמונה, עפולה או בית שאן, יזכה כל בעל הדירה בהטבה ששוויה רק 300-185 אלף שקל.

עם זאת, הבעיה היא שיזמים כלל לא מסתכלים על היישובים האלה כיעדים ליישום תוכניות התחדשות עירונית ותמ"א 38. לכן, טוענת מנכ"לית גיאוקרטוגרפיה, ד"ר רינה דגני, "כיום אין סיכוי שיזם יגיע לכדאיות כלכלית ביישובי הפריפריה, ולכן תושבי הפריפריה לא יקבלו דבר".

תמ"א 38 ברמת גןצילום: עופר וקנין

לאור זאת, דגני סבורה כי המתנה שנותנת המדינה לתושבים הכלולים במסגרת תמ"א 38 והתחדשות עירונית, בצורה של העלאת שווי הנכסים שלהם תוך מתן פטור ממיסוי - מוגזמת ומזיקה, עקב השפעתה השלילית על הפערים החברתיים.

"יש הטוענים כיום שמיסוי בעלי הדירות בתמ"א 38 יעכב את תהליך חיזוק המבנים, שהוא גם כעת קשה והולך לאט מאוד. ואולם על זה ניתן להתגבר על ידי החלת המיסוי על דירה רק בעת מכירת הדירה. גובה המתנה שיקבלו יהיה קטן יותר ממה שהם מצפים, העיוות בחלוקת הצדק החברתי לא יגדל כפי שהוא כיום. עלות בנייה של דירה בפריפריה היא כחצי מיליון שקל, ובכסף הזה ניתן יהיה לממן בנייה, חידוש וחיזוק של כ-6,000 דירות בפריפריה, ולשפר את איכות החיים של אלפי משפחות", סיכמה דגני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker