בניגוד לעמדת משרדי האוצר והשיכון: גלנט מעביר 337 דירות ציבוריות לשיבא

ההחלטה עלולה להקשות על יוזמת המדינה לבנות במקום 1,700 דירות - רובן להשכרה ארוכת טווח ■ בעבר מצא המבקר ליקויים חמורים בניהול הדירות על ידי בית החולים ■ משרד השיכון: "הדירות לא שימשו מעולם לדיור ציבורי, אין טעם להחזיק בנכס לצורך כותרות ריקות"

337 דירות דיור ציבורי הנמצאות בשטח המרכז הרפואי שיבא (תל השומר), יעברו לבעלות בית החולים — כך סוכם במהלך פגישה שקיים לפני שבועיים שר הבינוי והשיכון יואב גלנט עם מנהל שיבא היוצא, פרופ' זאב רוטשטיין, ימים ספורים לפני שנכנס לתפקידו החדש כמנהל המרכז הרפואי הדסה.

מאות הנכסים המדוברים מצויים כיום באחריות משרד הבינוי והשיכון וחברת הדיור הציבורי עמידר. הם ממוקמים בתחום הגדר המקיפה את המרכז הרפואי ומשמשים אותו בפועל עשרות שנים. לפני קצת יותר משנה, עמד מאגר הדירות בלב דו"ח ביקורת חריף של מבקר המדינה, יוסף שפירא, שמצא כי הפיקוח על השימוש שעושה בית החולים בדירות הוא לקוי, וכי הן משמשות, בין היתר, לשיכון תיירים רפואיים.

שכונת המגורים בתל השומר
שכונת המגורים בתל השומרצילום: עופר וקנין

ההחלטה להעביר את הבעלות לבית החולים הפתיעה את הפקידות הבכירה במשרד, שרואה במאות הדירות המדוברות חלק אינטגרלי ממאגר הדיור הציבורי — גם אם אינן משמשות זכאי דיור ציבורי מהשורה, אלא אנשי סגל רפואי.

גם במשרד האוצר הופתעו לשמוע על היוזמה שנקט גלנט עם העברת הדירות לשיבא. בימים אלה מקדם מטה הדיור באוצר, באמצעות חברת הדיור להשכרה "דירה להשכיר", תוכנית פינוי־בינוי למתחם, במסגרתה ייבנו במקום כ–1,700 דירות חדשות.

הפגישה בין רוטשטיין לגלנט נערכה בסוף ינואר. בעקבותיה העביר מנכ"ל שיבא לשעבר מכתב "סיכום פגישה" למשרד השיכון, שבו ציין כי סוכם על העברת הדירות באופן מיידי. במכתב תשובה ששלח היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון, עו"ד אלעזר במברגר, לרוטשטיין ב–4 בפברואר, הוא טען כי הצגת הדברים על ידו באופן זה אינה מדויקת: "מבלי לגרוע ממדיניות השר התומכת בהעברת הבעלות בדירות 'שיכון הרופאים' לבית החולים, ההעברה תיעשה רק לאחר בחינת התנאים המשפטיים לביצועה, ובהתאם להוראות הדין, ולא 'באופן מיידי', כאמור במכתבך".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תשובה זו מרמזת על ההסתייגות הקיימת במשרד השיכון מהמהלך שאותו מוביל גלנט, בעיקר לאור העובדה שבימים אלה מצוי "שיכון הרופאים" שייבנה בבית החולים, בשלבי תכנון מתקדמים, ועל פי ההבנות שהושגו בין משרד השיכון לחברת "דירה להשכיר", המקדמת את התוכנית, תרכוש החברה את השטח השווה מאות מיליוני שקלים מידי משרד השיכון. בכסף שייכנס לקופת המשרד ניתן יהיה להגדיל את מאגר הדיור הציבורי, הסובל כיום ממחסור של אלפי דירות במרכז הארץ.

יואב גלנט
יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

לדברי רוטשטיין, הסיכום שאליו הגיע עם גלנט אינו אלא תיקון עיוות היסטורי. "מלכתחילה נבנו הדירות לא כדיור ציבורי, אלא כדי לשמש את בית החולים לשיכון רופאים ואחיות, ולכן השיוך לעמידר היה טעות. כעת, עם העברת הבעלות, יעבור מאגר הדירות לניהול משרד הבריאות ושיבא". רוטשטיין הוסיף כי העברת הבעלות בדירות לא תהווה מכשול בפני קידום תוכנית הבנייה במקום, אלא להפך — תסייע בקידום התוכנית, לאור מה שהגדיר "הסרת המכשול של עמידר. מתוך הדירות החדשות, 400 ישמשו את שיבא, והשאר ישמשו להשכרה בשוק החופשי. הסוגיה היחידה שלגביה עדיין צריך להגיע להסכמות, היא אם על שיבא לשלם דמי שימוש רטרואקטיבית לעמידר".

אלא שבחברת "דירה להשכיר" הופתעו מאוד לשמוע על הסיכום שאותו הם אינם מכירים, ושממנו הם לא ממש מתלהבים, בלשון המעטה. על פי התוכניות, 500 מתוך 1,700 הדירות שייבנו במקום יוצעו למכירה בשוק החופשי, ו–1,200 דירות ייועדו להשכרה לטווח ארוך. לדברי גורמים בחברת "דירה להשכיר", אין הדבר דומה להעברת בעלות ב–400 מהדירות למרכז הרפואי.

חוזי שכירות שפגו בשנות ה–80

בדו"ח שפרסם באוקטובר 2014 מצא מבקר המדינה כי הזכויות בקרקע ובדירות המדוברות מעולם לא נרשמו באופן מסודר ברשות מקרקעי ישראל, ולא בפנקסי המקרקעין במשרד המשפטים. על פי הנוהל שקיים זה עשרות שנים, עמידר אחראית על ניהול הדירות מטעם משרד השיכון, והמרכז הרפואי משלם דמי שכירות למשרד עבור כלל המאגר, כאשר נעשה שימוש בתקבולים לטובת הדיור הציבורי. המרכז הרפואי הוא גם זה שמשכיר את הדירות לשוכרים מטעמו — עובדים שחיוני לטעמו שיגורו בסמוך למרכז.

אלא שבדו"ח שפירסם, מצא שפירא ליקויים חמורים בתפקודם של כל הגורמים המעורבים. בין היתר, נמצא כי ועדת האכלוס של המרכז הרפואי, המקצה את דירות השירות לסגל, אינה מפרטת את הנימוקים להחלטותיה — בניגוד לסדרי מינהל תקין. עוד נמצא כי בבניין מסוים שימשו חלק מהדירות למגורי אורחים, ובהם כאלה המגיעים מחו"ל במסגרת תיירות מרפא. בהקשר זה נמצא כי קיים פיקוח לקוי של משרד הבריאות על השימוש שהמרכז הרפואי עושה בדירות.

עוד נמצא, כי אף שנהלי משרד הבריאות והמרכז הרפואי קובעים שתקופת השכירות המרבית היא שבע שנים — במארס 2012 נמצא כי 26 מהדיירים מתגוררים בבניין יותר משבע שנים, וחלקם אף יותר מ–20 שנה, ללא אישור משרד הבריאות. "מדובר בהעדפה של עובדים מסוימים הנהנים מהטבה כלכלית מהותית ומתמשכת, העלולה לבוא על חשבון עובדים זכאים אחרים".

כמו כן, התברר כי תוקפם של חוזי השכירות בין עמידר למרכז הרפואי פג כבר בשנות ה–80, ומעולם לא חודש, וכי משנת 2000 לא עדכנו משרד השיכון ועמידר את גובה שכר הדירה החודשי עבור הדירות, מה שהוביל לתשלום דמי שכירות נמוכים על ידי המרכז הרפואי. בעוד שב–2013 שילם המרכז 146 אלף שקל מדי חודש עבור השימוש ב–337 הדירות, גבה המרכז משוכרי המשנה שלו שכר דירה של כחצי מיליון שקל מדי חודש, ובסך הכל נהנה מרווח חודשי של כ–355 אלף שקל — תולדה של פערי מחירי השכירות. בעקבות הדו"ח החל משרד השיכון לגבות מהמרכז הרפואי שכר דירה ריאלי, אלא שכעת עשוי הסיכום עם גלנט לשים סוף לתשלומי השכירות למשרד השיכון.

במרכז הרפואי שיבא הפנו אותנו להתייחסות משרד השיכון, שמסר בתגובה: "לאורך ההיסטוריה של תל השומר, השייך למשרד הבריאות, עמדו הדירות האמורות לרשותו, וסייעו לו לצרכיו החשובים. היות שהדירות לא שימשו מעולם לצורך דיור ציבורי, ולא ישמשו לעולם לצורך זה, אין טעם להחזיק בנכס רק לצורך כותרות ומספרים ריקים. לאחרונה החליט שר הבינוי והשיכון לפרק את החסמים הביורוקרטיים הנוגעים לדירות, ולהעביר את הבעלות למשרד הבריאות, היות שהוא הגוף העושה שימוש בנכסים בפועל.

"כדי להביא לפתרון ממשי בתחום הדיור הציבורי, השר גלנט וצוות משרדו פועלים כדי להגדיל את מלאי הדירות, על ידי רכש דירות חדשות ואכלוס דירות ריקות בכל הארץ — במקום להחזיק בנכסים שאינם רלוונטיים לדיור הציבורי כבר שנים".

מחברת "דירה להשכיר" נמסר: "החברה מקדמת את תכנון פרויקט שיכון הרופאים, בתיאום עם רשות מקרקעי ישראל ומטה הדיור. כל הנושאים הקשורים במימוש התוכנית, ידונו ויסוכמו בין החברה לבין מטה הדיור הממשלתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker