מפת שוק היוקרה של ישראל: בכמה נמכרו הבתים היקרים במדינה?

רוכשי הדירות התנהגו בדומה למשקיעים, ומיהרו לסגור עסקות לפני העלאת מס הרכישה ביוני האחרון ■ רוב דירות היוקרה נרכשו בשנה האחרונה בתל אביב, בירושלים, בנתניה ובהרצליה

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

הטענה שלפיה עשירי ישראל רוכשים לעצמם עוד ועוד דירות, בעוד הזוגות הצעירים מתקשים לרכוש את דירתם הראשונה, מקבלת חיזוק משמעותי מסיכום וניתוח של שוק דירות היוקרה בשנה שעברה.

מעקב אחרי שוק הדירות שמחירן 5 מיליון שקל ויותר מעלה כי רוכשי הדירות האלה התנהלו באופן דומה להפליא למשקיעי הנדל"ן ב-2015: הם רכשו דירות בקצב מוגבר במחצית הראשונה של השנה, ומספר העסקות הגיע לשיא ב-23-22 ביוני, בדיוק לפני כניסתן לתוקף של מדרגות מס הרכישה החדשות; ולאחר מכן, הם הקטינו באופן ניכר את מספר הרכישות שלהם במחצית השנייה של השנה.

צילום: ללא קרדיט

ככלל, 2015 היתה שנה של חזרה אל נכסי היוקרה: 826 דירות נמכרו בה ביותר מ-5 מיליון שקל. השנה היחידה שבה נמכרו יותר דירות במחירים כאלה היתה 2013, שבה נרכשו 855 דירות יוקרה. רוב דירות היוקרה שנרכשו בשנה החולפת היו בתל אביב, בירושלים, בנתניה ובהרצליה.

העסקה היקרה ביותר של 2015, לפי נתוני רשות המסים, נחתמה בשדרות רוטשילד 30 בתל אביב בסכום של 87 מיליון שקל. בירושלים נמכרה דירה במלון וולדורף אסטוריה ב-24 מיליון שקל, ואילו בהרצליה פיתוח נמכרה וילה ב-39 מיליון שקל.

בנתניה נמכרה בשנה שעברה דירת פנטהאוז בשכונת עיר ימים ב-22 מיליון שקל, ברעננה נמכרה וילה ברחוב חנקין ב-15 מיליון שקל, ואילו בחיפה נמכרה דירה בשדרות אבא חושי ב-6.1 מיליון שקל.

>> להגדלת התרשים לחצו כאן

הבתים היקרים ביותר שנמכרו ב-2015

למרות המספר הרב של דירות יוקרה שנמכרו ב-2015, לא נרשמה בשנה שעברה אף עסקה בתג מחיר שלא ראינו בעבר. בהשוואה לשנה שלפניה, מספר נכסי היוקרה שנמכרו ב-2015 גדל ב-19%, עם 826 עסקות לעומת 694.

אף ששוק דירות היוקרה מושך תשומת לב, עדיין מדובר בפלח מזערי מכלל שוק הנדל"ן מבחינת מספר העסקות. בישראל נמכרו ב-2015 826 אלף דירות בסך הכל - כך שמספר הנכסים בשווי של 5 מיליון שקל ומעלה שנמכרו, היה רק 0.001% מכלל השוק (1 מכל 1,000 דירות שנמכרו).

מבחינת ההתפלגות החודשית של העסקות, רוכשי דירות היוקרה התנהגו בדומה למשקיעים. במארס 2015 הוקמה ממשלה חדשה, ועם תחילת כהונתו של משה כחלון כשר האוצר נפוצו שמועות על החלת מס רכישה גבוה יותר למשקיעים. ואכן, ב-24 ביוני הועלה מס הרכישה לשיעור של 8% עד סכום של 4.89 מיליון שקל ו-10% על יתרת הסכום, כשסכום הרכישה נחשב כבר מהשקל הראשון של מחיר הדירה. העלאת מס הרכישה השפיעה באופן מובהק על התנהלות שוק היוקרה: ביוני בלבד נמכרו 165 נכסי יוקרה, מתוכם 105 בתל אביב. בימים 23-22 ביוני לבדם, היומיים האחרונים לפני העלאת המס, נמכרו 150 נכסי יוקרה בכל רחבי המדינה.

המתאם בין רכישת הדירות על ידי משקיעים לבין העסקות בשוק היוקרה אינו מקרי, כמובן - ויש מקום להעריך כי חלק ניכר מרוכשי דירות היוקרה מחזיקים בבעלותם דירות נוספות, ולכן הם רצו לחסוך מעצמם את תוספות המס הנכבדות שנגזרות מהעלאת המס.

מגדל שדרות רוטשילד 30 בתל אביבצילום: אביעד בר נס

בחיפה נמכרו שבעה נכסי יוקרה בשנה שעברה - רובם בדניה

בסיכום שנתי, תל אביב מובילה ללא עוררין את שוק דירות היוקרה, עם 479 עסקות שנסגרו בסכום של 5 מיליון שקל ויותר. תל אביב מהווה 59% מכלל שוק היוקרה בישראל בשנה החולפת. ברמה חודשית, שיעור עסקות היוקרה בתל אביב היה בין 45% ל-66% מכלל עסקות היוקרה בישראל, למעט דצמבר, שבו 93% מעסקות היוקרה במדינה (27 נכסים) נחתמו בתל אביב.

17 נכסי יוקרה בתל אביב נמכרו ב-2015 ב-20 מיליון שקל ויותר, ושתי עסקות בעיר נחתמו ביותר מ–50 מיליון שקל. יש לציין כי נתונים אלה נסמכים על נתוני רשות המסים, שאינם תמיד מדויקים. בין השאר, נתוני הרשות אינם מזהים עסקה שמורכבת מחיבור של שתי דירות. כך למשל, בדצמבר האחרון רכש טלמון מרקו - מייסד ומנכ"ל חברת וייבר, שפיתחה אפליקציה פופולרית למסרים מיידיים - דירת פנטהאוז בשדרות רוטשילד בתל אביב בכ-87 מיליון שקל. ואולם קשה מאוד לאתר את העסקה הזאת באתר רשות המסים, מכיוון שמדובר בשתי עסקות שחוברו יחד.

לא מדובר בסכום שיא ברכישת דירות יוקרה - בקו החוף של תל אביב כבר נרשמו בעבר עסקות שבוצעו על ידי אוליגרכים רוסים בשווי של 110-100 מיליון שקל. העסקה היקרה ביותר בתל אביב עד היום היתה רכישה של וילה ברחוב משה שמיר בצפון תל אביב, בשכונת תל ברוך צפון, על ידי גיל שוויד, מייסד ומנכ"ל 
צ'ק פוינט, תמורת 130 מיליון שקל, ביולי 2014.

בשקלול שנתי של מספר עסקות היוקרה, ניצבת אחרי תל אביב ירושלים, שבה נמכרו ב-2015 102 נכסים במחיר של 5 מיליון שקל ויותר - ומתוכם עשר עסקות נחתמו ביותר מ-15 מיליון שקל, ושלוש עסקות ביותר מ-20 מיליון שקל. העסקה היקרה ביותר בעיר הבירה בשנה שעברה היתה ב-24 מיליון שקל, ובה נמכרה דירת גן בת 5 חדרים ברחוב המלך דוד, בפרויקט וולדורף אסטוריה, בשטח בנוי של 270 מ"ר.

שתי ערים ניצבות במקום השלישי של שוק דירות היוקרה בשנה שעברה, והן דווקא לא במשולש תל אביב־גבעתיים־רמת השרון, שבו ממוצע מחירי הדירות הוא הגבוה בישראל. בנתניה, הבנייה המאסיבית של מגדלי יוקרה, בעיקר בשכונת עיר ימים בדרום־מערב העיר ולאורך הטיילת, הביאה למספר שיא של עסקות בעיר ביותר מ-5 מיליון שקל - 63 עסקות. לשם השוואה, ב-2014 נמכרו בנתניה רק 14 דירות יוקרה, ומחיר הדירה היקרה ביותר היה 12.7 מיליון שקל; ב-2013, שהיתה שנת שיא במספר העסקות היוקרה, נמכרו בנתניה רק 19 דירות שערכן היה 5 מיליון שקל ויותר, והעסקה היקרה ביותר בוצעה בפרויקט דוד המלך 8, שבו דירת פנטהאוז נמכרה ב-20 מיליון שקל.

בשנה שעברה, לעומת זאת, נמכרה בנתניה דירת פנטהאוז ב-22 מיליון שקל, בפינת הרחובות אהוד מנור ונתן יונתן בשכונת עיר ימים. הפנטהאוז הזה נמצא בקומה ה-22 בבניין, והוא מתפרש על פני שטח של 231 מ"ר.

כמו בנתניה, גם בהרצליה נמכרו בשנה שעברה 63 נכסי יוקרה. ואולם בשונה מנתניה, בהרצליה רוב הנכסים האלה הם וילות, שנמצאות בשכונת הרצליה פיתוח במערב העיר, ולא דירות במגדלי יוקרה. בהרצליה נרשמו בשנה שעברה לא מעט עסקות ביותר מ-10 מיליון שקל. כך למשל, נמכרו שתי וילות בעיר ביותר מ-30 מיליון שקל, שתיים נוספות במחירים שבין 20 ל-30 מיליון שקל, ו-11 וילות בטווח שבין 10 ל-20 מיליון שקל. העסקה היקרה ביותר בהרצליה ב-2015 נחתמה בסכום של 39.06 מיליון שקל, ובה נמכרה וילה ברחוב אריה בן אליעזר בהרצליה פיתוח, ולה 9 חדרים ושטח של 476 מ"ר.

בחיפה היו בשנה שעברה יחסית מעט עסקות יוקרה: שבעה נכסים בעיר בלבד הגיעו לשווי של 5 מיליון שקל ויותר, והם מתרכזים בווילות של שכונת דניה ובשני פרויקטים יוקרתיים בעיר. אחד הפרויקטים האלה נמצא בשדרות אבא חושי 143, בפרויקט מגדלי דוד שבשכונת סביוני הכרמל, שם נמכרה דירה בת 6 חדרים בקומה ה-18, ששטחה 223 מ"ר, תמורת 6.1 מיליון שקל. זאת גם העסקה היקרה ביותר שנרשמה בחיפה בשנה שעברה.

ברמת השרון נמכרו ב-2015 22 נכסי יוקרה, ויש להביא בחשבון שמדובר בעיר קטנה יחסית, שרוב הבנייה בה היא נמוכה, ובאופן כללי מבוצעות בה מעט עסקות. הווילה היקרה ביותר שנמכרה בשנה שעברה בעיר, לפי נתוני רשות המסים, היתה ברחוב למרחב, והיא נרכשה ב-8.8 מיליון שקל. שטח הווילה 354 מ"ר, והיא בת 6 חדרים. וילה נוספת בעיר נמכרה ברחוב יצחק שדה ב-8.7 מיליון שקל.

בגבעתיים נמכרו בשנה שעברה 10 נכסים בשווי של 5 מיליון שקלים ויותר. בעסקה היקרה ביותר בעיר נמכרה דירת פנטהאוז בקומה ה–12 בבניין חדש ברחוב ריינס, בשטח של 170 מ"ר, עם שתי חניות, תמורת 7.23 מיליון שקל.

הבית היקר ביותר בראשון לציון: קוטג' שנמכר ב-5.5 מיליון שקל

מלבד הרצליה, רמת השרון ונתניה, גם שוק היוקרה של רעננה היה פעיל למדי ב-2015. 17 עסקות בשווי של 5 מיליון שקל ויותר נרשמו ברעננה בשנה שעברה, והבית היקר ביותר שנמכר בעיר היה בית בן 6 חדרים, בשטח של 470 מ"ר, ברחוב חנקין, שנרכש תמורת 15 מיליון שקל. גם בהוד השרון נחתמו בשנה שעברה חמש עסקות יוקרה, ובכולן נמכרו וילות. בעסקה היקרה ביותר בעיר נמכרה ב-7.9 מיליון שקל וילה ברחוב המייסד, ששטחה 368 מ"ר. גם בכפר סבא - עיר שאינה רגילה בדרך כלל למחירי נכסים כה גבוהים - נמכרה בשנה שעברה וילה ברחוב המעפילים תמורת 5.1 מיליון שקל.

מדרום לתל אביב - שוק דירות היוקרה דליל יותר. בחולון, בבת ים ובנס ציונה לא בוצעה בשנה שעברה אף עסקה בשווי של 5 מיליון שקל או יותר. בראשון לציון, לעומת זאת, בוצעו שתי עסקות כאלה: קוטג' בשכונת נחלת יהודה, שנמכר תמורת 5.5 מיליון שקל, זכה לשווי הגבוה ביותר בעיר ב-2015. הקוטג' הזה נבנה רק לפני כשלוש שנים, והוא בן 6 חדרים ומתפרש על פני שטח בנוי של 377 מ"ר.

באשדוד נרשמה ב-2015 עסקה אחת בלבד בטווח של 5 מיליון שקל ויותר - ובה נמכרה דירת 6 חדרים בשטח של 505 מ"ר, בקומה ה-20 בבניין ברחוב הרצל, במערב העיר, תמורת 8.1 מיליון שקל. בבאר שבע, לעומת זאת, לא בוצעה בשנה שעברה אף עסקה בסכומים האלה - ובסך הכל נמכרו בעיר ארבעה נכסים בשווי של 3 מיליון שקל ויותר. העסקה היקרה בבאר שבע ב–2015 נחתמה ב–3.78 מיליון שקל - ובה נמכר בית פרטי בשטח של 300 מ"ר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker