מכרז המיליארדים: משרד הביטחון יפרסם מחר את מכרז הענק להקמת קריית התקשוב בב"ש

לאחר סינון ראשוני, נותרו חמש קבוצות עסקיות העומדות בתנאי הסף להקמת בסיס הענק בדרום, בהן קבוצת עזריאלי ■ הבסיס יוקם בצמוד לאזור ההיי-טק של באר שבע, וישרתו בו 5,000 חיילי היחידות הטכנולוגיות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרד הביטחון צפוי לפרסם מחר (ה') את מכרז הענק להקמת בסיס קריית התקשוב בבאר שבע ותפעולו למשך 25 שנה. עלות המימון, התפעול, ההקמה והפעלת הקמפוס הטכנולוגי ל-25 שנים מוערכת במיליארדי שקלים. יש לציין כי התקציב הכולל שהקצתה הממשלה למהלך העברת יחידות התקשוב דרומה עומד על 7 מיליארד שקל.

הקמת הבסיס, שיהווה קמפוס שירכז מספר רב של יחידות טכנולוגיות, מתוכננת להתבצע במרכז באר שבע, בסמוך לפארק ההיי טק גב ים. שטח הבסיס יתפרס על כ-180 דונם, שטחו הבנוי צפוי לעמוד על כ-130 אלף מ"ר במספר מבנים, שייבנו עד לגובה מקסימלי של 8 קומות. בבסיס מתוכננים לשרת באופן קבוע כ-5,000 חיילים, 1,200 מהם אנשי קבע, והשאר בשירות סדיר. מלבד היחידות הטכנולוגיות, צפויה גם מפקדת פיקוד הדרום לפנות את מיקומה הנוכחי, בלב העיר העתיקה של באר שבע - ולהיכלל בתחומי הבסיס.

הדמיה של קריית התקשוב בנגבצילום: הדמיה: משרד הביטחון

פרסום המכרז מתבצע לאחר חודשים רבים של עיכוב, אשר נבעו בעיקר בשל מחלוקות בין משרדי האוצר, התחבורה והביטחון באשר להיקף שדרוג התשתיות התחבורתיות שילוו את הקמת הבסיס וכן לגבי מעטפת התנאים שלה יזכו משרתי הקבע שיעתיקו את מקום מגוריהם לדרום הארץ.

במקביל, נערך במהלך החודשים האחרונים הליך מיון מקדים בקרב המועמדים הפוטנציאליים להגשת הצעות, בסופו נותרו חמש קבוצות יזמיות שעמדו בתנאי הסף: קבוצת אשטרום, מנרב אחזקות ואלקטרה פאוור, אפריקה ישראל נכסים ושיכון ובינוי, קבוצת עזריאלי ושפיר הנדסה אזרחית וימית. מחר יקיים משרד הביטחון כנס מציעים בו ייפגשו בכירים במינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון עם נציגי הקבוצות במטרה לעדכן בדבר הפצת המכרז ומתן דגשים לתכולתו.

ההליך המכרזי צפוי לארוך שנתיים, שרק בסיומן ייקבע באופן סופי הזוכה במכרז. לדברי נתי אפרתי, ראש מינהלת מעבר צה"ל דרומה במשרד הביטחון, תוקדש השנה הראשונה לבדיקת ההצעות, על מנת לוודא כי הן עונות על כל דרישות המדינה הן בהיבט הקמת הבסיס, והן בהיבט תפעולו לתקופה של 25 שנה. המשמעות היא כי הליך הקמת הבסיס בפועל תחל רק באמצע שנת 2018. זמן ההקמה המוערך עומד על ארבע שנים, כך שאכלוס הבסיס יתבצע רק בשנת 2023. החברה הזוכה תתפעל את הבסיס עד לשנת 2043 (כולל ארבע שנות ההקמה).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

זהו הבסיס הענק השני שמשרד הביטחון מתחיל בהקמתו. הבסיס הראשון, שהקמתו ואכלוסו צפויים להסתיים במאי, הוא קריית ההדרכה הנהנית בסמוך לצומת הנגב. עד כה אוכלס הבסיס בכ-7,000 חיילים מתוך כ-10,000 הצפויים לשרת בו באופן קבוע עם סיום האכלוס. בעוד כשנה צפוי משרד הביטחון לפרסם מכרז נוסף לבסיס הגדול השלישי והאחרון המתוכנן לשלב זה - בסיס אמ"ן המתוכנן לקום בסמוך לצומת שוקת.

קריית התקשובצילום: הדמיה: משרד הביטחון

לדברי אפרתי, "נפרסם את מכרז הקריה הטכנולוגית, לאחר שהתגברנו על כלל החסמים שיצרו עיכוב בלוחות הזמנים, דוגמת סוגיות התקציב, התחבורה, הדיור ועוד. המהלך המתוכנן הבא במסגרת עליית צהל לנגב הינו הקמת קריית המודיעין בצומת שוקת".

אל"מ אשר דבש, ראש מנהלת המעבר דרומה של אגף התקשוב, אמר כי "מדובר במהלך ה-IT הגדול ביותר שצה"ל מוביל מאז הקמתו. בניית הקמפוס הטכנולוגי בב"ש, מעבר למשמעויות החברתיות, יעמיד את צה"ל, בעוד שנים בודדות, עם יכולות טכנולוגיות בעלות משמעויות מבצעיות מהטובות במזרח התיכון. מהלך זה, נבנה יד ביד עם פיקוד הדרום, חיל האויר, אגף המודיעין וכמובן משרד הביטחון, מיישם את תר"ש 'גדעון' אשר בין עקרונותיו התעצמות טכנולוגית וכניסה לעידן הסייבר".

רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע אמר: "הקמת קריית התקשוב בפארק ההייטק של באר-שבע הינה בשורה חשובה ותורמת תרומה גדולה להפיכתה של באר-שבע למרכז ידע וחדשנות בינלאומי. אני מברך את משרד הביטחון על ההשקעה הגדולה ועל ההצטרפות ל'אקו-סיסטם' הייחודי בבאר-שבע יחד עם האקדמיה, חברות ההייטק, העירייה ושותפים נוספים, הרואים את באר-שבע כבירת ההייטק והסייבר של ישראל.

"פינוי מפקדת פיקוד הדרום מהעיר העתיקה של באר שבע לתחומי קריית התקשוב הינו מהלך היסטורי חשוב. לעיר העתיקה של באר שבע אופי ייחודי ועבר היסטורי עשיר. בשטח הפיקוד שיתפנה, הכולל מבנים ההיסטוריים מהתקופה העותומאנית יוקמו אטרקציות תיירות בילוי ופנאי, שיצטרפו למהלך חידוש העיר העתיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker