ניגודי העניינים של האשה החזקה בנדל"ן: 10% מהמושבים והקיבוצים - לקוחות של בן זוגה - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ניגודי העניינים של האשה החזקה בנדל"ן: 10% מהמושבים והקיבוצים - לקוחות של בן זוגה

עשרות יישובים שהם לקוחות של חברת ניהול מיזמי הנדל"ן של דוד רוסו הושפעו מהחלטות זוגתו, ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ ■ מחר תדון המועצה הארצית בהחלטה שעשויה להיטיב עם 9 מהם ■ מינהל התכנון: "שוורץ פועלת לפי הסדר ניגוד עניינים"

77תגובות

66 יישובים כפריים וחקלאיים ברחבי ישראל משתמשים בשירותיו של דוד רוסו - בעל חברת ניהול מיזמי נדל"ן במרחב הכפרי ובן זוגה של ראש מינהל התכנון בינת שוורץ - לשם קידום פרויקטים נדל"ניים. רשימת הלקוחות של חברת דר ייעוץ ניהול ותכנון עירוני שבבעלות רוסו הועברה על ידי המדינה לעיון עמותת אדם טבע ודין, שניהלה מאבק משפטי ממושך בנושא - ונחשפת כאן לראשונה במלואה.

38 מבין היישובים הנמנים עם לקוחותיו של רוסו הם קיבוצים, 27 הם מושבים, ואחד הוא מועצה מקומית (תל מונד שבצפון השרון). מאחר שכיום יש בישראל כ-670 קיבוצים ומושבים, הרי שאחד מכל כעשרה יישובים חקלאיים הוא לקוח של רוסו.

בינת שוורץ
אמיל סלמן

אף שהיישובים המשתמשים בשירותיו של רוסו פרושים מהגליל ועד לאילת, פילוח לפי אזורים גיאוגרפיים מעלה כי רובם באזורי ביקוש במרכז: כ-23 מהיישובים נמצאים באזור המרכז והשפלה, 20 באזור השרון ועמק חפר, שמונה בהרי ירושלים, חמישה באזור המנשה והכרמל, ועשרה בלבד באזורים שניתן להגדיר כפריפריאליים.

חברת ניהול הפרויקטים של רוסו נחשבת לגדולה מסוגה, ללא מתחרים במרחב הכפרי. הרשימה המובאת כאן כוללת רק את היישובים שעמם מצויה דר ניהול בקשר נכון לנובמבר 2015. ואולם רשימת הלקוחות של החברה בשנים האחרונות כוללת עשרות יישובים נוספים. לדברי גורמים המעורים בענף הנדל"ן הכפרי, החברה היתה מעורבת ברוב עסקות שינוי הייעוד שנעשו בעשור האחרון מקרקע חקלאית לשימושים סחירים שונים. עוד לדבריהם, שמו של רוסו הולך לפניו כמי שמעורבותו עשויה להגדיל משמעותית את סיכוי התרחשותן של עסקות כאלה, בשל היכרותו המעמיקה עם גורמי השלטון השונים, ובראשם רשות מקרקעי ישראל, שבה הוא עצמו עבד עד 2003, ומערכת התכנון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"ניגוד העניינים 
בולט לעין"

מאז מונתה שוורץ לתפקיד ראש מינהל התכנון ב-2011, הוחלו כמה הגבלות על פעילות החברה, כחלק מהסכם ניגוד עניינים שעליו הוחתמו שוורץ ורוסו, ועל שוורץ נאסר לקחת חלק פעיל בקבלת החלטות הנוגעות ליישובים הנמנים על לקוחות בן זוגה. כדי שניתן יהיה לאכוף את ההסכם נדרש רוסו להעביר ליועץ המשפטי של משרד הפנים (ולאחרונה משרד האוצר) רשימה של לקוחותיו מדי שלושה חודשים. אלא שלמרות ההסכם, בכמה מקרים היתה שוורץ מעורבת בקבלת החלטות שהיה בהן כדי להשפיע על לקוחותיו של רוסו בעבר או בהווה.

קיבוץ שפיים
עופר וקנין

בעקבות זאת, ביוני 2014 גובש במשרד המשפטים הסדר ניגוד עניינים חדש ומחמיר עבור שוורץ. ואולם לטענת אדם טבע ודין ממשיכה שוורץ להוביל גם כיום החלטות שיש בהן כדי להיטיב לכאורה עם עסקיו של רוסו. אחת מאותן החלטות צפויה להגיע לאישור הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) ביום שלישי.

מדובר בהחלטה על תיקון גבולות המכלולים הנופיים - אזורים המוגדרים כבעלי רגישות סביבתי גבוהה ושבהם הגבלות פיתוח חמורות. התיקון המוצע, שגובש, לטענת אדם טבע ודין, תחת ניצוחה של שוורץ, צפוי להזיז את גבולות אותם המכלולים מרחק כמה מאות מטרים לאחור מגבולם של כמה יישובים, בהם תשעה יישובים הנמנים על לקוחותיו של רוסו: געש, שפיים, יקום, תל יצחק, תל מונד, והמעפיל שבאזור השרון, אלון הגליל ואליקים שבאזור הצפון, ונתיב הל"ה שבעמק האלה. הזזת גבולות המכלולים תאפשר מן הסתם לקדם תכנון בסביבת אותם יישובים לשימושים שונים.

"אני נאלץ לבקשך, כמי שעומד בראש המועצה הארצית, להורות על הסרתו מהדיון של נושא המכלולים הנופיים וזאת עקב ניגוד עניינים של מנהלת מינהל התכנון", כתב יועצה המשפטי של העמותה, עו"ד אלי בן ארי, במכתב ששלח בשבוע שעבר אל יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה וראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי. "הצעת תיקון המכלולים שמוביל מינהל התכנון מיטיבה עם היישובים בכך שהיא מרחיקה מהם באופן זה או אחר את המכלול הנופי מגביל הפיתוח הסמוך אליהם". עוד טען בן ארי במכתב כי "ניגוד העניינים הפוטנציאלי של מי שהובילה את התיקון בנושא זה בולט לעין והדרך היחידה לתקן את הדבר מבחינה ציבורית, תכנונית ומשפטית, היא הוצאת חלק זה מהתיקון הנידון וקיום הדיון בו בנפרד לאחר שיגובש מחדש ללא מעורבות מנהלת מינהל התכנון".

וינשטיין אסר על שוורץ להשתתף בהחלטה

זו הפעם השנייה בתוך זמן קצר יחסית שפנייה מסוג זה נשלחת ליצחקי מאדם טבע ודין. הפעם הקודמת היתה לפני כחודש וחצי, אז התריעה העמותה כי פרק החופים המתגבש במסגרת תמ"א 1 (תוכנית מתאר ארצית חדשה שאמורה לאחד את כל תוכניות המתאר הארציות) נכתב גם הוא תוך חשש לניגוד עניינים של שוורץ. לטענת העמותה במסגרת המהלך הסירה שוורץ הגבלות פיתוח הקיימות כיום בתוכנית המתאר הארצית לחופים, מהלך שהיה בו כדי להיטיב עם כ-20 יישובים כפריים לאורך החוף - שחמישה מהם לקוחות של רוסו (שפיים, געש, יקום, מעיין צבי ופלמחים). בסופו של דבר, בשל התנגדות ציבורית גורפת שהוביל השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, להמשך קידום המהלך - הוקפא פרק החופים המדובר.

מקרה נוסף מהתקופה האחרונה שבו היה בהחלטה תכנונית של מינהל התכנון כדי להשפיע על יישובים כפריים השוכרים את שירותיו של רוסו, אירע בדצמבר האחרון, אז אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה את ההחלטה להגדיל את מספר יחידות הדיור הפוטנציאלי ביישובים החקלאיים בכמה עשרות אלפי יחידות, באמצעות אישור הוספת יחידת דיור שלישית בנחלת המושבים, וכן באמצעות הגדלת מספר הדירות המקסימלי המותר ב-21 קיבוצים. תשעה מהם (געש, שפיים, יקום, גבעת חיים איחוד, העוגן, כפר מנחם, מעברות, נען ותל יצחק) הם לקוחות של רוסו.

מפת היישובים שמייצג דוד רוסו
אלון הגליל
אליקים
מעיין צבי
המעפיל
העוגן
גבעת חיים איחוד
מעברות
תל מונד
תל יצחק
יקום
געש שפיים
פלמחים 
נען כפר מנחם
נתיב הל"ה

במקרה זה אסר היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין, על שוורץ להשתתף בגיבוש ההחלטה שאושרה, וגרסת החלטה ראשונה שגובשה לגבי היחידה השלישית בנחלה והגדלת מספר היחידות בקיבוצים, שאמורה היתה להגיע למועצה הארצית ב-2014 - בוטלה וגובשה מחדש ללא מעורבותה. אלא שהגרסה המתוקנת שאושרה בסוף 2015 - היתה כמעט זהה לגרסה שגובשה תחת שוורץ.

ממינהל התכנון נמסר: "שוורץ פועלת על פי הסדר ניגוד העניינים שלה, ובתיאום עם הגורמים הרלוונטים. עדות לכך היא החלטת הנציבות המדינה בעניינה".

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אביגדור יצחקי, בעניין המכלולים הנופיים, לא הגיב.

"כל מעשיה של שוורץ נעשו 'על השולחן'"

רשימת היישובים המעסיקים את החברה שבבעלות דודי רוסו הושגה לאחר מאבק משפטי ממושך שארך יותר משנה. ביולי 2014 עתרה לראשונה עמותת אדם טבע ודין נגד משרד הפנים, שעד לאותה נקודה סירב לחשוף את הסדר ניגוד העניינים שעליו חתומה שוורץ. לאחר הגשת העתירה הסכימה המדינה לחשוף את הסדר ניגוד העניינים, אבל עמדה בסירובה לחשוף את רשימת לקוחותיו של רוסו. בהמשך ההליך, נעתרה המדינה לספק גם את רשימת הלקוחות - אלא שאז עתר רוסו נגד המדינה בשל כוונתה לעשות זאת. באוגוסט 2015 נדחתה עתירתו של רוסו, ובספטמבר 2015 סופקה לראשונה רשימת הלקוחות.

עוד לפני שנחשפה הרשימה, עלו חשדות והאשמות על מעורבותה של שוורץ בקבלת החלטות הנוגעות ליישובים הקשורים בקשר עסקי עם רוסו, ובמאי 2015 הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת בדיקה משטרתית בנושא. ביולי 2015 החליטו המשטרה והפרקליטות על העברת הממצאים שנאספו לאפיק המשמעתי, ובנובמבר זומנה שוורץ לחקירה באגף המשמעת של נציבות שירות המדינה.

הטענות נגד שוורץ התמצו בשלושה מקרים, שבהן היא היתה מעורבת בשינוי ייעודי קרקעות חקלאיות בשני קיבוצים ובמושב אחד לייעודי מגורים ומסחר. לגבי הפרשייה שבה נמצאו חשדות לפעולה בניגוד להסכם, כשהיתה שוורץ מעורבת באישור תוכנית הנוגעת לקיבוץ מעין צבי, נכתב כי "החשד היה כי מדובר בלקוח של רוסו ומשכך היתה שוורץ מנועה מלעסוק בתוכנית. מצאנו כי יש מקום להמליץ על שקילת מתן הערה לגברת שוורץ בשל התרשלות בבדיקת רשימת לקוחותיו של רוסו לפני השתתפותה בישיבה הנוגעת לתוכנית".

פרשייה נוספת במושב שדה משה, שם דובר על הסבת קרקע חקלאית לפרויקט מסחרי, מצאה הנציבות כי המעורבות של שוורץ בתוכנית היתה לאחר תפוגת תקופת האיסור שחלה עליה כעובדת מדינה, וכי "לא היתה פעולה המנוגדת באופן מובהק להסדר ניגוד העניינים, בוודאי שלא ברף המצדיק נקיטה בהליך משמעתי", נכתב בדו"ח.

לגבי תוכנית פיתוח שכונות חדשות בעיר מגדל העמק על שטחים חקלאיים של קיבוץ כפר החורש התברר כי הקיבוץ לא היה לקוח של רוסו, ולכן אין כל בסיס לחשדות נגד שוורץ.

בשורה התחתונה המליצה מחברת הדו"ח, אילה הוניגמן, לא לנקוט הליכים משמעתיים נגד שוורץ וקבעה כי "כל מעשיה, פעולותיה והחלטותיה של שוורץ נעשו בגלוי, 'על השולחן', והיו נתונים לבחינה וביקורת של הגורמים האמונים על אכיפתו ויישומו של הסדר ניגוד העניינים". עם זאת המליצה הנציבות על מעורבות ישירה של מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, באכיפת הסכם ניגוד העניינים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#