אורי אריאל: "אנשים שילמו יותר ממיליון שקל על בית שהם לא יוכלו לגור בו"

שר החקלאות טען כי האוצר מסרב לקבל את המלצות הוועדה בנושא המפחמות הפלסטיניות, שגורמות לזיהומי אוויר ופיח באזור חריש וחדרה: "אם האוצר לא יתקצב את הטיפול בבעיה - חריש תהיה עיר רפאים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

האוצר מסרב לקבל את המלצות ועדה בראשות משרד החקלאות, שהגישה המלצות לטיפול במפחמות הפלסטיניות, הגורמות לזיהומי אוויר ופיח באזור חריש וחדרה - כך טען שר החקלאות, אורי אריאל, בישיבה שהתקיימה היום (ד') בוועדת הכלכלה. האוצר טוען, לעומת זאת, כי יש לקיים דיונים נוספים בנוגע לתקנים המוצעים על ידי הוועדה ולתקציבים הנובעים מההמלצות.

מפחמה היא מקום שבו מתבצע הליך לייצור פחם, באמצעות שריפה מבוקרת של ענפי עצים, לתקופה של שבועות, במהלכם נוצרים זיהום אוויר ופיח. מפחמות פלסטיניות שפועלות בשטחיA וB שבצפון-מערב השומרון גורמות למטרדים בעיקר באזור חדרה ופרדס חנה-כרכור, חריש ולאורך ואדי ערה.

מפחמה
מפחמהצילום: אלון רון

צוות בין משרדי שהוקם באחרונה בראשות משרד החקלאות ופיתוח הכפר, פרסם דו"ח למציאת פתרון לצמצום מטרד המפחמות, שכולל פתרונות קצה לטיפול בפסולת הנוצרת מגדמי מטעים, חקיקה משלימה, ניטור, פיקוח ואכיפה. בשלב הראשון יינקטו פעולות כגון חקיקה, ניטור, הגברת אכיפה, תמיכה בחקלאים, הכנת מקומות לקליטת גדמי העצים ובחינה של תמיכה ביבוא, לצורך צמצום כמות הפחמים שמקורם בשטחי יהודה ושומרון.

"הממשלה מינתה ועדה בראשות מנכ"ל משרד החקלאות. הוועדה סיימה את עבודתה והגישה את מסקנותיה - ולצערי האוצר לא מסכים להמלצות שיש שם שנוגעות לתקציב ולתקנים", טען אריאל בישיבה. "ביקשתי ישיבה דחופה עם האוצר, נענתי בחיוב ואחרי זה נעניתי בשלילה". לדבריו, "לא יהיה אכלוס בחריש. מי שחושב שאפשר לתלות בערב את הכביסה ובבוקר לראות אותה שחורה - זה לא יקרה".

שר החקלאות אורי אריאל
שר החקלאות אורי אריאלצילום: מוטי מילרוד

אריאל הזהיר כי ללא פתרון למפחמות, "חריש תישאר עיר רפאים". לטענתו, "זה לא סביר. אני העלתי את זה כשר הבינוי לפני שנתיים וחצי ולצערי הרב זה נגרר. אני מקווה שבשיח שיש לנו עם השר להגנת הסביבה, האוצר ועוד גורמים שמעורבים שם, זה ישתנה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"האכלוס בפברואר הוא של 200 משפחות, שכל אחד יעשה את שלו וזה יותר מראוי לטפל בזה כי אנשים שילמו יותר ממיליון שקל על בית שהם לא יוכלו לגור בו", הדגיש אריאל. 

מהאוצר נמסר בתגובה: "מדובר בסוגייה חשובה אשר משרד האוצר עוסק בה רבות, לכן, המשרד תומך ברגולציה הנדרשת וכן הקצאת תקציבים לשם כך. משרד האוצר תומך בהמלצות הוועדה, וביחד עם שאר המשרדים החברים בצוות הבינמשרדי, וסבור כי בכל הנוגע לתקנים הנדרשים ולגובה התקציב יש לקיים דיון נוסף. על כן, הצוות ממליץ לבחון את סוגיית התקנים הנדרשים בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker