"בת ים אינה יכולה להתקיים כעיר עצמאית" - גירעון מצטבר של יותר מ-2 מיליארד שקל

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דחתה את הערר שהגישה עיריית בת ים נגד תוכנית המתאר של תל אביב, וקראה למשרד הפנים לסיים את הבדיקה שהחל לפני שנתיים לאיחודה עם תל אביב, חולון, או ראשון לציון

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לעיר בת ים אין יכולת להתקיים כעיר עצמאית שיכולה לשאת את עצמה כלכלית, ועל כן - הפתרון הטוב ביותר עבורה יהיה לאחד אותה עם רשות מוניציפלית שכנה. כך קבעה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שדחתה לפני כשבוע את הערר שהגישה עיריית בת ים על תוכנית המתאר החדשה של העיר תל אביב־יפו (תא/5000).

הוועדה קבעה כי טענתה של העירייה, לפיה התוכנית משפיעה לרעה על מצבה הכלכלי של בת ים, לא הוכחה ואינה מבוססת. בד בבד, קראה הוועדה למשרד הפנים לזרז את עבודתה של ועדת הגבולות לבדיקת איחוד אפשרי של בת ים עם אחת משכנותיה - תל אביב, חולון או ראשון לציון, או לכל הפחות חלוקת הכנסות עם אחת מהן. הוועדה מונתה לפני קרוב לשנתיים על מנת לספק מענה לגירעון הכספי הכרוני שבו נתונה העירייה.

רחוב נביאים בת ים צילום: אייל טואג

טענתה המרכזית של עיריית בת ים נגד תוכנית המתאר לתל אביב, היתה שהיא כוללת תוספת בלתי־סבירה של שטחי תעסוקה ומסחר מניבי ארנונה גבוהה, באופן שנוגד את רוח תוכנית המתאר המחוזית, בעוד שתוספת שטחי המגורים לעיר היא מצומצמת יחסית. בחוסר איזון זה, טענה העירייה, יש כדי להעצים את הפערים הכלכליים והחברתיים בין תל אביב לבת ים - שהם כבר גדולים מאוד כיום. עוד נטען כי הגדלת ההיצע בתל אביב תמנע מיזמי נדל"ן מסחרי פוטנציאליים להגיע לבת ים השכנה.

ועדת הערר דחתה כאמור את הטענות. לגבי הטענה כי תוכנית המתאר של תל אביב יוצרת יחס בלתי־סביר בין שטחי מסחר ותעסוקה לשטחי מגורים, קבעה הוועדה כי הנתונים שהציגה עיריית בת ים הם שגויים, ואינם מביאים בחשבון הגדלה ניכרת של שטחי המגורים בתל אביב. בערר נטען כי תוכנית המתאר יוצרת יחס של 1:2 בין שטחי התעסוקה והמגורים - כלומר 2 מ"ר תעסוקה על כל מ"ר מגורים. אולם הוועדה מצאה כי בפועל המצב הפוך, וכי פוטנציאל מימוש שטחי התעסוקה הוא 50% משטחי המגורים (חצי מ"ר תעסוקה לכל מ"ר מגורים), וכי התכנון תואם לחלוטין את תוכנית המתאר המחוזית.

רון חולדאי
רון חולדאי צילום: מוטי מילרוד

"כלואה בשל 
עיוות היסטורי"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הוועדה דחתה גם את טענתה השנייה של העירייה, לפיה תוספת שטחי התעסוקה בתל אביב תפגע בבת ים. עם זאת, הדיון בסוגיה חשף כי מצבה הכלכלי של עיריית בת ים קשה ביותר כיום. חוות דעת של משרד הייעוץ הכלכלי צ'מנסקי־בן שחר, שהוצגה בדיון, הראתה כי מדי שנה סובלת העירייה מגירעון קבוע של 100 מיליון שקל, ובסך הכל הגירעון העירוני המצטבר עולה על 2 מיליארד שקל.

"קשיים מרכזיים שעמם מתמודדת בת ים הם היותה 'כלואה' בעקבות עיוות היסטורי, בין הערים השכנות לה לבין הים, ולפיכך אינה יכולה להתרחב פיזית, וגודלה המצומצם מאוד ביחס לגודל אוכלוסייתה", נכתב בהחלטת ועדת הערר. עוד נמצא כי בעיר אין כיום פוטנציאל תכנוני של אזורי תעסוקה ומסחר שיסייע לה לשפר את מצבה: "אזור התעשייה הקטן של בת ים ממוקם במרכז העיר, כשהוא מוקף בשכונות מגורים ונטול גישה לאמצעי תחבורה...התעשייה היחידה שתתאפשר בבת ים היא תעשייה זעירה שלא תועיל למיגור הגירעון השנתי העצום".

לפיכך, הוועדה קבעה כי הפתרון למצבה של בת ים לא יוכל להיעשות לעת עתה באמצעות הכלי התכנוני, ובכל מקרה - לא קיימת כל הוכחה לכך שפגיעה בשגשוג של העיר תל אביב, באמצעות הפחתת שטחי התעסוקה, תביא לשיפור כלשהו במצבה הכלכלי הקשה. "התרשמותנו היא כי קיימת הסכמה לגבי הצורך לסייע לעיריית בת ים לאזן את ההוצאות מול ההכנסות. ואולם, בענייננו, הפתרון למצוקת העוררת אינו טמון בשינוי התוכנית המוצעת", נכתב. "ישועתה של העוררת תבוא, ככל הנראה, מהליכים לפי פקודת העיריות, אשר אכן מתקיימים בעניינה".

בכך מתכוונת המועצה הארצית לוועדת גבולות, שהקים שר הפנים לשעבר, גדעון סער, באוגוסט 2014 כדי לבחון אפשרות לאיחוד רשויות של בת ים ותל אביב, או קביעת מנגנון חלוקת הכנסות בין השתיים. מאוחר יותר הורחב מנדט הוועדה, שבראשה עומד ראש עיריית אשקלון לשעבר, בני וקנין, לבדיקת אפשרות איחוד או חלוקת הכנסות גם עם חולון או ראשון לציון. אלא שזמן קצר לאחר הקמת הוועדה פרש סער מתפקידו, ונראה כי תחת ממשיכיו בתפקיד, גלעד ארדן וסילבן שלום, החלה סחבת בעבודת הוועדה, שלאחר שנה וחצי טרם סיימה עבודתה, וכלל לא ברור אם היא עדיין מתכנסת.

עם דחייתו של הערר הוסר מכשול נוסף בפני מתן התוקף לתוכנית המתאר, המוסיפה פוטנציאל בנייה של כ-125 אלף דירות לעיר, שיחד עם כ–70 אלף דירות מתוכננות ולא ממומשות, תביא את פוטנציאל הבנייה בעיר לכ-200 אלף דירות.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: ועדת החקירה לבחינת איחוד בת ים עם תל אביב, ראשון לציון או חולון, טרם סיימה את עבודתה וצפויה להגיש את המלצותיה לקראת אמצע 2016.

בעיריית בת ים הגיבו לדחיית הערר: "אף שהמועצה הארצית הכירה בפערים הכלכליים והחברתיים הבלתי נסבלים בין תל אביב לשכנותיה, היא בחרה לטמון ראשה בחול ולהתכחש לאחריותה לצמצומם. מדובר בהחלטה שגויה וחסרת אחריות של מי שאמור לראות את כלל הצרכים התכנוניים, הכלכליים והחברתיים של כל תושבי ישראל ולא רק של תל אביב, והיא מנוגדת לפסיקות בית המשפט העליון בנושא, הקובעות שתכנון חייב לכלול את ההשפעות הכלכליות והחברתיות. החלטת המועצה רק מוכיחה עד כמה החשיבה התכנונית בארץ מנותקת מההשלכות החברתיות־כלכליות שלה.

התנהלותן של ועדות התכנון השונות היא שתרמה למשבר הדיור בישראל וליצירת הפערים החברתיים והכלכליים, ולצערנו הן ממשיכות להתכחש לאחריותן ומוסיפות חטא על פשע, ומאפשרות למדינת תל אביב - שכבר כיום ההשקעה שלה בתושב עולה פי עשרות מונים משאר הארץ - להמשיך ולהתעשר ממשאבי המדינה על חשבון שאר תושבי מדינת ישראל". בעירייה הוסיפו כי בכוונתם "להמשיך ולהיאבק בתוכנית הרעה של תל אביב, ולפנות לערכאות גבוהות יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker