המדינה ועיריית ירושלים מעכבות רכישת דירות לדיור הציבורי

שרשרת מכשולים מאיימת לטרפד העברת 130 מיליון שקל לטובת הדיור הציבורי מכספי חברת פרזות ■ פעילים חברתיים מאשימים את רשות החברות ועיריית ירושלים - שטוענת בתגובה: "העירייה עושה כל שביכולתה לקדם את מימוש מתווה רכישת הדירות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לאחר שבארגונים החברתיים כבר חשו ניצחון שניהלו למען הפניית הונה של חברת הדיור הציבורי הירושלמית פרזות — לפני פירוקה — לרכישת דירות עבור הדיור הציבורי, כעת מתברר כי המהלך מתעכב.

על רקע זה פנתה עמותת צחור לבג"ץ בדרישה לא למחוק את עתירתה בנושא, ולקבוע בהקדם מועד לדיון בעתירה — שבה מועלות שורת טענות כנגד עיריית ירושלים והמדינה. לטענת המדינה והעירייה, הן מקדמות את המהלך, והעיכובים נובעים מסיבות אחרות.

עתירת צחור נגד ההליכים לפירוק פרזות הוגשה לאחר שבהסכם שנחתם בין הממשלה ועיריית ירושלים כבר ב–2012, הוחלט כי הכספים שנותרו בקופת החברה — רובם ככולם הכנסות ממכר דירות דיור ציבורי — יוכלו לשמש למטרות שונות, שאינן קשורות דווקא לדיור ציבורי.

ההסכם גרר ביקורת רבה, בין היתר מצד מבקר המדינה, יוסף שפירא, שאף הוציא צו להקפאת ההליך. לטענת המבקרים, ההסכם סותר את חוק הדיור הציבורי, הקובע כי תקבולי מכירת דירות דיור ציבורי ישמשו לחידוש מאגר הדירות עבור זכאי דיור ציבורי.
בעקבות המשך קידום ההליך הוגשה העתירה, אולם בדיון הראשון, שנערך בבית המשפט העליון, הודיעו נציגי המדינה כי מתגבש מתווה חדש המקבל את דרישת העותרת לייעד את כלל הכסף לרכישת דירות. בית המשפט קבע כי על המדינה למסור הודעת עדכון לגבי התקדמות המתווה החדש.

יוסי חביליו
יוסי חביליוצילום: שמואל כהן

בהודעת המדינה לבית המשפט מ–1 בדצמבר, נאמר כי ועדת השרים לענייני הפרטה קיבלה החלטה על העברת אחזקות המדינה והעירייה בפרזות לידי עמידר, אך ההחלטה מותנית בהסכם משולש בין המדינה, עמידר ופרזות. בנוסף, בהסכם זה תיקבע מדיניות רכישת הדירות בכלל כספי החברה. בהודעה נאמר כי החלטה זו זקוקה לאישור ועדת הכספים של הכנסת, וצריכה להיעשות מכוח החלטה של דירקטוריון פרזות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לטענת צחור, מבדיקה שערכה בימים האחרונים העמותה עולה כי אף לא אחד מהתנאים האלה התקיים — ההסכם בין המדינה וחברות עמידר ופרזות לא נחתם; ועדת הכספים עדיין לא דנה באישור ההחלטה; ודירקטוריון פרזות עדיין לא התכנס לאישור ההחלטה.

"ניאבק שהכסף לא יוקצה למטרות אחרות"

בצחור טוענים כי אי־כינוסו של הדירקטוריון אינו מקרי, וכי הדבר מצביע על חוסר נכונות מצד עיריית ירושלים ורשות החברות לשתף פעולה עם המתווה. על רקע כל אלה מתנגדת צחור לבקשת המדינה מבית המשפט למחוק את העתירה, וטוענת כי לאור רשימת הממתינים הארוכה לדיור ציבורי בירושלים, ולאור הסחבת הנמשכת בעניין, יש לקיים דיון בעתירה בבית המשפט.

"חבל מאוד שעיריית ירושלים ורשות החברות הממשלתיות עושות כמיטב יכולתן על מנת שכספי הדיור הציבורי לא ישמשו למה שהם מיועדים, ועוד בניגוד לעמדת המדינה כפי שהשתמע בדיון בבית המשפט העליון", אמר עו"ד יוסי חביליו, יו"ר עמותת צחור.

מעיריית ירושלים נמסר: "עיריית ירושלים מקדמת את מתווה רכישת הדירות. לצורך כך נדרשת השלמת כמה פעולות, ובהן קבלת החלטה על ידי דירקטוריון פרזות על רכישת דירות בהתאם למתווה, אישור וחתימה על כמה הסכמים ואישור ועדת הכספים של הכנסת. העירייה עושה כל שביכולתה על מנת לקדם את מימוש המתווה במהירות האפשרית".

מוועדת הכספים נמסר: "סיבת העיכוב היא דיונים סבוכים בהליך הפרטה אחר, של מלון תדמור, שם יש בעיה עם זכויות העובדים. נושא פרזות יעלה לדיון בוועדה במהלך השבועיים־שלושה הקרובים".

מרשות החברות הממשלתיות נמסר: "רשות החברות הממשלתיות לא רק תומכת, אלא אף מובילה את המתווה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker