רווח כפול: התרגיל של הזוגות הצעירים בשוק הדירות

זוגות צעירים רבים המעוניינים לגור בדירה באזור המרכז, אינם יכולים להרשות זאת לעצמם, אלא אם כן ישכרו דירה ■ במקביל, רבים מהם משקיעים בדירות באזורים שבהם יכולתם הכלכלית מאפשרת זאת - ובינתיים חיים ברמת חיים גבוהה מזו שידם משגת

חיים לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוי

לי-רז ושחר, זוג בתחילת שנות ה-30 לחייהם, שוכרים בית צמוד-קרקע במושב באזור השפלה הדרומי. בעזרת מעט החסכונות והכספים שקיבלו מהוריהם, רכשו דירה להשקעה באחת מערי הלוויין של גוש דן. מה גורם להם לגור בשכירות במקום לרכוש דירה לעצמם?

עליות מחירים של יותר מ-100% בפחות מעשור גרמו לחלק מהזוגות הצעירים לחשב מסלול מחדש בהתייחס לאחד מאבני היסוד של המשפחה - דירת מגורים. דורות רבים חונכנו למסלול חיים המגדיר חתונה-בית-ילדים, כאשר בית משמעו נכס בבעלותנו. אך מה עושים כשהדירה המבוקשת אינה בהישג יד? מה עושה זוג צעיר ללא ילדים שרוצה לגור בדירת 2 חדרים בתל אביב, אך אין לו יכולת כלכלית מינימלית לרכוש דירה כזו?

שיעור הדירות בבעלות בישראל נמצא בירידה בעשור האחרון, וכיום הוא כ-67% - מעט מעל לממוצע במדינות OECD, הרבה מעל יפן (35%) או גרמניה (43%), ופחות מספרד (80%) או יוון (86%). מנגד, שיעור המתגוררים בדירות שכורות בישראל נמצא במגמת עלייה, כשהפער בין שתי הקבוצות גבוה במיוחד בקבוצת הגיל 30–39. שיעור הבעלות בקבוצת גיל זו (זוגות צעירים) ירד בין 1997 ל-2012 מכ-70% לכ-55%. מנגד, שיעור השוכרים בקבוצת גיל זו עלה באותה תקופה בשיעור חד הרבה יותר, כ-40% - חלקם כתוצאה מחוסר יכולת לרכוש נכס בישראל.

האם מחירי הנכסים הגבוהים כופים עלינו חיים בדירה של מישהו אחר, או שייתכן כי חלקנו עושים זאת מבחירה? ובכן, שיעור לא קטן מהמשקיעים שאותם אני פוגש, עושים זאת מבחירה כדי לאפשר לעצמם רמת מגורים גבוהה יותר מזו שיכלו להרשות לעצמם ברכישה. אותם זוגות צעירים רוכשים דירה או דירות להשקעה - ובמקביל שוכרים דירת מגורים.

זוג צעיר ביריד דירותצילום: דודו בכר

עלות הבית שבו מתגוררים לי־רז ושחר היא כ-2.5 מיליון שקל, והם משלמים בגינו שכירות חודשית של 5,000 שקל. לו היו רוכשים נכס זה, היה עליהם לגייס הון עצמי של 700-650 אלף שקל (כולל הוצאות נלוות ומס רכישה) ולשלם משכנתא של כ-9,200 שקל בחודש במשך 25 שנה (לפני ביטוחים). הנכס שרכשו להשקעה בגוש דן, עלה מיליון שקל ומניב להם הכנסה משכירות של 3,450 שקל בחודש. ההון העצמי שנדרש להם לבצע השקעה זו היה כ-300 אלף שקל (כולל הוצאות נלוות) - ולמעשה, בפרישה של המשכנתא ל-25 שנה, שכר הדירה מכסה לחלוטין את ההחזר החודשי בגינה (להוציא תיקונים ותקופות ללא שוכרים).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בשורה התחתונה, הזוג מתגורר בנכס שבו חשק, וזאת בחצי מההון העצמי ובכחצי מההוצאה החודשית שהיו נדרשים לו לרכישתו, בו בעת שכספם "עובד" ומוצמד לשוק הנדל"ן הישראלי.

דירה למגורים - מושג בר-חלוף?

זוגות רבים המעוניינים לגור בדירה צנועה במרכז תל אביב, יכולים להרשות זאת לעצמם בשכירות בלבד, ללא כל יכולת לרכוש את הנכס. במקביל, הם מבצעים השקעה או השקעות נדל"ן באזורים שבהם היכולת הכלכלית שלהם (הון עצמי, תזרים) מאפשרים זאת - וכך חיים ברמת חיים גבוהה מזו שידם משגת.

למגורים בשכירות חודשית יתרונות רבים: יכולת שינוי והתאמה מהירים לצורכי המשפחה, עלות נמוכה יחסית (אין צורך לקנות דירת 4 או 5 חדרים עוד לפני שנולדו ילדים, ולשלם בגינה עלויות מימון גבוהות שלא לצורך), אפשרות לרמת חיים גבוהה יותר, ועוד. האם יתרונות אלה מתגמדים אל מול הצורך הפסיכולוגי בביטחון אישי ובעיצוב הבית בטעם האישי שלנו? התשובה לכך כמובן אישית, ומבוססת על ערכיו של הפרט, היכולת הפיננסית, הצרכים והחזון האישי שלו.

לי־רז ושחר החליטו לדחות את רכישת בית החלומות שלהם בעשור, וחתמו חוזה שכירות ראשוני לחמש שנים, בראייה ארוכת־טווח של צורכי המשפחה שבדרך. הם יודעים שלא יוכלו לרכוש את הנכס שבו הם גרים, ומעריכים כי בעשור הבא יבחנו שוב את אזור המגורים משיקולי התאמה למשפחה המורחבת, לאחר שיביאו לעולם ילדים. האם הבחירה שלהם מתאימה לכל הזוגות הצעירים בישראל? כמובן שלא, אך נתונים שפירסם באחרונה בנק ישראל, מראים כי יותר ויותר זוגות צעירים פונים לאפשרות זו.

העולם סביבנו משתנה בקצב מהיר. מושגים כמו "קביעות בעבודה" ו"הבטחה פנסיונית" (במקדם ידוע מראש) מתפוגגים, ונראה כי הם שייכים לדורות קודמים. האם גם "בית למגורים" הוא מושג בר־חלוף? ימים יגידו.

הכותב הוא מומחה בהשקעות בנדל"ן מניב, יועץ, מרצה ומחבר הספר "נדל"ן בג'ינס"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker